GenelSağlık

Klozete Otururken Hangi Pozisyonu Tercih Etmeliyiz

Matematik her alanda her noktada hayatımıza etki ediyor. Tuvalete oturduğunuzda, oturduğunuz açı sağlığınızı etkiliyor. Özellikle klozetlerde tuvalete oturduğunuz şeklin doğru ve yanlış bir tarafı var. Bu yazımızda tuvalette oturduğunuzda en iyi pozisyon nedir bunun matematiğini inceledik.

 

İçindekiler

Klozet için Doğru Oturma Pozisyonu

 

Klozet için Doğru Oturma Pozisyonu
Klozet için Doğru Oturma Pozisyonu

 

Bu yazımızda klozete nasıl oturulur, en doğru dışkılama pozisyonu hangisidir buna değineceğiz. Toplumumuz alaturca tuvaletlere alıştığı için klozete tam olarak hangi pozisyonda oturacağımızı net bir şekilde bilmiyor olabiliriz. Dahası bunu birçok Avrupalı da bilmiyor, çünkü şaşıracağınız çok küçük bir detay var, en doğru pozisyonu yazı sonunda vereceğiz.

Henry L. Bockus’un yazmış olduğu Gastroenterology kitabında dışkılama için en doğru pozisyon aşağıda ki gibi anlatılmıştır.

 

Dışkılama eylemi için en doğru pozisyon çömelme pozisyonudur. Çünkü bu pozisyonda kalçalar karına doğru çekildiği için, karın boşluğu kapasitesinin çoğu kapatılır ve karına basınç artar bua itim gücünü arttırmaktadır.

 

Çömelme Pozisyonu

 

klozete otururken Çömelme Pozisyonu
klozete otururken Çömelme Pozisyonu

 

Bu pozisyon bize hiç yabancı değil, alaturka tuvaletlerden alışık olduğumuz pozisyon. Çalışmalar gösteriyor ki çömelerek tuvalet ihtiyacını gidermek en iyi konumdur. Fakat bildiğiniz üzere klozetler insanların üzerine oturacağı şekilde tasarlandığından ve öne hafifçe eğilmek suretiyle tasarlandığından, çömelerek oturmak klozetlerde pek mümkün olmayabilir.

 

 

Oturarak Öne Doğru Eğilme Pozisyonu

 

Oturarak Öne Doğru Eğilme Pozisyonu
Oturarak Öne Doğru Eğilme Pozisyonu

 

Öne doğru bir açıyla eğilme bu klozete oturuş pozisyonlarında en iyi pozisyon olmayabilir. Sonuç olarak otursanızda, çömeliyor pozisyonda olsanızda uygun bağırsak pozisyonu vardır. Klozette otururken en önemli açı dirseklerinizi dizlerinize değene kadar uzatmak olacaktır. Bu konumda durarak kendinize özgün duruşu yakalayabilirsiniz.

 

Oturarak Arkaya Yaslanma

 

Oturarak Arkaya Yaslanma
Oturarak Arkaya Yaslanma

 

Çömelmenin tuvalet ihtiyacı için en güzel yol olduğunu söylemiştik, oturarak geriye yaslanmak bu sebeple kötü bir yöntemdir. Bu pozisyonda puborektalis kası ile rektum arasında oluşan açı kötü olacağı için, tuvalet ihtiyacını gidermek için daha çok çabalamanız gereklidir.

 

puborektalis kası
puborektalis kası

 

Sifona Yüzü Dönük Oturmak

 

Sifona Yüzü Dönük Oturmak
Sifona Yüzü Dönük Oturmak

 

Yine bu pozisyonda tuvalette oturmanın en rahat yolu değildir, hatta sizi dışkılama yaparken zorlar. Çömelme pozisyonunda olduğu gibi öne doğru eğilmenizi de önler. Kısacası pratik ve rahat olmayan bir pozisyondur.

 

Ters Çömelme Pozisyonu

 

Ters Çömelme Pozisyonu
Ters Çömelme Pozisyonu

 

Klozetlerde çömelmenin zor bir eylem olduğunu söylemiştik, peki ters çömelme işlemi vücudunuza nasıl bir etki yapar. Aslında teorik olarak çömelme pozisyonu ile etkisi aynıdır, fakat klozetlere alaturca tuvaletlere oturur gibi oturmak uygun değildir.

 

En Doğru Dışkılama Pozisyonu

 

En Doğru Klozete Oturma Pozisyonu
En Doğru Klozete Oturma Pozisyonu

 

Bu görselden gördüğünüz üzere minik bir ayaklık sayesinde alafranga tuvaletlerde de doğru açıyı yakalayabilirsiniz. Yani illa ki çömelme pozisyonu için alaturka tuvaletlere ihtiyacınız yok. Çömelerek dışkı insanlar kadar hayvanlarda da çok yaygındır. Modern tuvaletlerin icadından önce dışkılama ihtiyacı böyle giderilmekteydi. Modern tuvaletler kullanılmaya başlandığından beri dünya üzerinde ki birçok çalışma göstermektedir ki modern tuvaletler hemoroid, apandisit ve kabızlık riskini arttırmaktadır. Ayrıca lifli beslenme biçimini benimserseniz bu tür rahatsızlıklardan kurtulabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status