SaçSaç Bakımı

Kuru Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Kuru saç, diğer saç tiplerine göre daha çok bakım ister. Zira, kuruluktan dolayı cansızlaşır, kırılır ve dökülür. Ancak saçlarınıza gereken bakımı yaparsanız, sağlıklı saçlara kavuşmanız son derece mümkün olacaktır.

Bugün sizlere, Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu kuru saç bakımı kürü ve kuru ve yıpranmış saçlar için evde uygulayabileceğiniz maske tariflerinden söz edeceğiz.

 

İçindekiler

Kuru Saçlar İçin Doğal Bakım

 

Evdeki malzemelerle kuru saçlar için doğal bakımlar yapabilirsiniz. Saçınız için kullanacağınız ürünlerin doğal ve organik olması demek, daha etkili sonuç alacağınıza işarettir.

Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Evde Bakım

 

Evde saçlarınız için en iyi şekilde bakım yapabilirsiniz. Saç bakım maskelerine geçmeden, bakım öncesi size birkaç detaydan bahsetmek isteriz.

 

Kuru saç
Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Evde Bakım

 

  • Saç tipinize uygun saç bakım kürünü veya kürlerini yapınız.
  • Bakım öncesi saçınızın temiz olduğundan emin olun.
  • Uyguladığınız bakımlardan daha etkili sonuç almak için kullandığınız ürünlerin organik veya doğal olmasına dikkat ediniz.
  • Sadece bir seferlik yapılan bakımlar elbette ki sonuç göstermeyecektir. Bundan dolayı düzenli olarak saçınıza bakım yapmanız gerekiyor.
  • Saçlarınıza maskeyi sürdükten hemen sonra bone veya havlu ile saçınızı sarıp bekleyiniz.
  • Saçınıza maske uyguladığınız zamanlarda fön, maşa gibi işlemlerden kaçının.
  • Son olarak, saçınızı sıcak suyla ve sık sık yıkamamaya dikkat ediniz. Bunun yanında, sağlıklı saçlar için dengeli beslenin ve bol su tüketin.

Kuru Saçlar İçin Zeytinyağı ve Yumurta Maskesi

Yumurta ve zeytinyağı bir kabın içerisinde karıştırdıktan sonra saçınıza masaj yaparak uygulayın. Ardından bone veya havlu ile saçınızı sarın ve ortalama 1 saat beklettikten sonra saçınızı güzelce yıkayın.

Hindistan Cevizi Yağı-Muz-Bal-Zeytinyağı

Derin bir kasenin içerisinde 1 adet muzu ezelim. Üzerine 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını ekleyip karıştıralım. Elde ettiğiniz karışım katı olduysa biraz daha zeytinyağı ilave edebilirsiniz. Bu karışımı saç diplerinize masaj yaparak uygulayın ve yaklaşık 1 saat bekleyin. Daha sonra saçınızı yıkayın.

Kuru Saç Nemlendiricisi: Bal-Çilek-Hindistan Cevizi Yağı

5-6 tane çileği yıkayıp saplarını koparın ve püre halini alana dek ezin. Ardından üzerine 1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ekleyip karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı saçınıza masaj yaparak sürün ve 1 saat beklettikten sonra saçınızı yıkayın.

Avokado-Bal-Zeytinyağı

Kuru saçlara hacim veren avokadolu saç maskesi için 1 adet avokadoyu ezip püre kıvamına getirelim. Ardından 1 yemek kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin ve karıştırın. Daha sonra karışımı saç diplerinize masaj yaparak sürün. 30 dakika beklettikten sonra saçlarınızı normal yıkayın.

Elma Sirkesi-Yoğurt-Bal

1 çorba kaşığı bal, 3 yemek kaşığı yoğurt ve 1 çorba kaşığı elma sirkesini bir kasede karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı saçınıza masaj yaparak sürün ve 30 dakika bekledikten sonra saçınızı yıkayın.

Kuru Saç Bakımı İbrahim Saraçoğlu

 

Kuru saç
İbrahim Saraçoğlu kuru saç bakımı

 

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu kuru saçlar için evde hazırlayabileceğiniz saç bakım maskesi bulunuyor. Bu maske için öncelikle 5-6 diş sarımsağı ezelim ve üzerine yeteri kadar zeytinyağı ekleyip karıştıralım. Uyguladıktan sonra yaklaşık 1 saat saçınızda bekletin ve ardından saçınızı güzelce yıkayınız.

Kuru Saçlar İçin Evde Maske Nasıl Yapılır

 

Kuru saçlara sahipseniz, o halde evde yapabileceğiniz pratik saç bakım maskesinden bahsetmek isteriz. Bunun için küçük kahve fincanı süt ve 1 yemek kaşığı bala ihtiyacınız olacak.

İki malzemeyi de bir kabın içerisinde güzelce karıştırdıktan sonra maskeyi fırça yardımıyla saçınıza masaj yaparak uygulayın. Yaklaşık 20 dakika beklettikten sonra saçınızı şampuanlayın ve ardından bol su ile durulayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status