Sağlık

Maya Enfeksiyonu Neden Olur

Candida isimli maya tipi mantarın sebep olduğu enfeksiyona vajinal maya enfeksiyonu denir. Normal şartlarda az miktarlarda vajinal floranın bir parçasıdır, ancak büyüdükçe enfeksiyona yol açabilir.

Maya enfeksiyonu adet geciktirir mi? Maya enfeksiyonuna ne iyi gelir, bitkisel tedavi yöntemleri var mı? Maya enfeksiyonu erkeklerde görülür mü? Maya enfeksiyonuna uygun kremler hangisidir? gibi sorularınızın yanıtlarını bu yazımızda sizler için yer verdik.

 

Maya Enfeksiyonu Erkeklerde Olur Mu

 

Kadınlarda daha sık görülen mantar enfeksiyonu, erkeklerde de çok sık olmasa da görülebilir. Erkeklerde maya enfeksiyonu görülmesinin nedenleri sünnetsiz olmak, cinsel ilişki sırasında partnerde mantar enfeksiyonu olması ve hijyene dikkat etmemek gibi durumları sıralayabiliriz.

Erkeklerde penisin dışındaki deride mantar oluşur. Bu mantarı tedavi etmek için çeşitli kremler veya bitkisel tedavi yöntemlerine başvurulur.

Maya Enfeksiyonu Adet Geciktirir Mi

 

Maya enfeksiyonu
Maya enfeksiyonu adet geciktirir mi

 

Kadınlarda adet dönemi öncesinde yaşanan hormonal değişikliklerle vajinal mantar enfeksiyonu gözlenebilir. Ancak vajinal mantar enfeksiyonları, ne adet gecikmesine neden oluyor ne de adet döngüsünü bozuyor.

Maya Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir

 

Vajinal mantar tedavisi için genellikle antifungal kremler ilaçlar, merhemler, fitiller ve tabletler kullanılıyor. Eğer tedavisi kısa süren vajinal mantar ise, doktor kontrolünde 3-7 gün boyunca antifungal bir ilaç alınması gerekiyor.

Doktorunuz muayene ettikten sonra enfeksiyonun şiddetine göre uygun ilacı sizlere önerecektir.

Maya Enfeksiyon Bitkisel Tedavi

 

Vajinal mantar tedavisi için evde uygulayabileceğiniz bazı bitkisel yöntemler bulunuyor. Bunlar;

 

Maya enfeksiyonu
Maya enfeksiyonu bitkisel tedavi

 

 • Çay ağacı yağı vajinal mantar tedavisi: Vajinal mantar için tampon uygulaması yapılabilir. Bunun için, 30 gram ılık Hindistan cevizi yağı ile 3-5 damla çay ağacı yağını tamponu ıslatın. Ardından, hazırladığınız tamponu vajinaya yerleştirin. Bu tamponu düzenli olarak değiştirmeniz gerekiyor.
 • Doğal yoğurt ile vajinal mantar tedavisi: Şekersiz, tatlandırılmamış, doğal yoğurt tüketmek önemlidir. Zira, vücuttaki maya dengesinin düzeltilmesine yardımcı olacaktır.
 • Vajinal mantar yabani kekik yağı: Kekik yağı, vajinal mantar tedavisinde kullanılan diğer bir yöntemdir. Bu yağı kullanmak için taşıyıcı yağlarla karıştırıp tampon hazırlanır ve vajinaya yerleştirilir. Bunun için, 30 gram tatlı badem yağı, ılınmış Hindistan cevizi yağı ve 3-5 damla kekik yağı karıştırın. Daha sonra tampon batırılır ve vajinaya yerleştirilir. Bunun yanı sıra, kekik yağı içeren kapsülleri geceden vajinaya yerleştirerek de tedavi yapılabilir.
 • Probiyotik takviyeleri: Probiyotik takviyelerin fitil formlarını vajinal mantar için kullanabilirsiniz.

Maya Enfeksiyonu İçin Krem

 

Maya enfeksiyonunda görülen vajinal kaşıntıya iyi gelecek ilaçlara yer verdik. Bu kremleri kullanmadan önce ellerinizin temiz olmasına dikkat ediniz. Ayrıca doktorunuza danışmadan kullanmamanızı öneririz.

 • Butokonazol
 • Fentikonazol Nitrat
 • Fluconazole
 • İzokonazol nitrat
 • Klotrimazol
 • Mikonazol
 • Sertakonazol
 • Tiokonazol

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status