DekorasyonGenelKombinModa

Monokrom Nedir | Monokrom Stil Nasıl Yapılır

Monokrom kelime anlamı olarak siyah ve beyaz bir monitörü ifade eder. Diğer bir anlamıyla da tek rengin birden fazla tonuyla yapılan resimlere denir. Resimlerde, çizimlerde, tasarım ve fotoğraflarda tek rengin tonlarından oluşmasıdır. Yalnızca gri ve tonlarından oluşur ancak günümüzde kullanılmasıyla grinin dışına çıkılmış herhangi bir rengin tonlarıyla beraber kullanılması anlamında kullanılmaya başlanmıştır.

Monokromun ortaya çıkması 2. Dünya Savaşı’nda ressamların aynı rengin farklı tonlarını kullanarak resim yapmasıyla başlamıştır. Genellikle siyah ve beyaz kullanılagelmiştir.

 

Monokrom Ne Demektir?

 

Japon monokrom kombin
Japon monokrom kombin

 

Yunanca kökenli olarak tek renkli ya da renk görmeyen yalnızca parlaklık gören renk körü anlamında da kullanılır. ’’Mono’’ Yunanca’da tek anlamına gelir, monokrom ise tek renkten oluşturulan cisimler ya da resimler anlamında kullanılmaktadır.

 

<iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/rjl-Lh_b35Y” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen></iframe>

 

Monokrom günümüzde pek çok alanda karşımıza çıkabilmektedir. Moda dünyasında, mobilyalarda vs.

 

monokrom stil dekorasyon nasıl yapılır
monokrom stil dekorasyon nasıl yapılır

 

Monokrom Dekorasyon Nasıl Yapılır

 

monokrom dekorasyonda hangi renkler seçilir
monokrom dekorasyonda hangi renkler seçilir

 

Ev dekorasyonunda farklılık arayan stil sahipleri için monokrom dekorasyon tercih edilebilir bir seçenek. Siyah ve beyaz kombinasyonu çarpıcı ve sürekli tercih edilen bir kombinasyondur. Bundan dolayı ev dekorasyonlarında da sıkça karşımıza çıkabilir. Özellikle monokromlarda gri ile birlikte kullanılarak mükemmel sonuçlar elde edilebilir. Zarif ve cesur bir görünüm ortaya çıkaran bu iki renk yumuşatılarak da kullanılabilir.

 

Monokrom Stil Nasıl Yapılır

 

koreli monokrom kombin
koreli monokrom kombin

 

Herhangi bir yeri dekore ederken ilk dekkat edilmesi gereken nokta renklerin birbiriyle olan uyumudur. Kullananacağınız rengin koyu ve açık tonlarını bir araya getirmelisiniz. Tek renk tercih edin ve diğer renkleri unutun. Tercih ettiğiniz rengin tonunu değiştirerek mobilyaları, duvarları vs kombinleyin.

 

kışlık monokrom kombin
kışlık monokrom kombin

 

Birkaç örnek verebiliriz. Mesela kömür rengi ve yumuşak beyaz. Siyah ve beyazın kombinasyonunu yumuşatarak kullanmak istiyorsanız bu ikili tam size göre. Eğer ortamı canlandırmak istiyorsanız canlı renklere sahip ufak aksesuarlar kullanabilirsiniz.

 

monokrom baharlık kombin
monokrom baharlık kombin

 

Gri ve koyu gri; Bu iki renk beyaz ve krem renginin bir alternatifi olarak kullanılır. Son zamanlarda popülaritesi artan griyi her yerde kullanabilmeniz mümkün. Bu renk hem zarif hem de kullanışlıdır.

 

tesettür monokrom desenler
tesettür monokrom desenler

 

Koyu gri ve pastel yeşili de yumuşatılmış kombinasyonlardan biridir. Evin hem dışında hem de içinde tercih edilebilecek bu kombinasyon yeşili evde kullanmanın en güzel yollarından biridir. Rahatlatıcı etkisinin yanı sıra durgunluğuyla da içinizi ferahlatır.

 

monokrom stil
monokrom stil

 

Beyaz ve boz kahverengi; Sıcak bir kahverengi olan boz kahverengi beyazın tonlarıyla kullanıldığında canlı ve şık bir görüntü oluşturur. Cesur bir görüntü oluşturmak istiyorsanız mobilyanın kumaşlarında nötr renkli aksesuarlar kullanmayı deneyebilirsiniz.

 

monochrome stil nasıl yapılır
monochrome stil nasıl yapılır

 

Monokromu yemek masanızda da kullanabilirsiniz. Masa beyazsa sandalyeleri siyah kullanarak oluşturduğunuz monokrom etkisi göz alıcı duracaktır. Yine canlandırmak için masanın ortasına koyabileceğiniz çiçek, biblo gibi aksesuarlar gözünüze hoş görünecektir.

 

monokrom stil kombin
monokrom stil kombin

 

Monokrom dekorasyonun önemli bir faydası hem yaz hem de kış ürünlerine uyum sağlayabilmesidir. Aksesuarlarınızı değiştirirken mobilya ya da duvar kağıtlarınızın her şeye uyumlu olduğunu bir düşünün, ne kadar güzel değil mi?

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status