GenelSaçSağlık

Oksijenli Suyla Saç Açma Nasıl Yapılır

Koyu tonlarda saç renginden sıkıldınız mı veya benim rengim daha açık ve türleri diyenlerden misiniz? Öyleyse bu yazımız tam size göre!

Saçımızın rengini açmak için türlü türlü yöntemler denemişizdir. Hele bir de ergenlik zamanlarımızda saçımızla, başımızla oynar dururduk. Ancak yaşımız küçük olduğu için özellikle saç boyama veya rengini açma konusunda ebeveynlerimiz izin vermezdi ve biz de doğal yollarla saçımızın rengini açmaya çalışırdık. Örneğin oksijen suyu alırdık ve tam ölçüsünü bilmediğimiz için saçımızda istemediğimiz bir renkle karşılaşırdık. İşte bugün size başlıkta da belirttiğimiz gibi “oksijen suyu ile saçımızın rengini nasıl açarız “ konusunu ele alacağız.

 

Oksijenli Suyla Saç Rengi Nasıl Açılır

Oksijenli Suyla Saç Rengi Nasıl Açılır
Oksijenli Suyla Saç Rengi Nasıl Açılır

 

Oksijen suyunun kimyasal ismi “hidrojen peroksit“tir. Güçlü bir açıcı olma özelliği sayesinde doğru ölçülerde ve doğru uygulandığında istenilen sonucu vereceğini söylemeliyiz.

 

Adım adım oksijen suyu yapımı;

 

1 e 1 oranında olmalıdır. Yani kullanılacak oksijen suyu kadar temiz su ile karıştırılmalıdır. Önemli olan ikisinin aynı ölçüde olmasıdır ve bu şekilde saçlarınıza zarar vermesini indirgemiş olursunuz.

Bir sprey içerisine koyalım. Sonrasında özellikle güneşli havalarda saçımıza uyguladıktan sonra güneşe çıkıp 1 saat beklememiz gerekiyor. Eğer bu uygulamayı kışın yapacaksanız, o zaman da fön makinesi veya saç kurutma makinesi imdadınıza yetişecektir. Ve bu uygulamayı 2 günde 1 tekrar etmeliyiz. Uygulama sonrası saçınızı mutlaka yıkayıp ardından saç kreminizi sürmeyi ihmal etmeyiniz.

 

Oksijen Suyuna Dair Bilmeniz Gerekenler Nelerdir

Oksijen Suyuna Dair Bilmeniz Gerekenler Nelerdir
Oksijen Suyuna Dair Bilmeniz Gerekenler Nelerdir

 

Çok güçlü bir açıcı olduğu için bunu uygulamadan önce bilmeniz gerekenleri sizler için sıraladık.

 

  • Saçınıza uygulayacağınız ve bunun için hazırlayacağınız oksijen suyuna mutlaka su ile karıştırmayı unutmayınız. Zira oksijen suyunun asidik özelliği yüzünden saçınızda zararlarını görebilirsiniz.
  • Satın alacağınız oksijen suyu içerisinde %3 oranında oksijen olmasına dikkat ediniz.
  • Koyu ya da siyah tonlarda saçlara nazaran kumral ve sarışınlarda daha etkili sonuçlar gözlemlenmiştir.

 

Oksijen Suyunun Koyu veya Siyah Saçlarda Etkisi Nedir

Oksijen Suyunun Koyu veya Siyah Saçlarda Etkisi Nedir
Oksijen Suyunun Koyu veya Siyah Saçlarda Etkisi Nedir

 

Öncelikle koyu ve siyah tonlarda saça sahipseniz, oksijenli su ile saçınızın rengini açmanın zor olduğunu belirtmek isteriz. Örneğin, eğer saçınıza doğru bir şekilde uygulamazsanız, saçınızın rengini yanık bir izlenim veren kızıla çevirir.

Fakat normalde koyu ve siyah tonlarda saça uygulanan oksijen suyu, koyu kahverengi rengine çevirir. Ancak bize sorarsanız, eğer saçınız koyu veya siyah ise, evde uygulamamanızı tavsiye ederiz. Bunun için kuaföre gidip profesyonel destek almanız daha doğru olacaktır.

 

Oksijen Suyu Saça Zarar Verir Mi

Oksijen Suyu Saça Zarar Verir Mi
Oksijen Suyu Saça Zarar Verir Mi

 

Bildiğiniz gibi her şeyin fazlası zarardır. Haliyle saçınıza oksijen suyunu fazla uygularsanız, saçınızda yıpranmalar, dökülmeler ile karşılaşmanız mümkündür.

Eğer cılız, zayıf bir saç yapınız varsa, oksijen suyu yerine papatya suyu size daha iyi gelecektir. Fakat güçlü bir saç yapısına sahipseniz ve düzgün uygulama yaptığınız takdirde saçınızda daha az zarara maruz kalırsınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status