Genel

Klima Filtresi Nasıl Temizlenir? Klima Filtresi Yıkanır Mı?

Düzenli temizlik ve bakım yapılmadığında klima filtresi daha az etkili hale gelir. Kirli hava filtrelerinin çalışması için genellikle daha fazla enerji gerekir ve bu da elektrik faturalarının artmasına neden olur. Merkezi klima filtreniz düzenli olarak temizlenmezse toz, kir, bakteri ve küf toplayabilir. Bu, evinize girebilir ve genel hava kalitesini bozabilir. Bu içeriğimiz, bir klima filtresinin nasıl temizleneceğini açıklayacaktır.

Klima Filtresi Neden Temizlenir?

Klima filtre temizliğinin düzenli yapılması önemlidir. Zira, serpantin ve drenaj tavasında oluşan kirlilikten dolayı bakteri üremesi gerçekleşir. Bu bakteriler de kötü kokulara sebep olur. Böylelikle ortamda oluşan hava kötü ve sağlıksız olur.

Klima Filtresi Ne Kadar Sürede Temizlenir?

Normal şartlarda klima filtrelerinin 15-30 günde 1 temizlenmesi ya da periyodik bakımlarda değiştirilmesi uzmanlar tarafından söyleniyor.

Klimanın Filtresi Nasıl Çıkarılır?

Öncelikle klimanın ön panelini, sağ ve sol alt köşe noktalarından tutup kendinize doğru çekerek açın. Ardından, hava filtresinin alt kısmından tutup hafifçe yukarı çekin ve çıkartın.

Klima Filtre Temizliği Nasıl Yapılır?

  • İlk olarak, klimanın ön kapağını yavaşça yerinden çıkartın.
  • Merkezi hava filtreniz kir birikmesi belirtisi göstermiyorsa, herhangi bir pisliği gidermek için elektrikli süpürgenizdeki hortum ekini kullanabilir veya elde tutulan bir elektrikli süpürge kullanabilirsiniz. Vakum hortumu birikintiyi gidermezse, yıkamanız gerekecektir.
Klima filtresi
klima filtre temizliği
  • Daha derin bir temizlik için, bir lavaboyu bir ölçü su ve bir ölçü beyaz sirke ile doldurun ve ardından filtrenizi bu solüsyonda bir saat bekletin.
  • Temiz suyla durulayın ve klimanıza geri takmadan önce tamamen kurumasını bekleyin.
  • Filtre lavabonuza sığmayacak kadar büyükse, dışarıda bir bahçe hortumu ile de yıkayabilirsiniz. Filtreye kazayla zarar vermemek için hortumunuzda basınçlı bir ayar kullanmayın.
  • Yıkanan filtrelerin kurumasını bekleyin.
  • Filtreler kuruduktan sonra tekrardan yerine takın. Ancak klimanın kapağını takmadan çalıştırmayın.

Klima filtreleri zamanla aşınır veya hasar görür ve değiştirilmesi gerekir.

Hava filtreniz yırtık, delik veya aşırı kir gibi hasar belirtileri gösteriyorsa değiştirme zamanı gelmiştir.

Bir klima filtresini değiştirdiğinizde, üreticinin etkinliğini ne kadar süreyle garanti ettiğini görmek için ambalajı dikkatlice okuyun. Üreticinin özelliklerine göre filtreyi tekrar değiştirmek için takviminize not edin.

Klima Filtresi Kurumadan Takılır Mı?

Klima filtre temizliği yapıldıktan sonra kurumasını bekleyip kuru halde takılması gerekir.

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status