Genel

Kesin Dönüş Yapmak İsteyen Gurbetçilere Tavsiyeler

Bu yazımızda Avrupa’da yerleşik yaşayan ve kesin dönüş yapmak isteyen gurbetçilerimize 9 maddede işlerine yarayacak çok özel tavsiyeler vereceğiz. Bu tavsiyelerin geneli gurbetçilerin tartışma platformundan derlenmiştir.

2. yada 3. jenerasyondan bir çok vatandaşımız yurda kesin dönüş özlemi içerisinden, kimisi düzen tutturamama korkusundan, kimisi ise belki maddi sebeplerden dolayı bu durumu göze alamıyor. Peki dönmeye karar verenler nelere hazırlıklı olmalıdır.

 

İçindekiler

Yurtdışında Yaşayan ve Türkiye’ye Kesin Dönmek İsteyen Gurbetçilere Tavsiyeler

 

Kesin Dönüş Yapmak İsteyen Gurbetçilere Tavsiyeler
Kesin Dönüş Yapmak İsteyen Gurbetçilere Tavsiyeler

 

Dokuz madde de artısı ve eksileri ile sizlere farklı görüşlerden derlediğim ve kendi görüşlerimi de kattığım bu yararlı yazıyı sunacağım.

Ülkemizde ve Yurtdışında yaşamış ve ülkemize yerleşmiş, yurtdışında halen yaşayan gurbetçilerimiz ile edindiğim tecrübe konusunda bu görüşlere varmış bulunmaktayım.

 

1-Maddi Durumunuzun Güçlü Olması

 

Maddi Durumunuzun Güçlü Olması
Maddi Durumunuzun Güçlü Olması

 

En önemli sebep bu olsa gerek 8. maddede daha detaylı anlatacağım ama ilk etken kimseye maddi bağımlılığınızın olmaması gerekli, eğer birine muhtaç olursanız sürekli değişen ekonomik atmosferde tutunamayabilirsiniz.

O sebeple güçlü bir ekonomik duruma sahip olmalısınız, ayaklarınız yere basmalı, kendinizden başka kimseye muhtaç olmamalısınız.

 

2-Kültürü Kabullenme ve Kültüre Göre Yaşama

 

Bir geçiş süreci elbet olacak, farklı bir kültüre farklı bir yapıya yerleşeceksiniz, vatanınız olsa dahi uzaktan gördüğünüz vatanınız. Her yerin kültürü, kuralları farklı deyip, her şeyi olduğu gibi kabul etmeniz ve öyle yaşamanız gerekiyor.

Zihinsel olarak sizi güvende tutacak yegane şey budur, her şeyi olduğu gibi kabul edip yaşamaya çalışmak. Eğer kıyaslama yaparsanız mutsuz olacağınız gerçeğini unutmayın.

 

3-Kendinize Ait Eviniz Olsun

 

Kendinizin bir evi mutlaka olmalı, kirayı kafanızdan atın, kesin dönüş ve yerleşmek istiyorsanız, gözden geçireceğiniz en büyük hususlardan birisi budur, eğer ev alacak maddi durumunuz yoksa kesin dönüş sürecini tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

 

4-Asgari Ücret ile Geçinmeniz Zor

 

İkinci madde ile bağlantılı olan her şeyi kabul etme sürecinin parçası, yaşadığınız yerde asgari ücretle orta direk geçinirken, vatanımızda özellikle gurbetçiler için bunun zor olması. Türkiye’ye asgari ücret ile çalışmaya gelen gurbetçiler hatayı kendisinde arasın, çünkü asgari ücret alarak geldiğiniz yerin koşullarına ulaşmanız mümkün olmayabilir.

 

5-Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Önemi

 

Özellikle gurbetçilerin en büyük korkularından birisi özel hastane de hizmet alamamaktır. Bildiğiniz üzere Türkiye’de sağlık sistemi belki yaşadığınız yer kadar olmasa da yine de çoğu Avrupa Birliği ülkesinden ilerdedir.

Eğer özel hastanede ücretsiz muayene olmak isterseniz tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Fiyatı yaklaşık 2000-2500 lira civarında değişmektedir.

 

6-Sabırlı Olmak ve Vurdumduymaz Olmak

 

En önemli konulardan birisi de muhakkak budur, mental olarak kendinizi hazırlamak istiyorsanız, sabırlı olmayı ve vurdumduymaz olmaya kendinizi hazırlayın.

Eğer günlük olarak yaşantınızda çok sorun yaşamamak istiyorsanız sabırlı ve vurdumduymaz olmada fayda var.

 

7-İş Kurmak İsteyenler Piyasa Değerlendirsin

 

Eğer Türkiye’ye kesin dönüş yaptığınız da bir iş ile meşgale olmak istiyorsanız, akrabalarınızın bu iş tutar gibi düşüncelerini hiçe sayın. Zaten o iş tutsaydı muhakkak kendileri yapardı, eğer söyledikleri işlerde potansiyel görüyorsanız, acele etmeyin oraya yerleşim ve bir sene hiç bir iş yapmadan piyasayı değerlendirin.

Yapılacak işe kendiniz karar verin, ve piyasa araştırmasından sonra bir piyasa değerlendirmesinden sonra bu işe kalkışın, yoksa onca emeğiniz ve emek emek biriktirdiğiniz paranız ziyan olabilir.

 

8-Aylık Ortalama Kaç Türk Lirası ile Geçinebilirim

 

Çocuksuz bir aile için, eviniz kendinize aitse 5000-6000 civarı bir gelirle güzel bir hayat yaşayabilirsiniz. Arabanız ve eviniz olduğu sürece çocuk masrafınız yoksa bu rakamlar güzel bir şekilde yaşam kurmanız açısından yeterli olabilir.

 

9-Önden Ödeme Sorunu

 

Bildiğiniz gibi Avrupa’da bir şey yaptıracaksanız, usta sizden paranın bir kısmını yada tamamını talep edecektir, işler bu şekilde yürüyor. Fakat işini düzgün yapanları tenzih ediyorum, Türkiye de bir iş yaptıracaksanız önden kesinlikle paranın hepsini ödemeyin.

 

10-Herkesi Kendiniz Gibi Zannetmeyin

 

En önemli konulardan birisi olan insani ilişkilerinizde herkesi kendiniz gibi zannedip hareket etmemeye özen gösterin. Bu maddelere dikkat ederseniz gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.

Bana göre Avrupa’nın tek özlenecek tarafı her şeyin planlı, programlı ve en önemlisi dakik olmasıdır. Birde dürüstlük ve titizlik olaylarının ülkemize oranla daha fazla olmasıdır, gerisini çok fazla özleyeceğinizi sanmıyorum. Vatanımız gerçekten cennettir, yaşamasını bilene, lütfen değerli yorumlarınızı eksik etmeyin.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status