SaçSaç Bakımı

Patates Suyu Saça Nasıl Uygulanır? | Patates Suyunun Saça Faydaları

Patates suyu neredeyse tüm saç problemlerinize çözüm olduğunu biliyor muydunuz? Patates, saç kökünü besleyen B vitamini, C vitamini, demir ve çinko içerir. Ve onu saçınız için nasıl kullanmanız gerektiğini öğrenmek için içeriğimize göz atın.

İçindekiler

Patates Suyunun Saça Faydaları

  • Saç derisini temizler.
  • Kepeği önler.
  • Saça parlaklık katar.
  • Sağlıklı ve hızlı saç uzatmaya yardımcı olur.
  • Beyaz saçları giderir, saç rengini koyulaştırır.
  • Saç dökülmesini önler ve dökülen saçların yerine yenisini çıkarır.

Çiğ Patates Suyu Saça Sürülür Mü?

Çiğ patates suyu saça ve saç derisine faydaları saymakla bitmez. Saç uzatma, kepeği gidermede ve saçların daha parlak görünmesine yardımcı olur.

Patates Suyu İle Saç Bakımı

Saç bakımında patates suyunu kullanmak isteyenler için ihtiyaca göre saç bakım maskelerini derledik. Patates suyu mucizesini saçlarınızda görmek için aşağıdaki tariflere göz atın.

Patates suyu
patates suyu ile saç bakımı

Saç Dökülmesi İçin Patates Suyu

2 yemek kaşığı patates suyu, 2 yemek kaşığı aloe vera jeli ve 1 yemek kaşığı balı iyice karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı saç diplerinize masaj yaparak uygulayın ve tüm saça yedirin. Ardından, saçınıza bone geçirip yaklaşık 2 saat bu şekilde bekleyin. Daha sonra, saçınızı yıkayın, şampuan ve suyla durulayın. Haftada 2 kere bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Patates Suyu Saç Beyazlaması

1-2 tane patatesi yıkadıktan sonra kabuklarını soyun ve uygun bir tencereye kabuklarını koyup üzerini geçecek kadar su ekleyin. Patates kabukları kaynadıktan sonra suyunu süzün. Saçınızı şampuanlayıp suyla durulayın ve banyodan çıkmadan önce hazırladığınız patates suyu ile saçınızı yıkayın. Alternatif olarak, patatesi haşladığınızda çıkan haşlama suyunu saçınıza dökerek saçınızın doğal rengine tekrardan kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Saçlardaki beyazlığı gidermek için patates suyuyla saç yıkamayı tekrarlayın.

Kepek İçin Patates Suyu

1-2 adet patatesin suyunu çıkarıp üzerine 1 tatlı kaşığı limon suyu ilave edip karıştırın. Saç diplerinize ve tüm saça bu karışımı uygulayıp yaklaşık 30-40 dakika saçınızda bekletin. Daha sonra, ılık su ile saçınızı durulayın. Haftada 2 kere bu maskeye devam edin ve kepekten kurtulun.

Saç Kırıkları İçin Patates Suyu

1-2 tane çiğ patatesin suyunu çıkardıktan sonra üzerine 2 yemek kaşığı kadar Hindistan cevizi sütü ekleyip karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı saç dipleri, saç uçları ve tüm saça uygulayıp 30 dakika bekleyin. Ardından, ılık su ile saçlarınızı durulayın. Haftada 2 kere bu maskeye devam edin.

Patates Suyuyla Saç Uzatma

1 tane çiğ patatesin suyunu çıkarın ve üzerine 1 adet yumurta, 1 tatlı kaşığı limon suyu ve isterseniz az miktarda yoğurt ekleyip karıştırın. Saç diplerinizden başlayıp tüm saça bu karışımı masaj yaparak yedirin. Yaklaşık 20-25 dakika beklettikten sonra ılık su ile saçınızı durulayın. Sonrasında, saçınızı şampuanlayın ve su ile durulayın. 20 günde 1 bu küre devam edin.

Alternatif olarak, 5 tane patatesi yıkadıktan sonra kabuklarını soyun. Ardından, ufak dilimlere ayırıp blenderdan püre halini alana kadar geçirin. Hazırladığınız püreyi bir tülbentin içine alıp suyunu çıkarın. Patates püresi suyunu saç diplerinize, daha sonra saç uçlarınıza iyice yedirin. 20-25 dakika bu şekilde bekleyin ve sonrasında, saçınızı ılık su ile yıkayın. Haftada 1 ya da 2 kere bu maskeyi saçınıza uygulayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status