Genel

Kulak Deldirmek Günah Mı

Kadınlar yaratılışı gereği ziynet eşyası takmak ve süslenmeyi severler. Çoğu takılar vücuda herhangi bir müdahale olmadan takılır. Örneğin; yüzük, kolye, bileklik gibi. Fakat küpe takmak öyle değildir. İşte kadınların veya kız çocukların küpe için kulak deldirmesi caiz midir sorusunu akıllara getirir.

Kadınların ve kız çocukların kulak deldirmesinde sıkıntı yoktur. Ve hatta çoğu fıkıh kitaplarında şöyle desteklenmektedir:

El-Feteva’l-Hindiyye ve Reddû’l-Muhtar gibi Hanefi mezhebinin, İânetü’t-Tâlibîn gibi Şafiî mezhebinin fıkıh kitaplarında kaydedildiğine göre, “kız çocuğunun veya kadının küpe takmak maksadıyla kulağının delinmesinde bir mahzur yoktur.“ (Reddû’l-Muhtar, 5: 270; el-Feteva’l-Hindiyye, 5: 358;)

Fakat Şafiî ulemasından bazıları, nedensiz yere eziyet olacağı için kız çocuklarının kulaklarının delinmesini caiz görmezler. Ancak günümüz için bakıldığında hiç acı ve eziyet vermeden ağrısız bir metotla kulak delinebiliyor. Burada bilinmesi gereken önemli bir husus vardır:

Eğer bir kız çocuğu buluğ çağına gelmişse kulağını nikahı düşmeyen bir yakının delmesi gerekmektedir. Kadına yabancı olan bir erkeğin kulak delme işlemini yapması caiz olmaz. Zira ergenlik çağına gelmiş bir kız çocuğunun bedenine bir yabancı erkek el süremediği gibi el ve yüzünün dışında bedenine bakamaz. Ancak dini bakımdan zaruri bir hal varsa başka sorundur.

 

Burun Deldirmek Günah Mı?

Burun Deldirmek Günah Mı

Burun Deldirmek Günah Mı 

Prof.Dr.Nihat Hatipoğlu’na göre burun deldirmek günah mı sorusuna şöyle cevap vermiştir:” burun deldirmek yeni ortaya çıkmış bir şey. Hoş değil. Kulak deldirmek olabilir de burun deldirmek doğru bulmuyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status