Bitkisel ÇözümSağlık

Rahim Ağzı Polip Bitkisel Tedavisi

Rahim ağzı polip, rahmi vajinaya bağlayan geçit olan servikal kanaldaki büyümedir. Yumurtayı döllemek için spermin bu kanaldan geçmesi gerekir. Genellikle kırmızımsı, morumsu veya grimsi renktedirler. Boyutları birkaç milimetreden birkaç santimetre uzunluğa kadar değişebilir.

Rahim ağzınızın içindeki bu şişlikler oldukça yaygındır. 20 yaş üstü, birden fazla çocuk doğurmuş kadınlarda daha sık görülürler. Adet görmemiş kızlarda nadirdir. Çoğu servikal polip iyi huyludur.

 

Rahim Ağzı Polip Belirtileri

Rahim Ağzı Polip Belirtileri
Rahim Ağzı Polip Belirtileri

 

Rahim ağzı polipleri genellikle kanserli (iyi huylu) değildir ve tek başına veya gruplar halinde ortaya çıkabilir. Kronik inflamasyon belirtisi veya serviks enfeksiyonu olarak görünebilirler. Çoğu polip küçüktür, yaklaşık 1 ila 2 santimetre uzunluğundadır. Nadir görülen kanserli durumlar polip gibi görünebileceğinden, tüm polipler çıkarılmalı ve kanser belirtileri açısından incelenmelidir.

Ektoservikal polipler genellikle serviksteki hücrelerin dış yüzey tabakasında meydana gelir. En sık görülen servikal polip türü olan endoservikal polipler servikal bezlerden kaynaklanır. Menopoz sonrası kadınlarda ektoservikal poliplerin olma olasılığı daha yüksektir ve premenopozal kadınlar endoservikal polipler için daha fazla risk altındadır.

Rahim ağzı polip belirtileri şunlardır:

  • Cinsel ilişkiden sonra kanama gibi olağandışı vajinal kanama
  • Adet dönemleri arasında kanama
  • Menopozdan sonra kanama
  • Vajinadan beyaz veya sarı mukus veya akıntı

 

Rahim Ağzı Polipler Nasıl Teşhis Edilir?

Rahim Ağzı Polipler Nasıl Teşhis Edilir
Rahim Ağzı Polipler Nasıl Teşhis Edilir

 

Pap testi/pap smear testi içeren rutin bir pelvik muayene sırasında doktorunuz polipleri kolayca görebilir. İki tip servikal polip vardır: ektoservikal ve endoservikaldir. Doktorunuz size vajinal kanama veya akıntı gibi semptomlarınız, adet dönemleriniz, önceki smear sonuçlarınız ve geçmişteki jinekolojik sağlık sorunlarınız hakkında sorular soracaktır.

Poliplerin doku örnekleri veya biyopsileri test için bir laboratuvara gönderilir. Sonuçlar genellikle iyi huylu polip hücrelerini gösterir. Nadir durumlarda, neoplastik değişiklikler olarak bilinen anormal hücreler veya kanser öncesi büyüme modelleri mevcut olabilir.

 

Saraçoğlu Rahim Polip Kürü

Saraçoğlu Rahim Polip Kürü
Saraçoğlu Rahim Polip Kürü

 

Rahim poliplerine karşı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, soğan suyu kürünü öneriyor. 1 adet orta boy sarı kabuklu soğanı dörde bölüp klorsuz kaynamış 2 su bardağı suda yaklaşık 5 dakika kaynatın. Ilıdıktan sonra öğlen ve akşam yemeklerinden önce 1 bardak için.

Bu kürün etkili olması için adet bitiminden 7 gün sonrasında uygulamanız gerekir. Soğan suyu kürünü uyguladıktan sonra ikinci adeti görmeden 10 gün öncesinde tekrardan bu kürü 5 gün veya 7 gün uygulayın.

 

Rahim Ağzı Polip Alınmazsa Ne Olur?

Rahim Ağzı Polip Alınmazsa Ne Olur
Rahim Ağzı Polip Alınmazsa Ne Olur

 

Rahim ağzı polipler alınmazsa, düzensiz ve yoğun kanamalar ve ara kanamaları devam edebileceği gibi bundan kaynaklı kansızlık ortaya çıkabilir. Çıkarılmazsa, bir polip büyümeye devam edebilir. Az sayıda kadında (her 1000’de 2 ila 15 arasında) polip anormalleşebilir ve kansere dönüşebilir.

Polipin çıkarılması, ilişki sonrası kanama veya adet dönemleriniz arasında kanama gibi semptomları hafifletecektir.

 

Rahimdeki Polip Kendiliğinden Düşer Mi?

Rahimdeki Polip Kendiliğinden Düşer Mi
Rahimdeki Polip Kendiliğinden Düşer Mi

 

Endometrial polip tanısı konduktan sonra ve boyutları küçükse, kendi kendine geçmesi beklenir. Ancak bu süreçte doktor kontrolüne düzenli olarak gidilmesi gerekir.

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status