Genel

Kolonya Abdesti Bozar Mı

Abdesti bozan durumlar bellidir. Ancak bazen bu durumları bilmelerine rağmen her gün farklı farklı konuların abdest bozup bozmadığı tartışılır. İşte bugün burada kolonya veya alkol içerikli ürünlerin abdesti bozup bozmadığı konusunda bilgilendirme yapacağız.

Özellikle bu konuda Prof.Dr.Nihat Hatipoğlu’nun da deyimiyle, elimize veya yüzümüze kolonya veya alkol içerikli bir krem kullanmak abdesti bozmaz. Ancak eğer hassas bir cildiniz varsa alkol içeren bir ürünü cildimize uyguladıktan sonra elinizi veya yüzünüzü su ile yıkamanızda yarar vardır.

 

Kolonya Kullanmak Abdesti Bozar Mı

 

Kolonya Kullanmak Abdesti Bozar Mı
Kolonya Kullanmak Abdesti Bozar Mı

 

Bunun yanında abdesti bozan şeyleri bir kere daha hatırlatmak gerekirse;

 

1. İdrar, dışkı, meni, kan gibi bir necâsetin, mezi, , herhangi bir sıvının veya maddenin çıkması, yellenmek.

2. Vücudun herhangi bir yerinden kan, irin veya herhangi bir maddenin çıkması. Ağızdan çıkan kan, tükürükten fazla veya ona eşit ise abdesti bozar.

3. Kusmak. Kusulan şey ister yemek, ister kan veya safra olsun, abdest bozulur.

 

Hanefi mezhebinde kolonya veya alkol içerikli ürünlerin kullanımı abdesti bozmadığı gibi namaza mani değildir. Fakat Ancak Şafii mezhebinde, mecbur kalmadıkça kolonya gibi içinde alkol bulunan şeylerden uzak durmayı tavsiye etmişlerdir.

Buna göre bunlar bir yere dökülmüş ya da sürülmüşse orası yıkanarak temizlenmeli ve bundan sonra namaz kılınmalıdır. Bundan ötürü Şafii’de dikkat etmek gerekir. Bunu destekleyici bir husus olarak Muhammed Hamdi Yazır şöyle ifade eder: “Meselâ; üzerine şarap, şampanya ve arak, konyak dökülmüş olanlar herhalde yıkamadıkça namaz kılamazlar.

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status