SağlıkCinsellik

Lavanta Yağı Cinsellikte Nasıl Kullanılır?

Lavanta esansiyel yağı, bugün dünyada en çok kullanılan esansiyel yağlardan biridir, ancak lavantanın faydaları aslında 2500 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Güçlü antioksidan, sakinleştirici ve antidepresif özellikleri nedeniyle lavanta yağı faydaları oldukça çeşitlidir ve yüzyıllardır hem kozmetik hem de terapötik (tedavi edici) olarak kullanılmaktadır.

Eski çağlarda Mısırlılar lavantayı mumyalama ve parfüm olarak kullanıyorlardı. Lavanta üzerine yapılan çalışmalarda Kral Tut’un mezarı 1923’te açıldığında, 3.000 yıl sonra hala algılanabilecek nitelikte hafif bir lavanta kokusunun mevcut olduğu gözlemlenmiştir. Benzer şekilde araştırmalar, Romalıların lavanta yağını banyo yapma, yemek pişirme ve havayı temizlemek için kullandıklarını gösteriyor. Lavanta yağının, mesh ve şifa için kullanılan aromatikler arasında olduğu bilinmektedir.

Birçok faydası olduğu bilinen lavanta yağının seks hayatınıza da faydası olabileceğini biliyor muydunuz? Aromaterapi yağları, libidoyu ateşlemenin en etkili yöntemlerinden biridir. Yağların molekülleri o kadar küçüktür ki kan dolaşımına hızla karışırlar ve vücudun her yerine taşınırlar.

Aroma yağlarında bulunan doğal kokular, cinsel çekim açısından seks hayatınıza bambaşka boyut kazandıracak. Daha fazlası için okumaya devam edin.

 

Lavanta Yağının Faydaları

Lavanta Yağının Faydaları
Lavanta Yağının Faydaları

Bugün lavanta, dünyadaki en popüler esansiyel yağlardan biridir ve bunun iyi bir nedeni vardır. İnsanlar lavanta yağından hem vücut bakımında hem de evde pek çok kullanım alanından faydalanmaktadır.

Lavanta esansiyel yağı, aromaterapide kullanılan en popüler ve çok yönlü esansiyel yağlardan biridir. Lavandula angustifolia bitkisinden damıtılan yağ, vücudun gevşemesini destekler ve anksiyete, mantar enfeksiyonları, alerji, depresyon, uykusuzluk, egzama, mide bulantısı ve adet kramplarını tedavi ettiğine inanılır.

  • Lavanta antioksidan aktiviteye sahiptir ve oksidatif stresi önlemeye veya tersine çevirmeye yardımcı olur.
  • Lavanta migren, stres, anksiyete ve depresyon gibi nörolojik sorunları tedavi etmek için kullanılabilir.
  • Yağın buharını solumak, beyin oksidatif stresini azaltmaya ve bilişsel bozukluğu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda Alzheimer hastalığının tedavisinde doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.
  • Antimikrobiyal özellikleriyle yaygın olarak bilinen lavanta yağı, yüzyıllardır çeşitli enfeksiyonlarla savaşmak ve bakteri ve mantar hastalıklarıyla mücadele etmek için kullanılmıştır.
  • Lavanta yağı, akne ve yaşlılık lekeleri gibi bir dizi cilt sorununu iyileştirmede kullanılan önemli bir takviye üründür.
  • Baş ağrıları için en iyi esansiyel yağlardan biridir çünkü lavanta yağı vücudun gevşemesini sağlar ve gerginliği azaltır.
  • Lavanta mucizevi yatıştırıcı ve sakinleştirici özellikleri nedeniyle uyku kalitesini arttırmada ve uykusuzluk problemi yaşayanlar için alternatif doğal bir seçenek sunmaktadır.
  • Antimikrobiyal özelliği sayesinde saç derisinde meydana gelen kepek, iltihaplanmalar, ölü derilerin birikmesi, gözeneklerin tıkanmasını önlemeye yardımcı olur.

Lavanta Yağı Cinsel Organa Sürülür Mü?

Lavanta Yağı Cinsel Organa Sürülür Mü
Lavanta Yağı Cinsel Organa Sürülür Mü

Lavanta şifalı bitki olarak vajinal akıntıların tedavisinde etkili bir şekilde kullanılabilmektedir. Lavanta esansiyel yağı geleneksel tıpta sıklıkla kullanılmaktadır ve mantar miktarını azaltma üzerindeki etkisini de klinik çalışmalarda gösterilmiştir.

Enfeksiyon önleyici ve rahatlatıcı özelliği nedeniyle cinsel organda kullanımı uygundur. Lavanta yağı ve vb. cinsel organa sürülebilen yağların kullanımında cinsel organın daha önceden temizlenmiş olmasına dikkat edilmeli.

Lavanta Yağı Cinsellik İçin Faydalı Mı?

Lavanta Yağı Cinsellik İçin Faydalı Mı
Lavanta Yağı Cinsellik İçin Faydalı Mı

Bazı bitkiler, yüzyıllardır erkeğin ve kadının cinsel isteğini, performansını ve zevkini artırmak için kullanılmıştır. Bununla birlikte, çok az bilimsel araştırma, uçucu yağların bir kişinin cinsel yaşamına nasıl fayda sağlayabileceğini araştırmıştır.

Araştırmalar, birkaç çeşit esansiyel yağın, çiftlerin yakınlaşmadan önce veya yakınlık sırasında yağı solunduğunda afrodizyak özelliklere sahip olabileceğini ortaya koymuş ve bazı güçlü kokuların ereksiyonu tetikleyebileceğini, özellikle koku hassasiyeti yönünden kadınların seks sırasında daha fazla orgazm olma eğiliminde olduğu belirtilmiştir.

Ön sevişme, sarılma, öpüşme partnerinizle aranızdaki samimiyeti arttırır ve modunuzun yükselmesini sağlar. Bunun yanı sıra lavanta ve vb. uçucu yağlar afrodizyak özelliklere sahiptir ve sizi havaya sokabilir cinsel istek ve hazzınızı arttırabilir.

Lavanta Yağı Cinsellikte Nereye Sürülür?

Lavanta Yağı Cinsellikte Nereye Sürülür
Lavanta Yağı Cinsellikte Nereye Sürülür

Lavanta yağını cinsel ilişki öncesinde duş alırken, partnerinize yapacağınız cilt masajlarında kullanabilirsiniz. Ayrıca yatak odanızda oda nemlendiricinizin içine ekleyeceğiniz birkaç damla sizi rahatlatacaktır.

Lavanta yağını doğrudan cinsel organın içine uygulamak doğru değildir bunun yerine cinsel organın üzerine, yan kısımlarına sürmek yeterli olacaktır. Kullanacağınız lavanta yağının kalitesi önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status