DiyetGenelSağlık

Kilo Almak İsteyenler Ara Öğünlerde Neler Yemelidir

Genellikle az hacimli fakat çok kalori taşıyan besinlerle beslenmek kilo almak isteyenler için çok önemlidir. Ara öğünler de genellikle mideyi yormayacak az yer kaplayan besinler tercih edilmelidir. Bu besinler ise; kuru meyve, kuru yemiş, tatlı, tatlı bisküviler, kekler, çift kaşarlı tost gibi besinler olabilir.

Öğün aralarında hacmi küçük enerjisi büyük besinler seçmek hızlı bir şekilde kilo almanızı sağlayacaktır. Özellikle ara öğünlerde süt, yoğurt gibi besinler seçilmemelidir. Sebebine gelecek olursak bunlar kilo aldırmanın aksine mideyi doldurarak yemek yemenize engel olacaktır.

 

Kilo Almak İsteyenlere Ara Öğün Tavsiyeleri

 

Kilo Almak İsteyenlere Ara Öğün Tavsiyeleri
Kilo Almak İsteyenlere Ara Öğün Tavsiyeleri

 

Kilo alma diyetlerinde tüm bu bahsettiğimiz besinler kişiye özgü olarak seçilse de herkes için geçerli bir durum söz konusudur. Kahvaltı ile kuşluk vakti arasında yiyeceğiniz ara öğünde bir avuç badem ve bir avuç dut kurusu tüketilmesi yararınıza olacaktır.

Öğle yemeği ve akşam yemeği arasında ise çift kaşarlı tost ve taze sıkılmış meyve suyu tüketebilirsiniz. Bunların yanında isteğe bağlı olarak sütlü tatlı yani kazandibi, muhallebi gibi tatlılar, bir avuç fındık, tatlı bisküvi ve meyveli süt tüketebilirsiniz.

 

Kilo Almak İsteyenler Geceleyin Ne Yemeli

 

Kilo Almak İsteyenler Geceleyin Ne Yemeli
Kilo Almak İsteyenler Geceleyin Ne Yemeli

 

Gece yiyeceğiniz ara öğün ise hızlı kilo almak için en önemli öğündür. Geceleri yüksek kalorili besinler tüketmeye çalışın. Bunlar 4 yada 5 adet kuru incir, kek, tatlı bisküvi, ballı yada pekmezli süt çok yüksek kalorili olmakla beraber gece ara öğününde yenilebilir.

Birçoğumuzun aksine bazı insanlarda kilo alma problemi vardır. Kilo almak en az kilo vermek kadar zahmetli bir iştir. Çünkü bu olay insan metabolizmasıyla ilgili bir durumdur. Kendi metabolizmamızı ayarlamak mümkün olmadığı için yediklerimizi kilo almaya müsait bir şekilde tüketmek en iyi yoldur.

 

Kilo Alma Problemi Olanlar için Tavsiyeler

 

Kilo Alma Problemi Olanlar icin Tavsiyeler

 

Öncelikle kilo almak isteyenlerin kan şekerinde oynama yapılır. Bunun nedeni kişinin açlığını ve iştahını arttırarak daha çok besin tüketmesini sağlamaktır.

Bu yöntem riskli olduğu için çok tercih edilmemektedir. Ara öğünlerde lifli besinler ve bolca meyve suyu tüketiminin yararı olacaktır. Kalori açısından yüksek besinler tüketmek vücudu besini sindirmek konusunda zorlayacaktır. Bu da size kilo olarak dönecektir.

Meyve tüketimi de tercih edilebilir. Ara öğünlerde tüketeceğiniz 2 kırmızı elma hiç beklemediğiniz etkiler yaratabilir. Özellikle meyve tüketimi kişiyi acıktıracağından daha çok besin tüketimine olanak sağlayacaktır.

Öğünlerin arasında yiyeceğiniz 1 yada 2 dilim kek de size kilo alma yolunda yardımcı olacaktır. Kek sağlıklı bir besindir ve kalorisi yüksektir. Gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Bunun yanında süt tercih ederek hem lezzetli hem de sağlıklı besinler tüketmiş olursunuz.

Öğün arasında kendi hazırladığınız bir tost ve ya börek de tercih edilebilir. Kepekli ekmek yerine beyaz ekmek tüketimi size daha faydalı olacaktır. Bu belirttiğimiz besinleri bulamazsanız bisküvi de tercih edebilirsiniz.

Bisküvi yüksek kalorili bir besin olduğu için yanında içeceğiniz süt veya meyve suyu kilo almanızı sağlayacaktır. Ara öğünde beslenmede en önemli nokta tam olarak doymamaktır. Tam doyduğunuz takdirde asıl öğünlerinizi yemek istemeyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status