Genel

Perde Beyazlatma Yöntemleri

Evin mahremiyetini gizleyen perdeler ve perdelerimiz, bazı sebeplerden ötürü kirleniyor ve sararıyor. Özellikle sobalı evde oturuyorsanız, sobanın dumanı ya da odada sigara içiliyorsa, sigaranın dumanı perdenizi kirletebilir. Bunun yanında, güneş ışığı da perdenizin rengini soldurabilir. Perde nasıl temizlenir ve perde beyazlatma nasıl yapılır arayışındaysanız, sizler için oldukça faydalı bilgilere yer verdik.

 

Güneşlik Perde Beyazlatma Yöntemleri

 

Perde beyazlatma
Güneşlik perde beyazlatma yöntemleri

 

  • Perdeler üzerinde bulunan inatçı lekeler için soda kullanmayı deneyebilirsiniz. Perdenizi bir kaba aldıktan sonra üzeri geçecek kadar su ilave edin ve ardından 1 şişe sodayı üzerine dökün. 1 gece beklettikten sonra perdenizi elde veya makinede yıkayın.
  • Güneşlik perdeleri makineye atmadan önce üzerine 2 tatlı kaşığı toz şeker veya küp şeker serpiştirin. Daha sonra yıkmaya geçebilirsiniz.
  • Organik sirke ile de perdeleri beyazlatmak mümkün. Bunun için, makinenizin deterjan gözüne 1 ölçek sirke ilave edip çalıştırmanız yeterli.
  • Güneşlik perdeleriniz için içerisinde kaya tuzu bulunan bir su hazırlayın. Ardından, perdeleri içine alın ve 1 gece bekletin. Daha sonra, elde veya makinede yıkayın ve perdelerinizin beyazladığına şahit olun.
  • Bir başka yöntem ise, perdelerinizi makineye attıktan sonra deterjan bölümüne kullandığınız deterjan yanında, bir miktar Arap sabunu ve bir miktar da bulaşık deterjanı ilave edin. Ardından makinenizi çalıştırın. Bu işlem sonrası ilk günkü beyazlığına kavuşmuş olacaksınız.

Tül Perde Temizliği Püf Noktaları

 

Tül perdelerin temizliğini her mevsim geçişinde yapmanız tavsiye edilir. Ancak evlerde daha çok açık renkte tül perdeler kullanıldığı için daha çabuk kirlenebilir. Özellikle sobalı evde oturuyorsanız veya evin içerisinde sigara içiliyorsa, perdelerinizin kirlenme ihtimali %100’dür. Haliyle perdelerinizin temizliğini daha sık yapmanız gerekebilir.

 

Perde beyazlatma
Tül perde nasıl yıkanır

 

Tül perde temizliği için çamaşır makinesinde 30 derece ve narin yıkama ayarlanmalı. Ve yıkandıktan sonra hiç bekletmeden hemen asmanız gerekiyor. Burada dikkat etmeniz gerekenler, çok sıcak suda ve çok yüksek derecede yıkamamalısınız. Zira, yıpranıp solmasına ve kırışmasına neden olacaktır.

Elde yıkamada ise, küveti tercih etmenizi öneririz. Küveti ılık suyla doldurun ve içerisine makineye attığınız deterjandan biraz daha fazla ekleyin. Ardından küvetin üzerine enlemesine sopa koyup perdeyi asıp yıkayın. Böylelikle perdenizi kırıştırmadan yıkamış olacaksınız. Ayrıca yıkarken bir kere suyunu değiştirip tekrar yıkayın. Yıkadıktan sonra silkeleyip asın.

Sararmış Perdeleri Beyazlatma Yöntemleri

 

Güneş ışığı ve odada sigara içilmesi gibi etkenlerle perdelerde sararma gözlemlenebilir. Ancak perdeleri kar gibi beyaz yapacak yöntemleri biliyoruz.

 

Perde beyazlatma
Sararmış perdeleri beyazlatma yöntemleri

 

Tül Perde Beyazlatma Bulaşık Tableti

 

Perdenizi makineye attıktan sonra içerisine bir adet bulaşık tableti sıkıştırın ve her zamanki gibi makinenizi çalıştırıp yıkayın.

Tül Perde Beyazlatma Tuzlu Su

 

Geniş ve derin bir leğenin içine ya da kovanın içine perdenizi alın ve üzeri geçecek kadar su ekleyin. Ardından, 5 yemek kaşığı tuz ilave edin ve bu suyun içerisinde 1 gece bekletin. Sonrasında makinede yıkayın.

Tül Perde Beyazlatma Karbonat

 

Makinenizin yıkama bölümüne perdenizi koyduktan sonra, deterjan bölümüne 2 çorba kaşığı karbonat ekleyin. Ardından makinenizi çalıştırın.

Tül Perde Beyazlatma Sirkeli Su

 

Aynı tuzlu su yöntemi gibi burada da sirkeli suda 1 gece perdenizi bekletip beyazlamasına yardımcı olabilirsiniz. Ya da makinenin deterjan gözüne 1 ölçek sirke ekleyip perdenizi yıkayabilirsiniz.

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status