Cinsellik

Rahim Alınınca Cinsel Hayat Biter Mi?

Bir kadının rahmini veya çocuk doğurma yeteneğini kaybettikten sonra bir keder hissetmesi son derece yaygındır. Ancak ciddi sağlık sorunları nedeniyle bu tür operasyonlar gerçekleşebiliyor. Bu konuda özellikle eşlerin merak ettiği şey, rahim alınınca cinsel hayat biter mi sorusudur.

Rahim Ameliyatından Sonra Ne Zaman Cinsel İlişkiye Girilir?

Histerektomi (rahim alınma ameliyatı) geçirdikten sonra yaklaşık 4 ila 6 hafta seks yapmamanız tavsiye edilir. Bu, yara izlerinin iyileşmesi ve herhangi bir vajinal akıntı veya kanamanın durması için zaman tanımalıdır.

6 hafta sonra seks için kendinizi hazır hissetmiyorsanız endişelenmeyin. Zira, bazı kadınlar farklı zamanlarda kendilerini hazır hissederler.

Bunun yanı sıra, nasıl yapıldığını ve nelerin alındığını etkileyecek birçok farklı histerektomi türü vardır. Total histerektomi, rahmin (rahim) ve serviksin alınmasıdır. Serviks sağlam kalırsa, bu bir subtotal histerektomidir. Bazen yumurtalıklar veya fallop tüpleri de çıkarılır. Kısacası, hangi organların çıkarılacağı, kendi kişisel durumunuza ve histerektomi geçirme nedeninize bağlı olacaktır.

Kadınlarda Rahim Alınması Cinselliği Etkiler Mi?

Bazı kadınlar histerektomi geçirdikten sonra sekse daha az ilgi duyarlar. Ancak bazıları ise, bunun tam tersi.  Histerektomi operasyonu geçirmek, orgazm olamayacağınız anlamına gelmez. Hala çok hassas olan klitoris ve labiaya sahipsin.

Rahim alınınca cinsel hayat biter mi
kadınlarda rahim alınması cinselliği etkiler mi

Rahim ağzının orgazmda nasıl bir rol oynadığı bilinmiyor. Bazı uzmanlar serviksin alınmasının olumsuz bir etkisi olabileceğini savunurken, diğerleri bunun olmadığını iddia ediyor. Histerektominin farklı cerrahi yöntemlerini karşılaştıran bir çalışmada, bazı kadınlar cinsel duyuların azaldığını fark etti. Bu, eşleri vajinalarına girdiğinde hissedilen azalmayı, kuru bir vajinayı ve daha az yoğun orgazm olduklarını dile getirdiler. Operasyondan önceyse, orgazm sırasında fark edilir uterus kasılmaları yaşadıysanız, artık bunları yaşamadığınızı fark edebilirsiniz. Histerektomi operasyonu vajinanızı eskisinden daha kuru hissettirdiyse, cinsel kayganlaştırıcı kullanmayı deneyin. Bunları eczaneden satın alabilirsiniz. Doktorunuz, iyileşmenize yardımcı olmak için pelvik taban egzersizleri yapmanızı tavsiye etmiş olacaktır. Bu egzersizler ayrıca vajinanızın kaslarını güçlendirebilir ve cinsel hissi iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Diğer kadınlar, histerektomi ameliyatı öncesi semptomlarını (ağrı gibi) ortadan kaldırdığını ve daha büyük bir refah ve mutluluk hissine sahip olduklarını bildirmiştir.

Depresyon, menopoz semptomları, ilişki sorunları ve stres, cinsel dürtü eksikliğini daha da kötüleştirebilir. Bu sorunlar genellikle geçicidir, ancak menopoz veya depresyon belirtileri devam ederse bir doktora görünün. Menopoz semptomlarını tedavi etmek, genel refahınızı ve enerji seviyenizi iyileştirerek dolaylı olarak cinsel dürtünüzü artırabilir.

Siz ve eşiniz bunun bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, bunun konuşulmayan bir konu haline gelmemesi için birlikte konuşun. Ayrıca doktorunuzla konuşabilir veya cinsel sorunlar konusunda size yardımcı olabilecek bir danışman bulabilirsiniz.

Rahim Alınması Erkeği Nasıl Etkiler?

Birçok erkek, histerektomi takiben eşlerine nasıl bakılacağı ve eşleriyle nasıl etkileşime geçeceği konusunda mücadele eder. Histerektomi sonrası kocalar için en iyi tavsiye, eşinize sevgi, saygı ve dikkatle davranmaya devam etmektir. Herhangi bir büyük hata yapmaktan kaçınmak için, operasyon sonrasında ilişkinizi sürdürmek için bu dozu iyi ayarlayın.

Karıları histerektomi geçirdikten sonra kocaların çok fazla zihinsel çekinceleri olması oldukça yaygındır. Ancak bu endişelerin cinsel yaşamınızı tamamen rayından çıkarmasına izin vermemelisiniz. Birçok kadın için, histerektomi sonrası seks, işlerin sonunda normale döndüğünü hissetmelerine yardımcı olabilir. Bu nedenle, eşinizle sağlıklı bir cinsel yaşamdan zevk almayı bırakmanız için hiçbir neden yoktur.

Görünüşüne, kişiliğine, zekasına ve özel özelliklerine düzenli olarak iltifat ederek onu rahatlatmaya çalışın. Karınızın ona ne kadar değer verdiğinizi bilmesini sağlayacak randevu geceleri ve sosyal aktiviteler planlayın. Duygularıyla hayal kırıklığına uğramaktan veya kaybı hakkında saygısız bir şekilde konuşmaktan kaçının.

Rahim Alınınca Erkek Zevk Alır Mı?

Rahmi alınan kadınlar sonrasında partnerleri ile yaşadığı cinsel ilişkide herhangi bir olumsuz yorum bırakmadılar. Üstelik cinsel tatmin konusunda eskisine göre daha iyi olduğunu dile getirmişlerdir.

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status