Sağlık

Rektal Muayene Nedir ve Nasıl Yapılır

Rektal muayene hem erkekler için hem de kadınlar için anüs bölgesine yapılan bir testtir. Bu testte doktor kanser ve diğer sağlık sorunlarını teşhis etmek amacıyla alt rektum, pelvis noktalarını kontrol eder.

 • Erkeklerde Prostat kanseri,
 • Dışkıda kan yada anüs veya rektumda oluşan anormal kitle durumlarında,
 • Kadınlarda uterus ve yumurtalık kanseri şüphesi durumlarında

Rektal muayeneye bu durumlarda uygulanabilir.

 

İçindekiler

Rektal Muayene Neden Gereklidir

 

Rektal Muayene Neden Gereklidir
Rektal Muayene Neden Gereklidir

 

Rutin bir muayenenin parçası olarak rektal muayene gerekebilir. Eğer rektal bir kanama şikayetiniz varsa, bağırsak alışkanlıklarında bir değişiklik varsa, üretral akıntı yada kanama semptomları gösteriyorsanız rektal muayeneye ihtiyaç duyulabilir.

 

Rektal Muayeneyi Kim Yapar

 

Rektal Muayeneyi Kim Yapar
Rektal Muayeneyi Kim Yapar

 

Genelde bu muayene jinekologlar tarafından yapılır, erkeklerde ise üroloji bölümünde veya farklı bir sıkıntı varsa uzman bir doktor tarafından yapılır. Bunlar gastoenterologlar, onkologlar ve cerrahlar olabilir, anormal bir bulgu varsa daha fazla bilgi edinmek adına yapılır.

 

Rektal Muayeneye Nasıl Hazırlanmalıyım

 

Bu muayene özel bir hazırlık gerektirmez anca hemeroit yada anal çatlak varsa bunu muayene öncesinde söylemeniz gereklidir. Çünkü muayene sırasında bu sorunlar daha da kötüleşebilir.

Muayene öncesi sizden bir onay formu imzalamanız istenebilir, bu forum rektal muayenenin yararları ve riskleri anladığınız, katılmayı kabul ettiğiniz ile olacaktır.

Rektal Muayene Ne Kadar Sürer

Sanılanın aksine uzun bir test değildir, bir rektal muayenenin tamamlanması bir kaç dakika sürer.

Rektal Muayene için Ne Giymeliyim

Belden aşağı tarafınızın çıkarmanız istenecektir ve size elbise yada belinizin etrafını saracağınız bir bez verilecektir. Buna hazırlıklı olarak giyinmeniz tavsiye edilir.

 

Rektal Muayene Nasıl Yapılır

 

Rektal Muayene Nasıl Yapılır
Rektal Muayene Nasıl Yapılır

 

Erkeklerde ve kadınlarda farklı uygulanabilen rektal muayene nasıl yapılır, ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çaşılacağız.

 • Erkekler için rektal muayene; doktor sizden önce ayakta durmanızı ve ayakta domalır konuma gelmenizi isteyecektir, dizlerinizi hafif cenin pozisyonunda göğsünüze doğru çekip muayene yatağına doğru uzanmanızı isteyecektir. Muayene başlamadan önce doktorunuz eldivenini yağlayıp anüse bir parmağını sokacaktır. Rektal muayene başlarken rahatlamanızı ve nefes almanızı isteyecektir. Öncelikle doktorunuz prostatın boyutunu belirleyecektir, burada herhangi bir anormallik olup olmadığını test edecektir. Ayrıca doktor alt kolon ve rektum duvarını inceleyecektir.

 

Erkekler için rektal muayene
Erkekler için rektal muayene

 

 • Kadınlar için rektal muayene; genellikle muayene masasına sırt üstü uzanmanız ve ayaklarınızı yükseltilmiş üzerine koymanız istenir. Rektumunuza yağlanmış eldivenle parmağını sokmadan önce rahatlamanız için derin bir nefes almanız istenir. Burada amaç üreme organlarını ve bağırsağı kontrol etmektir. Doktor önce elini alt karın ve pelvik bölgesine koyar ve baskı uygulayarak iç organlarda bir anormallik olup olmadığını kontrol eder.

 

 

Rektal Muayene Acı Verir Mi

 

Rektal Muayene Acı Verir Mi
Rektal Muayene Acı Verir Mi

 

Rektal muayene genelde ağrılı, acılı bir muayene değildir, fakat sizi rahatsız etmesi normaldir. Prostatınız eğer büyümüşse muayene sırasında bu size biraz rahatsızlık verebilir, hafiften ağrı hissedebilirsiniz. Ayrıca muayene sırasında idrara çıkma ihtiyacı hissedebilirsiniz, bu normaldir.

 

Muayeneden Sonra Ne Olur

Rektal muayene normal yaşamınızı etkilemez, normal hayatınıza geri dönebilirsiniz, fakat hemoroit varsa ve kanama olursa muayene sonrası mutlaka doktorunuza bildiriniz.

 

Rektal Muayene için Sormanız Gereken Sorular

Doktorunuza aşağıda ki soruları yöneltmeniz son derece normaldir, bu soruları rektal muayene yapacak doktorunuza yöneltebilirsiniz.

 

 • Rektal muayene sırasında neler olacak?
 • Tam olarak ne kadar sürecek?
 • Acı verici olacak mı?
 • Rektal muayene kanser bulma konusunda ne kadar doğrudur?
 • Rektal muayenenin sonuçlarını ne zaman öğrenebilirim? Ne şekilde bana döneceksiniz?
 • Sonuçları  kim bana açıklayacak?
 • Eğer bir kanser riski varsa başka hangi testleri yaptırmalıyım? Kolonoskopiye ihtiyaç duyulacak mı?

 

Rektal Muayene Eşcinsellik Korkusu

 

Bu konu hakkında bir çok profesörün ortak kanısı erkeklerin parmak fobisi olması ve bunun tamamen pskikolojik sebeplerden kaynaklanması, erkekler cinsel kimliğini yapılandırırken en önemli korkularından birisi eşcinsellik korkuları olmaktadır ve bu korkuları zaman içinde çözülmektedir. Fakat rektal tuşe yani rekta muayene bu şuuru hareketlendiriyor ve eşcinsellik korkusu artıyor. Bazı erkekler bu korkuyla baş ederken bazıları edemiyor. Tedavi amaçlı da olsa erkekler anüslerini elletmek istemiyorlar hatta bir çok erkekte ağrı, kanama oluşsa hemoroid yaşasa dahi doktora görünmemeyi tercih ediyor.

Fakat doktorlara göre korkacak birşey yok bu sizi eşcinselliğe adım atmanıza neden olmaz. Şikayetleri olsa dahi bu muayeneden kurtulmak ürologa gitmemek için şikayetlerini büyütmeyen erkekler mevcut, hatta yakın çevresine üroloğa gittiğini anlatmayan erkekler var, bu tedaviyi homoseksüel ilişkide bulunmak gibi algılıyorlar, fakat bunlar sadece tabu, ama malesef tabular yıkılamıyor.

Eğer bu şekilde şikayetleriniz varsa, tabularınızı bir kenara koyun çünkü sağlığınız herşeyeden önce geliyor, mutlaka muayeneye gidin.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. YAKLAŞIK 5 SENE ÖNCE ÖZEL MUAYENESİ OLAN PROF DR…… A GİTMİŞTİM ŞİKAYETLERİMİ ANLATTIKTAN SONRA MUAYENE ODASINA GEÇTİK DOKTOR DAKİA 1 GOL 1 BİLİYORSUNDUR PARMAKLA MAKATTAN PROSTAT MUAYENESİ YAPIYORUZ DEDİ EVET HOCAM BİLİYORUM YAPTIRMAK İSTEMİYORUM DOKTOR NEVAR BUNDA ACITMAYACAK SORUN SİZDE DEĞİL BENDE HOCAM YAPTIRMAK İSTEMİYORUM DOKTOR MUAYENE ETMEDEN NASIL OLACAK MUAYENE EDİN HOCAM AMA REKTAL TUŞE İSTEMİYORUM TAMAM OZAMAN GEÇ BAKALIM İNDİR EVİR ÇEVİR MINCIKLA MUAYENE BİTTİ TEKRAR OFİS KISMINA GEÇTİK KAĞIDA BAZI TAHLİL VE ULTRASON YAZDI HOCAM ULTRASON YERİNE UYGUN İSE EMAR YAZARMISINIZ DEDİM DOKTOR SENİN DİĞER HASTALARDAN NE ÖZELLİĞİN VAR MUAYENEDE OLMADIN DEDİ ( GÖTÜMÜ PARMAKLAYAMADIĞI İÇİN İÇİNE OTURDU) ÖZELLİKMİ DEDİNİZ HOCAM DEDİM NE DEMEK İSTEDİĞİNİZİ ANLAMADIM DEDİM CEVAP YOK BİR KAÇ KERE DAHA SORDUM CEVAP YOK REKTAL TUŞE MUAYENESİNİ YAPTIRMAMAK ÖZELLİK OLUYOR İSE YAPMAK İSTEDİĞİNİZ MUAYENE HOŞ BİR DURUM DEĞİL KABUL EDİYORMUSUNUZ DEDİM CEVAP YOK BEN SİZLER İÇİN CEVAP YAZIYORUM DOKTORDA FARKINDA BU VE BUNA BENZİYEN SÖZDE MUAYENE YÖNTEMİ NAMUSSUZLUĞUN DİK ALASIDIR SİZ SİZ OLUN G…NÜZÜ PARMAKLATMAYIN BENDEN SİZLERE TAVSİYE…

  1. Merhaba Mehmet bey,

   Öncelikle çok geçmiş olsun. Stabil durumunuzu bilmiyorum fakat bazı hastalarda gerek olabiliyor, tekrar çok geçmiş olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status