SaçSaç Bakımı

Keratin Bakımı Saç Rengini Açar Mı?

Keratin, saçta doğal olarak bulunan bir proteindir ve bu bileşen sayesinde saçlarımız parlar. Bununla birlikte, kimyasallara, güneşe, kirliliğe ve diğer bu tür dış etkenlere sürekli maruz kalmak, bu proteini saçınızdan tüketerek mat, hasarlı ve kuru hale getirebilir.

Bugün saçınızdaki keratini eski haline getirebilecek birçok tedavi mevcuttur ve bu tür bir tedavi keratin protein bakımıdır. Bu bakım, saçı parlak ve pürüzsüz hale getirmek için saçınıza yapay keratin eklemeyi içerir. Basit bir dille, bu tedavi, saçınıza kayıp proteini yapay olarak geri koyarak saçı yeniden inşa eder.

Keratin Bakımı Kimlere Yapılır?

Keratin Bakımı Kimlere Yapılır
Keratin Bakımı Kimlere Yapılır

 

Keratin, cildinizde, saçınızda ve tırnaklarınızda bulunan doğal bir protein türüdür. Keratin tedavisi kabarmayı azaltmaya, parlaklığı artırmaya ve saçı güçlendirmeye yardımcı olabilir. Kıvırcık veya dalgalı saçlarınız varsa, keratin bakımı saçınızı düzleştirebilir.

 

Keratinin Saça Faydaları

Keratinin Saça Faydaları
Keratinin Saça Faydaları

 

Keratinin saç için faydalarını anlatmadan önce, keratinin ne olduğu ve saçı nasıl etkilediği konusuna açıklık getirelim. Yeni başlayanlar için keratin saç yapısının temel taşıdır. Kelimenin tam anlamıyla her saç telini oluşturan lifli bir proteindir. Saçlar zarar gördükçe, doğal yapısını onarmak ve güçlendirmek için alabileceği her türlü yardıma ihtiyaç duyar. Keratin tedavileri ve keratinli ürünler saçınıza birçok fayda sağlar.

  • Saçı güçlendirir: Evde kullanılan keratin ürünleri, kimyasal ve mekanik hasardan zarar görmüş saçı güçlendirmeye yardımcı olur. Aslında araştırmalar, keratinin telleri %40 oranında güçlendirmeye yardımcı olduğunu gösterdi.
  • Saçı pürüzsüzleştirir ve kabarmayı azaltır: Genellikle yağ veya serum formunda bulunan keratinli ürünler daha pürüzsüz, daha parlak ve daha sağlıklı görünen bir saç ile sonuçlanabilir.
  • Parlaklık katar: Keratin, saç kütiküllerini yumuşatmaya ve saç şaftındaki hasarlı alanları doldurmaya yardımcı olduğundan, saçınıza bolca parlaklık katar.
  • Kırık uçların görünümünü azaltır: Daha güçlü teller, saç büyümesini teşvik eden daha az kırılmayı sağlar.
  • Kuruma süresini azaltır: Keratin tedavisi aslında saçınızdaki gözenekliliği azaltır, bu da saç kütiküllerinde daha az su tutulması anlamına gelir. Bu, fönleme süresini oldukça azaltabileceği anlamına gelir.

 

Keratin Saç Rengini Değiştirir Mi?

Keratin Saç Rengini Değiştirir Mi
Keratin Saç Rengini Değiştirir Mi

 

Sahip olduğunuz renk açık kahverengi ve sarışın arasındaysa, keratin tedavisi saç renginizi bir veya iki ton açabilir. Siyah ve kırmızı renklerde ise değişim neredeyse fark edilmiyor.

 

Keratin Bakımı Sonrası Yapılması Gerekenler

Keratin Bakımı Sonrası Yapılması Gerekenler
Keratin Bakımı Sonrası Yapılması Gerekenler

 

Keratin bakımı yaptırdıktan dikkat etmeniz gereken bazı durumlar söz konusu.

  • Tedaviden sonra en az 48 saat saçınızı yıkamamalısınız. Ancak saçlarınız için kuru şampuan kullanabilirsiniz.
  • Önümüzdeki iki gün saçınızı toplamaktan kaçının. Ayrıca uyku pozisyonunuza da dikkat edin.
  • Saçınızı yıkamak için sülfatsız bir şampuan ve saç kremi tercih edin.
  • Birkaç gün boyunca herhangi bir şekillendirici ürün kullanmayın.
  • Her zaman keratinle işlem görmüş saçlar için özel olarak üretilmiş saç bakım ürünlerini kullanın. Kullanmanız gereken ürün çeşitleri için kuaförünüze veya kuaförünüze danışabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status