CinsellikGenelSağlık

Küçük Çocuğa Cinsellik Nasıl Anlatılır

Çocuklar, her bakımdan hassas varlıklardır ve çocukluk döneminde yaşanılan her olayın gelecek hayatında etkisi olacaktır. Bu nedenle çocuklarda travmaya sebep olmaması açısından bazı hassas konular dikkatle anlatılmalıdır. Özellikle gelişimine etki eden konularda ebeveynler daha dikkatli olmalıdır. Cinsel eğitim bunlardan bir tanesidir. Doğumdan başlayan ve ergenlik dönemine kadar geçen sürede cinsel eğitim verilebilir. Kesin bir yaşı olmamakla birlikte ebeveyn olarak yanlış bilgiler edinmeden doğru bilgileri vermelisiniz.

 

Çocuklarımızla Cinsellik Hakkında Nasıl Konuşalım

 

Çocuklarımızla Cinsellik Hakkında Nasıl Konuşalım
Çocuklarımızla Cinsellik Hakkında Nasıl KonuşalımÇocuklarımızla Cinsellik Hakkında Nasıl Konuşalım

Anne babalar cinsellik konusunu çocuklarıyla konuşmakta zorlanıyor olabilirler. Bu yüzden önce tabuları yıkmalı, bunun utanılacak bir şey olmadığı kabul edilmelidir. Çocuklara cinsellikle ilgili bilgi verilirken kesinlikle doğru olan cevaplar verilmelidir aksi takdirde ileride kendi cinsel hayatlarında sorunlar meydana gelebilir.

Ona bilgi verirken net bir dil kullanmaya çalışın. Çocuklar bu konuda pek çok soru sorabilir, bu sorular sizi sıkıştırmak amacıyla değil bilmediklerinden kaynaklanır. Öncelikle cinsellik eğitimiyle seks eğitiminin farklı şeyler olduğunu bilmeniz ve buna uygun davranmanız gerekiyor.

Cinsel organlarını keşfetmeleriyle birlikte soru sormaya başlayacaktır. İşlevlerini yaşını göz önüne alarak ancak oyun haline getirmeden anlatmalısınız. Tüm bilgileri tek seferde anlatmak da doğru değildir. Soru sordukça sorularını doğru ve açık bir şekilde anlatmanız doğru olacaktır.

Cinsellik, toplum tarafından baskılanan bir şey olduğu için kendinizi kötü hissetmeyin, önemli olan çocuğunuzun sağlığı. Onu korkutmamaya özen gösterin. Pornografik içerikleri olan herhangi bir şeye ulaşmasını kısıtlayın, bu sayede yanlış bilgiler almasını engellemiş olacaksınız. Çocuğunuza bu eğitimi vermek için size soru sormasını bekleyin, soru sormuyorsa henüz hazır olmadığı anlamına gelir.

Merakını giderirken kafasını karıştırmayın, mesela “ben nasıl oldum?” sorusuna “leylek” hikayesini anlatmayın. Soruyu sorduysa öğrenme zamanı gelmiştir. Eğer o an söyleyecek bir şey bulamazsanız size biraz izin vermesini isteyin ve sözlerinizi toparlayın. Eğitim sırasında bazı konuların çok özel olduğunu bu yüzden herkese sormamasını mutlaka iletin. Çünkü güvenilmeyecek bir ortamda konuşması başına dert açabilir. Zaten doğası gereği arkadaşlarıyla konuşacaktır. Bu bilgilerini pekiştirmesi için yeterli olabilir.

Anlattıklarınıza nasıl tepki verdiğini ölçmeyi unutmayın. Eğer ağır geldiyse daha nadir ve hassas anlatmaya özen gösterin. Anne babaların göz ardı ettiği bir husus da çocuklarının yatağının olmamasıdır. Kendisinin ayrı bir yatağı olmasına özen gösterin ve sizinle yatmasına izin vermeyin. Odaların özel olduğunu bilmesi onu geliştirecektir.

Banyoya 3-4 yaşlarından sonra çocuğunuzla beraber çıplak olarak girmeyin. Kendi vücuduyla yetişkin vücudunu kıyaslamak onun kafasını karıştırır ve bilgileri yanlış algılamasına sebep olabilir. Çıplaklığın mahremiyet alanı olduğunu da öğretmeniz gerekir.

Bu sayede cinsel organını saklamayı öğrenecektir ve pek çok tehlikeden de korunmuş olacaktır. Eğer anlattığınız konuları yeniden soruyorsa ya o anlamamıştır ya da siz yeterince iyi bilgi verememişsiniz demektir.

Böyle olunca kaynaklardan faydalanmayı deneyin, bu konuyla ilgili kitaplar makaleler okuyun. Eğer ergen bir bireye anlatıyorsanız kendisinin araştırması için ona kaynaklar önerebilirsiniz. Ancak o kaynakları öncelikle sizin test etmeniz gerekir ki çocuğunuz yanlış bir bilgi edinmesin.

Tüm bu değerleri çocuğunuza aktardığınız takdirde sorularının çoğunu yanıtlayabilir ve büyüdükçe de üzerine yeni bilgiler ekleyebilir. Siz temel atmakla sorumlu olduğunuzu düşünün. Temeli ne kadar sağlam olursa geleceği de o kadar sağlam olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status