Genel

Saça Kına Nasıl Yakılır

Arabistan’da bulunan bir ağacın yapraklarının kurutulmasıyla elde edilen toza kına diyoruz ancak tabi ki başka bölgelerde de bulunuyor. Kına suyla bileştiği takdirde değdiği yerde renk değişimi meydana getiriyor. Ülkemizde kına geceleriyle gelenek haline gelmiş bir boyadır diyebiliriz.

Genellikle ellere yakılan kına saç boyası olarak da kullanılabiliyor. Orataya çıkan sonuç saçınızın asıl rengine bağlı olarak değişiyor mesela saçınız açık tonlara sahip bir renk ise turuncu ya da turuncuya yakın bir ton tutturabilirsiniz.

Saçınızın koyu tonlarda olması kınanın da gittikçe koyulaşmasını sağlar. Kimyasal içerikli boya kullanmak istemeyen kadınlar, organik boya ya da kına tercih ediyorlar. Ayrıca kına deri hastalıklarına oldukça iyi geliyor. Siyah ve yeşil olmak üzere 2 çeşit kına mevcut. Yeşil kınanın içinde boya bulunmakta yani tam olarak saf değil.

 

Saça Kına Nasıl Yakılır | Kına ile Saçı Boyamak

 

Saça Kına Nasıl Yakılır
Saça Kına Nasıl Yakılır

 

Peki saçımızı kına ile boyamak istiyorsak nelere dikkat etmeliyiz ya da bu işlemi nasıl yapmalıyız? Öncelikle kınayı hazırlamak için metal bir tabak ya da kap ayarlayın böylece plastiğe rengini vermeyecektir.

Saçınızın uzunluğuna ve gürlüğüne göre kına miktarını ayarlayın ve ılık su ilave edin. Normal bir saç boyası kıvamına gelene kadar su koyun. Su yerine süt veya çay tercih edenler de mevcut.

 

Bu arada elinize plastik eldiven takarak kınanın elinize bulaşmasını da engelleyebilirsiniz. Ayrıca kullanmadığınız kıyafetlerinizi giyinmenizi de tavsiye ederiz. Bulaştıktan sonra geri almak imkansız çünkü.

 

Bu karışımı 10 dakika boyunca karıştırın ve içinde topak halinde kına kalmamasına özen gösterin. Karıştırırken dikkatli olmanızda fayda var çünkü kına çok uçucu bir toz olduğu için çabuk dağılabiliyor.

Dağıldığı yerlerde de leke bırakma özelliğine sahip ne yazık ki. Her neyse ikilinin birbirine tamamen karıştığından emin olduktan sonra yüzeyine biraz su döküp bir süre bekletin.5 ila 10 saate kadar bekletebilirsiniz. Hatta geceden yapıp sabaha kadar bekletenler de var. Bekletilen kına tam anlamıyla kıvamına gelmiş olur ve saça uygulanabilir.

Saça sürerken fırça yardımıyla yapabilirsiniz. Kuaför fırçanız varsa onu tercih edin yoksa pasta fırçası dediğimiz fırça da aynı işlevi görecektir. Kınanın boynunuz, enseniz ve kulaklarınıza depmesini istemiyorsanız bu bölgelere vazelin sürerek kınanın renginin vermesini engelleyebilirsiniz.

Saçın her yanına eşit miktarda dağılması için boya yapılacak kişinin saçları tokalarla parçalara ayrılıp toplanmalı ve katman katman açılmalı. Her katmana kına güzelce uygulanmalı. Saçın her yerine değdiğinden emin olduktan sonra saçı bir toka yardımıyla bütün haline getirerek sarabilirsiniz.

 

Sarma işlemi yaparken streç film kullanmanızı tavsiye ederiz. Böylece ısı miktarı korunmuş olur ve kınanın daha iyi tutmasını sağlamış olursunuz. Sardığınız saçı 2 ila 4 saat arası bir süre bekletebilirsiniz.

 

Kına yapım işleminde söylediğim gibi geceden boyayıp sabaha kadar da bekletebilirsiniz. Herhangi bir kimyasal içermediği için saçınıza herhangi bir zarar veremez. Ancak bolca koku yapabilir. Kına kokusunu seviyorsanız bu bir sıkıntı teşkil etmez tabi ki. Ancak renk tonu süreyle doğrudan ilişkilidir. Ne kadar bekletirseniz o kadar kızıllaşacaktır. Yukarıda da dediğimiz gibi açık ton bir saça sahipseniz turuncu bir saça sahip olursunuz.

 

Saça Kına Yakma İpuçları

 

Saça Kına Yakma İpuçları
Saça Kına Yakma İpuçları

 

 1. Burada birkaç püf nokta verelim; eğer kına karışımını hazırladıktan sonra içine bir miktar tuz eklerseniz kınanın saçtaki kalıcık süresini uzatmış olursunuz.
 2. Saçınıza kına yeterince bakım yapacaktır ama daha da bakımlı olsun derseniz içine bir kahve fincanı kadar zeytinyağı katabilirsiniz.  Hatta maske etkisi yaratması için yumurta kullananlar dahi var. Bu tamamen size kalmış bir durum.

Kına ile Saçta Farklı Renkler Nasıl Elde Edilir

 

Kına ile Saçta Farklı Renkler Nasıl Elde Edilir
Kına ile Saçta Farklı Renkler Nasıl Elde Edilir

 

Diyelim ki kına ile boya yapmak istiyorsunuz ancak farklı renkler elde etmek istiyorsunuz. Bu mümkün mü? Tabi ki mümkün. Eğer bakır tonlarında bir renk elde etmek istiyorsanız yapmanız gereken şey çok basit. Hem de kimyasal olmadan.

Bunun için 1 su bardağı suya soğan kabukları atıp kaynatıyorsunuz ardından bu suyu soğutarak yukarıda anlattığımız gibi hazırladığınız kına ve su karışımına ekliyorsunuz ve yeniden karıştırıyorsunuz.

 

Saca Kina Nasil Yakilir

 

Böylece bakır renge sahip bir boya elde etmiş olacaksınız. Eğer kırmızı kızıl bir renk istiyorsanız soğan suyu yerine ekleyeceğiniz bir miktar pancar suyu size istediğiniz sonucu verecektir.

Saçınızı açtıktan sonra öncelikle ılık suyla kınayı akıtın ardında şampuanla yeniden yıkayın. Sıcak suyla yıkamak derinize ve saç köklerinize zarar verecektir.

 

İlgili Makaleler

13 Yorum

  1. 2 ila 4 saat arası saçınızda bekletmelisiniz. Bu kınaın yoğunluğuna göre ve ne kadar kullandığınıza göre değişir.

 1. Saç rengim kumral. Saçıma hiç boya yapmadım ilk defa 2 ay kadar önce kına yaktım. Aktar kunayı zencefille karıştırdı ve bana hibiskus diye bir bitki verdi. Bunu demleyip bunun suyuyla kınayı karıştır dedi. Ben de öyle yaptım. 8 saat bekledim. İlk hafta tam istediğim gibi oldu, harikaydı. Turuncumsuydu ki zaten öyle istitordum. Ama şimdi sanki saçımda hiiiç kuna yok. Işıkta belli ama eski renginden eser yok. Tekrar yakmayı düşünüyorum fikirlerinize ihtitacım var.

  1. Bakır ton rengine sahip olmak isterseniz 1 su bardağı suya soğan kabukları atıp kaynatın ardından bu suyu soğutarak yukarıda anlattığımız gibi hazırladığınız kına ve su karışımına ekleyip karıştırın. Kına karışımını hazırladıktan sonra içine bir miktar tuz eklerseniz kınanın saçtaki kalıcık süresini arttırırsınız. Saçınıza ayrıca bir bakım kürü hazırlamak isterseniz karışımın içine bir kahve fincanı kadar zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Umarım sorunsuz bir şekilde halledersiniz, değerli yorumunuz için teşekkürler.

  1. Biz teşekkür ederiz değerli yorumunuz için, işe yaradıysa ne mutlu bize Nazlı hanım 🙂

 2. benim saçım kumrallar biraz koyu, şarp kızılı bir renk istiyorum ve saçım orta dan 1 tık uzun 500 gr kına be pancar suyuyla saçımı boyasam kaç saat bekletmem gerekir

  1. Pancar suyu karıştırmanız rengi değiştirecektir, yazı detayında ne kadar bekletmeniz gerektiği verilmiştir, aynı şekilde uygulayabilirsiniz.

 3. benim saçım kumraldan biraz koyu, şarp kızılı bir renk istiyorum ve saçım orta dan 1 tık uzun 500 gr kına ve pancar suyuyla saçımı boyasam kaç saat bekletmem gerekir

  1. Pancar suyu karıştırmanız rengi değiştirecektir, yazı detayında ne kadar bekletmeniz gerektiği verilmiştir, aynı şekilde uygulayabilirsiniz.

 4. Elimde Antep kınası var saçım kahverengi kızıl olsun istemiyorum nasıl bir uygulama yapmalıyım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status