Elbise ModelleriGenel

Peplum Elbise Modelleri

Peplum kelime anlamı olarak kıyafetin bel kısmındaki kısa etek parçası görünümü oluşturmasıdır. 19. Yüzyılda ortaya çıkan peplum modeller günümüzde daha çok elbiselerde ve kalem eteklerde boy gösteriyor ancak ceket ve bluzlarda da bulunmakta. Elbiselerin bel kısmına ek parça olarak ilave ediliyor. 1940’larda popüler olan peplum modeller 1960’ların sonunda popülaritesini kaybetti. Ancak 1980’lerde yeniden gün yüzüne çıktı. Hemen hemen her markanın koleksiyonları arasında bu peplumları bulmak mümkün.

Peplumlar gelinliklerde de çokça tercih edilen bir model. Oldukça feminen görünen bu parçaları kolaylıkla bulabilirsiniz. Yani sadece görüntüsünün güzelliği değil kadınsı duruşu da oldukça etkili. Özellikle peplumlu ceketler, döpiyeslerin vazgeçilmezi halinde. Peplum kullanırken vücut hattı da dikkate alınmalıdır. Dar kalçalı ve ince belli kadınlar için biçilmiş kaftan görevi görse de birkaç ipucuyla doğru kullanmanız mümkün.

 

 

kolları bol Peplum Elbise Modeli
kolları bol Peplum Elbise Modeli

 

Peplum Elbise Modelleri Nasıl Kombinlenir

 

Peplum Elbise Modeli 2019
Peplum Elbise Modeli 2019

 

Peplum kullandığınız kıyafetin kumaşının düz olması peplumun duruşunun güzel olmasını sağlar. Günümüzde tasarımcılar peplumu lazer kesimiyle ortaya çıkarıyor. Gece kıyafetlerinde kabarık ve beli saran peplumlar görmek mümkünken gündüz kıyafetlerinde az bükümlü ve kıvrık olmayan bir görüntüye sahip peplumlar tercih ediliyor.

 

siyah Peplum Elbise Modeli
siyah Peplum Elbise Modeli

 

Peplumlu ceketler giyinmek istiyorsanız ceketin kare ceket olmasına ya da yakasız olmasına özen göstermek gerekir. Bu daha şık bir görüntü sunacaktır. Pepluma sahip kıyafetler isterseniz bir elbise isterseniz de bir etek olsun mutlaka kısa ceketler ile kombin edilmelidir. Vücut tipinize göre ayarlamak da çok önemlidir.

 

kırmızı Peplum Elbise Modelleri

 

Peplum Elbise Modelleri Kimlere Yakışır

 

çok zarif Peplum Elbise Modeli
çok zarif Peplum Elbise Modeli

 

Örneğin dar omuzlara sahipseniz peplumun genişliğini omuz ölçünüze göre belirlemelisiniz. Aksi takdirde hoş bir sonuç vermeyebilir. Omuz genişliğinizi kabarık peplumunuza göre ayarlamak için vatka kullanmayı da deneyebilirsiniz. Günümüzde çok fazla kullanılmadığı için kolay bulamayacağınız vatkalar yerine kare ceket kullanabilirsiniz.

 

sarı Peplum Elbise Modelleri
sarı Peplum Elbise Modelleri

 

Peplum modele sahip etek ve elbiselere en yakışan ayakkabı elbette ki kadınsılığıyla dikkat çeken stilettolar oluyor. Eğer günlük bir tarz oluşturmak istiyorsanız günümüzde çok kullanılan kısa kalın topuklu ayakkabılarla da kombin yapabilirsiniz. Kullanacağınız çanta ise kısa saplı ya da clutch tarzda olmalıdır. Büyük ya da uzun çantalar peplumun hizasına geleceği için görüntüsüne zarar verebilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status