GenelSağlık

Masa Başı Çalışanlar Nasıl Zayıflayabilir

Çalışması en rahat mesleklerden birisi olsa da vücut sağlığı açısından en tehlikeli mesleklerden birisi de masa başında çalışmaktır. Masa başında çalışan erkekler de vücuttan çok beyin yorulur. Bu yüzden bir süre sonra vücutta dengesiz kilo alımı başlar.

 

Masa Başında Çalışan Erkekler için Tavsiyeler

 

Masa başında çalışan erkeklerin öncelikle bazı hareketleri belli zaman aralıklarında yapmaları gerekmektedir. Bunlardan birisi karın kaslarının çalışmasını sağlayan ıkınma hareketidir. Öncelikle karın içeri çekilerek kasılmalı ve 5 saniye kadar beklenmelidir.

Ardından derin bir nefes verilerek karın eski haline döndürülmelidir. Bu hareket sıklıkla yapıldığında büyük faydasını göreceksiniz.

Bir diğer hareket ise elleri arkadan birleştirerek öne doğru gerinme hareketi yapmaktır. Bunu otururken de yapabilirsiniz, elleri bel arkasından birleştirip sandalyeye yaslanarak elini sıkıştırma hareketi yapılabilir.
Birde ayakta duvara yaslanarak durarak doğru ayağı dizi karnı en önemlisi beli ile duvarı itmesi ve elini sıkıştırmalı bir harekettir. Bu hareketi yaparken ayak ön parmakları ile yükselip kalkmakta gereklidir.
Birçok hastalığa davetiye çıkaran masa başı çalışması, belirli önlemlerle risksiz bir hale getirilebilir. En çok görülen hastalıklardan biri olan bel fıtığı için eller bele doğru arkadan tutulmalı, ardından beli germek için karın öne doğru çekilmelidir.

Masa Başında Çalışan Erkekler Neler Yapabilir

 

Masa başında çalışan erkeklerin en büyük sorunlarından birisi de sürekli bir şeyler yemek ve içmektir. Bu da zaman içerisinde kilo problemlerine yol açar. Bunun önüne geçmek için iş çıkışında mutlaka yürüyüş yapılmalıdır.

Örneğin evinize toplu taşıma aracı ile dönüyor iseniz 1 – 2 durak önce inerek evinize kadar yürüyebilirsiniz. Eğer evinize kendi aracınızla dönüyor iseniz bir spor salonuna yazılmak sağlığınızın açısından çok iyi olur.

Spor salonunda daha çok kas çalışması yerine kalori yakıcı egzersizler yapmak sizin açınızdan daha iyi olacaktır. Bunun için yürüyüş bantlarını ve bisikleti kullanabilirsiniz.

Masa başı çalışmasında yaşanan baş ağrısının en büyük sebebi ise gözlerin az kırpılmasıdır. Bu yüzden monitörünüze “ Gözünü Kırp!” yazısı yapıştırabilirsiniz. Göz sağlığınıza önem veriyorsanız arada bir monitörden gözlerinizi ayırıp etrafa bakmanız da fayda vardır. Masa başında çalışan erkekler için egzersiz tavsiyelerinde bulunduk.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status