SaçSaç Bakımı

Muzlu Saç Maskesi | Tüm Saç Tiplerine Uygun

Muz saç uzatır mı? Muzlu saç maskesi nasıl yapılır? Saça muz maskesi ne işe yarar? Muz maskesinin saç düzleştirmede etkisi var mı?

Tadına bayıldığımız muz, aslında saç bakımı için de oldukça faydalı. Bu faydalarını görmeniz için sizler için muzlu saç maskesi başlığında hem muzlu maske tariflerine hem de faydalarına yer verdik.

 

İçindekiler

Muz Saç Uzatır Mı

 

Muz Saç Uzatır Mı
Muz Saç Uzatır Mı

 

Muzun içerisinde yaklaşık %75 oranında su bulunur. Bunun yanında, içerdiği A,C,E vitaminleri sayesinde saç kırılmalarını engelleyip, hızlı saç uzatma konusunda yardımcı olur.

Ayrıca potasyum ve antioksidan bakımından zengin olan muz, saçın hacimli ve parlak olmasını sağlayıp, saçı nemlendirir.

 

Muzlu Saç Maskesi Nasıl Yapılır

 

Muzlu Saç Maskesi Nasıl Yapılır
Muzlu Saç Maskesi Nasıl Yapılır

 

Evde uygulayabileceğiniz muzlu saç bakım maske tarifleri vereceğiz. Saçınızın ihtiyacına göre aşağıda yer alan maskeleri deneyebilir ve böylelikle sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

 

Kuru Saçlar İçin Muzlu Saç Maskesi

 

1 adet olgun muzu blenderdan geçirdikten sonra içerisine 2 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyip karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı, dipten uca uygulayın ve saçınızı bone ile kapatın. 30 dakika bekleyin ve ardından saçınızı soğuk suyla duruladıktan sonra şampuanlayıp yıkayın.

 

Saç Kırıklarını Azaltan Muzlu Maske

 

Yarım olgun avokado ile 1 adet olgun muzu püre kıvamı alana dek ezip karıştırın. Üzerine 2 yemek kaşığı zeytinyağı ilave edip tekrar karıştırın.

Saçınızı şampuanla yıkadıktan sonra durulayın ve kurumasını bekleyin. Ardından saç boya fırçasıyla saç diplerinizden saç uçlarınıza doğru tüm saçınıza maskeyi uygulayın. Uyguladıktan sonra, bone ile saçınızı kapatın ve 20-30 dakika bekleyin. Sonrasında, ılık su ve şampuanla saçınızı yıkayın.

 

Saç Dökülmesini Engelleyen Muzlu Maske

 

Saç Dökülmesini Engelleyen Muzlu Maske
Saç Dökülmesini Engelleyen Muzlu Maske

 

2 adet orta boy muzu püre haline getirin. Ardından aloe vera yaprağındaki posayı çıkarın ve içerisine ilave edip karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı saçınıza uygulamadan önce, saçınızı şampuanlayıp durulayın ve kurumasını bekleyin.

Kuruduktan sonra, saç boyama fırçasıyla dipten uca tüm saça maskeyi uygulayın. Sonrasında saç bonesiyle saçınızı kapatın ve yaklaşık 2 saat bekleyin. Daha sonra, soğuk su ve şampuanla saçınızı yıkayın.

 

Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Muzlu Saç Maskesi

 

1 adet olgun muz ile 2-3 yemek kaşığı yoğurdu blendırdan geçirin. Elde ettiğiniz bu karışımı, saç derinizden başlayıp saç uçlarınıza kadar uygulayın. Ardından saç bonesiyle saçınızı kapatıp yaklaşık 30 dakika bekledikten sonra saçınızı yıkayın ve şampuanlayın.

 

Cansız ve Düz Saçlar İçin Muzlu Saç Maskesi

 

1 adet muzu dilimlere ayırın ve üzerine süt ilave ederek ezip kremsi kıvam almasını sağlayın. Bu saç maskesini haftada 2 kez uygularsanız, saç yapınızın düzelmesini sağlayacaktır.

 

Kepeğe ve Saç Dökülmelerine Karşı Muzlu Maske

 

1 adet muzu ve 1/4 olgun papatyayı küçük parçalara ayırıp iyice ezin. Daha sonra içerisine 1 yemek kaşığı bal ekleyip topaklanma olmayacak şekilde karıştırın.

Bu maskeyi, saç diplerinizden uçlarına kadar uyguladıktan sonra saç bonesiyle saçınızı kapatın. Yaklaşık 30-40 dakika bekletip önce soğuk suyla yıkayın ve ardından saçınızı şampuanlayıp güzelce yıkayın.

 

Saç Kremi Etkili Muzlu Saç Bakım Maskesi

 

2 olgun muzu püre haline getirip içerisine 3 yemek kaşığı argan yağı ilave edin ve iyice karıştırın. Ardından bu karışımı, saç diplerinizden saç uçlarınıza doğru sürüp saçınızı bone ile kapatın. 30 dakika beklettikten sonra saçınızı yıkayıp şampuanlayın.

 

Erken Beyazlama ve Dökülme Karşıtı Muzlu Saç Maskesi

 

İlk olarak, 1 orta boy havucu küçük parçalara bölüp yumuşayana kadar suda haşlayın. Ardından 1 adet muz ile haşlanmış havucu blenderdan geçirin. Daha sonra 2 yemek kaşığı bal ve yarım yemek kaşığı zeytinyağı da ekleyerek güzelce karıştırın.

Hazırladığınız maskeyi saç diplerinizden başlayıp saçınızın tümüne iyice yedirin. Sonrasında bone veya streç filmle saçınızı kapatın ve yaklaşık 45 dakika bekleyin. 45 dakikanın ardından soğuk suyla durulayın ve daha sonra şampuanlayıp yıkayın.

 

Saça Muz Maskesi Ne İşe Yarar

 

Saça Muz Maskesi Ne İşe Yarar
Saça Muz Maskesi Ne İşe Yarar

 

  • Saçları güçlendirir.
  • İçerisinde yer alan potasyum sayesinde yıpranmış saçları onarır.
  • %75 su içeriğiyle saçları derinlemesine nemlendirir.
  • Saçın doğal elastikiyetini onararak saç kırılmalarını azaltır.

Muz Maskesi Saç Düzleştirici Etkisi Var Mı

 

Muz Maskesi Saç Düzleştirici Etkisi Var Mı
Muz Maskesi Saç Düzleştirici Etkisi Var Mı

 

Muzun saç düzleştirme etkisi de bulunuyor. Saç düzleştirici muz maskesi vermek gerekirse, 2 adet muzu kabuğundan çıkardıktan sonra püre kıvamına getirin. Üzerine 2 yemek kaşığı yoğurt, 2 yemek kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı ilave edin. Ardından krem kıvamını alana dek karıştırın.

Hazırladığınız bu maskeyi, saçınızın tamamına güzelce uygulayıp, ortalama 1 saat beklettikten sonra suyla durulayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status