SaçSaç BakımıSaç Maskesi

Saç Dökülmesi İçin Evde Ne Yapabilirim?

Saç dökülmesi için evde ne yapabilirim sorusu günümüzde en çok sorulan sorular ve yaşanılan sorunlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Saç dökülmesini engellemek için gerekli bilgileri yazımızda vermeye çalışacağız.

Saç dökülmeleri hem kadınların hem de erkeklerin sıklıkla karşılaştığı olumsuz durumların başında gelmektedir. Günümüzde stres, kötü hava koşulları, yetersiz ve yanlış beslenme gibi sorunlar yüzünden yoğun miktarda saç dökülmeleri meydana gelmekte ve bu durum kişilerin hayat şartlarını zora sokmaktadır.

Saç dökülmesini durdurmak için evde uygulanacak birçok yöntem vardır. Öncelikle saç dökülmelerini engellemek için kişinin psikolojisini iyileştirmesi gerekmektedir. Stres yapmayan sağlıklı bir psikolojide saçların dökülmesinin duracağı unutulmamalıdır. Bunun yanında doğal besinler ile de saç dökülmesi önlenebilir.

 

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir Doğal Yollarla?

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir Doğal Yollarla
Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir Doğal Yollarla

Vücuttaki eksiklerden dolayı saçların döküldüğü göz önünde bulundurulduğunda bu eksiklerin giderilmesinde saç dökülmesinin de duracağı bilinmektedir. Bunun için öncelikle saçların bakımında etkili olan besinler kullanılmalıdır. Bunların başında da yeşil yapraklı besinler gelmektedir. Roka, ıspanak, pazı gibi yeşil yapraklı sebzeler sık sık tüketilmelidir.

Saç dökülmelerine oldukça iyi geldiği bilinen sarımsak yapısı itibarı ile de saç çıkaran bir sebzedir. Her gece yatmadan önce bir diş sarımsak bütün şekilde yutulursa saçların dökülmesinde ciddi bir duraklama olduğu görülecektir. Aynı şekilde sarımsak yemekler içinde de bol bol tüketilmeli ancak vitaminlerinin gitmemesi adına buharda ve fırında pişirilmesi önerilmektedir.

 

Erkeklerde Saç Dökülmesini Engellemek

Erkeklerde Saç Dökülmesini Engellemek
Erkeklerde Saç Dökülmesini Engellemek

Erkek saçları kadınlara oranla daha fazla dökülmekte ve kelliğe kadar gitmektedir. Günümüz koşulları göz önünde bulundurulduğunda stres ve buna bağlı nedenlerden dolayı kellik oldukça sık görülmektedir. Kelliğin bir diğer nedeni ise kalıtsal yapı olarak bilinmektedir. Ancak bilinmelidir ki sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı beslenme kalıtsal sorunları da ortadan kaldırabilecektir.

Erkeklerde saç dökülmesini engellemek için öncelikle kaliteli bir şampuan kullanmak gerekmektedir. Özellikle saç köklerini güçlendirecek en doğru ürün bulunmalı ve düzenli olarak bu ürün kullanılmalıdır. Bunun yanında saçlarınızı güçlendirecek bir kür tarifi bulunmaktadır:

Temiz bir şişe içerisine 10 yemek kaşığı zeytinyağı konur ve üzerine de 2 yemek kaşığı ufalanmış menekşe eklenir. Bu karışım iyice çalkalanır ve kapalı şişe 1 hafta boyunca güneş gören bir yerde bırakılır. 8. Gün karışım çalkalamadan süzülür ve elde edilen karışım sabah akşam saç diplerine masaj yaparak uygulanır. Bu karışım ile saçlarınızın dökülmesi büyük miktarda duracaktır.

 

Kadınlarda Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Kadınlarda Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir
Kadınlarda Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir

Kadınlarda görülen saç dökülmeleri genellikle hormonal bozukluklardan dolayı ortaya çıkmaktadır. Dönem dönem aşırı dökülmeler görülse de kadınlarda erkeklerin aksine kellik sorunu yaşanmamaktadır. Ancak bu durum dökülmelerin büyük bir sorun olduğu gerçeğini değiştirmez. Bu bakımdan kadınlarda dökülmeleri önlemek için de bazı kürler uygulanmaktadır.

Özellikle yumurta akı saç diplerine sürülür ve 10 dakika sonra yıkanır. Saç bakımı için özellikle yağlar önerilir. Argan yağıbadem yağı ve balık yağları ile saç diplerine masaj yapılarak saç dökülmesi önlenmektedir.

 

Stresten Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Stresten Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir
Stresten Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir

Strese bağlı oluşan saç dökülmelerini durdurmak için öncelikle stresi ortaya çıkaran sebepleri ortadan kaldırmak gerekmektedir. Saçların dökülme tarihi ile stres arasında bir bağlantı bulunmaktadır. Saçlarınız bugün dökülmeye başlarsa bundan 2-3 ay öncesindeki stres durumlarına bakılmalı.

Özellikle güneşlenmek strese bağlı saç dökülmelerinde önem taşımaktadır. Dışarı çıkamadığınız günlerde balkona çıkarak saçlarınızın güneşlenmesini sağlayabilirsiniz. Güneş bağışıklığı kuvvetlendirerek stresi azaltmaktadır.

D Vitamini eksikliğinin saç dökülmesine olan etkisi göz önünde bulundurulduğunda güneşlenme ve süt ürünlerinin tüketilmesi büyük önem taşımaktadır. Daha sonra saçlarınızı belirli bir rutinde yıkamaya özen gösterin. Saç temizliğinde kullanılan ürünlerin doğal ve bitkisel olması da saç sağlığı bakımından önemlidir.

 

Genç Yaşta Saç Dökülmesini Önlemek

Genç Yaşta Saç Dökülmesini Önlemek
Genç Yaşta Saç Dökülmesini Önlemek

Genç yaşta oluşan saç dökülmeleri genellikle stres odaklı olan dökülmelerdir. Sınav ve gelecek kaygıları bunu tetiklemektedir. Bunun yanında büyüme hormonlarında meydana gelen değişimler de genç yaşta saç dökülmesine sebep olmaktadır. Bu yaştaki dökülmeler kontrol altına alındığında yaş ilerlemesinde de saç dökülmesi engellenmiş olacaktır.

Bu dönemdeki dökülmeler için öncelikle bir uzman yardımı alınmalıdır. Sinüzit, enfeksiyon ve bağırsak paraziti de saç dökülmelerine neden olmaktadır.

Bitkisel ürünler ile tedaviler yapılmalı ve bu şekilde saç sağlığı korunmalıdır. Özellikle zeytinyağı ve hindistancevizi yağı ile saç diplerine masaj yapılarak kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olacaktır. Bir tutam biberiye su ile kaynatılır ve daha sonra o su ile saçlar durulanır kalan biberiye ile de saçlara krem etkisi ile masaj yapılır. Bu müdahalelerden sonra saç hala yoğun olarak dökülüyorsa kesinlikle bir doktora başvurmak gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status