Kızlık ZarıSağlık

Kızlık Zarı Hakkında Merak Edilenler

Latince adı ‘hymen’ (himen diye okunur) olan kızlık zarı Yunan mitolojisinde evlilik tanrıçasına verilen isimdir. Kızlık zarının bizdeki anlamı bekaret zarı, kızlık halkası, kızlık perdesi olarak bilinmektedir.

Kızlık zarı, birçok toplumda namus anlamını taşımaktadır. Kızlık zarı bozulmamış olan genç kadınların, cinsel ilişkiye girmedikleri anlaşılmaktadır. Adli tıp da tecavüz, saldırı, cinsel istismar gibi durumlarda kızlık zarı muayenesi yapmaktadır.

Yapı olarak kızlık zarı, vajinanın 1 – 1.5 cm içinde yer alan ince yapıdır. Kızlık zarı bir organ olarak görülmemektedir ve görevi bulunmamaktadır.

Kızlık zarı, anne karnında 7 ile 12 haftalar arasında oluşur ve 11 – 12 yaşına kadar vajinayı mikroplardan korur.

Küçük çocuklarda yanlış cisimler sokulması durumunda oluşabilecek enfeksiyonların önüne geçmek için işlev görmektedir. Çünkü çocukluk döneminde, yetişkin dönemine istinaden mikroorganizmaların rahim içerisine yerleşmesi ve orada enfeksiyonlara yol açması daha kolaydır.

Kızlık zarının bir diğer yararı ise milyonda bir olarak görülen doğuştan gelen idrar kanalı yolunun yapımı için kullanılmasıdır.

Kızlık zarı kontrolü nasıl yapılır yazımız için linke tıklayabilirsiniz.

İçindekiler

Kızlık Zarı Hangi Durumda Zarar Görür?

 

Kızlık zarı, düşünüldüğü gibi bir zar yapısına sahip değildir. Vajinanın 1 – 1.5 cm iç kısmında bulunan ortasında delik olan zarsı bir yapıya sahiptir. Mukoza yapıda ağız dokusuna benzemektedir. Ortada bulunan delik, adet döneminde kanamanın rahat bir şekilde dışarı atılması içindir. Herkeste deliğin genişliği, darlığı, orta hatta bulunması değişiklik gösterir.

Kızlık zarına zarar veren durumları aşağıda maddeler şeklinde sıralayalım:

  • Kızlık zarında meydana gelen aşırı gerilmeye sebep olan sportif hareketler
  • Sert ve kesici objelerin vajinanın iç kısmına girmesi
  • Bakire olduğu halde vaninal yolla kullanılan ilaçlar ve tamponlar
  • Vajinaya sert cisim kullanarak mastürbasyon yapmak
  • Aşırı ve sert şekilde vajinayı kaşımak
  • Bu bölge ile ilgili operasyon ve muayeneler geçirmiş olmak
  • Cinsel ilişkide bulunmak

Kızlık Zarı Bozulursa Vajina Görüntüsü Değişir Mi?

 

En çok sorulan sorulardan birisi kızlık zarı bozulduğunun dışarıdan belli olup olmayacağı mıdır. Kızlık zarı bozulduğunda vajina estetiğinde ve dış görünüşünde bir değişme olmaz. En çok bilinen yanlışlardan birisi görüntünün değiştiği kanaatidir.

 

Kızlık zarı muayanesi nasıl yapılır yazısı için yandaki linke tıklayınız.

 

Kızlık Zarı Bozulduğunda Neler Olur?

Kızlık zarı, kazayla veya bir cinsel ilişki sonucunda bozulması durumunda yapılması gereken ilk durum endişelenmemek ve sakinliğimizi korumaktır. Bilindiği üzere tıbbi olarak belli bir yaşa kadar vajinayı koruyan bu mukoza yapının zarar görmesinin hiçbir mahsuru yoktur.

Oluşan her iki durum için de bilindiği gibi artık kızlık zarı dikilebilmektedir. Bunun için yapılması gereken alanında uzman bir doktor tarafından işlem hakkında bilgi almak. İhtiyacınıza göre yapılan işlemin doğru olması için bu bilgileri almanız en uygunudur.

Kızlık zarı dikimi ve fiyatları ile alakalı içeriğimize linke tıklayara ulaşmanız mümkündür.

 

Kızlık Zarı Bozulduğunda Acır Mı?

 

İlk gece yani gerdek gecesi olarak adlandırılan gece de bir çok kadın acı duyacağına dair endişe taşımaktadır. Cinsel ilişkiden zevk alınması ve acıyı en aza indirmek için tahrik olunması ve cinsel ilişki için istekli olunması gereklidir.

Eğer cinsel ilişkiye vücut istekliyse öncelikle vajina salgı salgılar ve genişler, yani ilişki öncesinde kendini hazırlar. Fakat eğer gerginlik durumu ve cinsel ilişkiyi istememe durumu oluşursa, o zaman acı ve sürtünme yaşanabilir.

 

Ayrıca kızlığın bozulduğu nasıl anlaşılır isimli yazımıza aşağıda ki görsele tıklayarak ulaşabilirsiniz;

 

 

Kızlık Zarı Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

 

Kızlık Zarı Çeşitleri ve Özellikleri
Kızlık Zarı Çeşitleri ve Özellikleri

 

Kızlık zarı düşünüldüğü gibi tek çeşit değildir. İnsan uzuvlarının farklılığı gibi kızlık zarı çeşitliliğinde de farklılıklar oluşur. Gelin bunlara birlikte bakalım;

 

Esnek kızlık zarı nasıl olur yazımıza ulaşmak için aşağıda ki görsele tıklayabilirsiniz.

 

Esnek Kızlık Zarı Nasıl Olur

 

Deliksiz Kızlık Zarı

 

kapalı kızlık zarı tipi
kapalı kızlık zarı tipi

 

Kızlık zarının ortasındaki deliğin tamamen kapalı olması ile oluşur. Yeni doğduğu zaman anlaşılmayabilir. Ancak ergenlik dönemine girildiği zaman adet kanamasının vajinanın dışına çıkmaması ve rahim içerisinde ağrı, acı ve kitleye dönüşmesi ile ortaya çıkar. Bu durumda küçük bir cerrahi işlem ile zar delinerek sorun ortadan kaldırılır.

 

Küçük Delikli Kızlık Zarı

 

küçük delikli kızlık zarı
küçük delikli kızlık zarı

 

Kızlık zarı deliğinin normalden daha küçük olması durumudur. Bu durum kolay fark edilmez. Adet kanaması kızlık zarı deliğinin küçük olmasına rağmen vajinadan çıkışını sağlayabilir. Olumsuz oluşum düşünüldüğü zaman küçük bir cerrahi operasyon ile zar deliği normal haline getirilebilir.

 

Bölmeli Kızlık Zarı

 

Kızlık zarının tek bir delik değil de birden çok deliğinin olması sonucudur. Bu dönem adet döngüsünde tampon takımını zorlaştırabilir. Küçük bir cerrahi operasyon ile kızlık zarı tek bir deliğe dönüştürülür.

 

Ara Bölmeli Kızlık Zarı

 

parçalı tip kızlık zarı
parçalı tip kızlık zarı

 

Kızlık zarının deliğinin tam ortasından ince yapıda zar geçmesi durumudur. Bu durum partnerinize zorluk ve sıkıntı çıkarabilmektedir.

 

Yarı Ara Bölmeli Kızlık Zarı

 

delikli kızlık zarı tipi
delikli kızlık zarı tipi

 

Yukarıda açıklamasını yaptığımız ara bölmeli kızlık zarının tam olarak ayrılmaması ve ince zarın ortada bulunmasıdır. Bunun yapısı deliğin üst kısmını bir ip ile bağlayıp diğer kısmına getirmeden ipi kesmek gibi düşünülebilir.

 

Yarım Ay Şeklinde Kızlık Zarı

 

yarım ay kızlık zarı tipi
yarım ay kızlık zarı tipi

 

Kızlık zarının deliğinin yarım ay şeklinde olması durumudur. Bu durum cinsel ilişki sırasında çok fazla ağrıya ve acıya sebep olabilir. Bu durumda vajinal muayene sonrası küçük bir cerrahi operasyon ile zarın deliğinin tamamen açılması sağlanır.

 

Elek Şeklinde Kızlık Zarı

 

çentik bulunan kızlık zarı
çentik bulunan kızlık zarı

 

Kızlık zarı üzerinde küçük boyutlarda birden fazla deliğin bulunması durumudur. İsmini şeklinin tamamen eleğe benzemesinden almaktadır. Bu durum cinsel ilişkiyi olumsuz yönde etkilemekte hatta imkansız hale getirmektedir. Küçük bir cerrahi operasyon ile normale döndürülür.

 

Dentiküler Şekilde Kızlık Zarı

 

Bu kızlık zarı çeşidi deliğin etrafının düz değil de dantelin etrafı gibi girintili çıkıntılı olmasıdır. Bu durum son derece nadir görülen bir olaydır.

 

Fibrial Tipte Kızlık Zarı

 

Kadınlarda fallop tüpünün son kısmına fibrial denilmektedir. Bu zar çeşidi de yapı olarak ona benzediği için bu ismi almıştır. Bu durumda cinsel ilişki sırasında zorluk çıkartabilir. Minik bir cerrahi operasyon ile zar normale dönebilir.

 

Dudak Şeklinde Kızlık Zarı

 

Kızlık zarının deliği tamamen dudak şeklini almıştır. Çok nadir olarak görülür.

 

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınır Mı?

 

Gebelik yani hamileliğin oluşması için kızlık zarının bozulmasına gerek yoktur. Kızlık zarı yapısı gereği esnek bir yapıda olabilir ve ilişki sırasında zarar görmeyebilir. Bu durum ilişkiyi engellemediği gibi halime kalmayı da engellemez.

Bir diğer şekilde ise kızlık zarının yani cinsel ilişkiye girmeden sperm hücrelerinin vajinanın dış kısmına dökülmesi durumunda nadir de olsa gebe kalınabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status