Gelinlik ModelleriGenel

Sade Gelinlik Modelleri

Gösteriş istemeyen ve abartıdan uzak olmak isteyen gelin adayları! Sadeliği, şıklığın göstergesi olarak gören kadınların düğününü elbette süsleyecek olan sade bir gelinliktir. Küçük dekolteler, saten ya da ipek kumaşlar, kabarık olmayan etekler deyince aklımıza gelen tasarımlar hemen hemen aynıdır.

Günümüzde birçok gelinlik modeli olmakla birlikte süslü, taşlı, dantelli ya da kabarık modeller ağırlıktadır. Bunların arasından sade gelinlikler daha az olsa da bulunmaz değil.

Sade gelinliklerden kastımız işlemeleri az olan ya da hiç olmayan, abartılı tasarımlar barındırmayan, kabarık olmayan modellerdir. Bu modellerde genellikle şifon, saten ve tül kullanılır. Ancak tabi ki aklımıza dümdüz kumaşlar gelmemeli. Burada da kesimler ve vücut tipleri oldukça önemli.

 

hafif sade gelinlik modeli
hafif sade gelinlik modeli

 

Düz Sade Gelinlik Modelleri

 

omuz açık sade gelinlik modeli
omuz açık sade gelinlik modeli

 

Sade gelinlikler işlemesiz olduğu için vücut hatlarını ortaya çıkaran yapıdadır. Bu nedenle atletik ve kum saati vücut tipine sahip olan kadınların tercih etmesi daha iyi olabilir. Bu vücuda sahipseniz çok şanslısınız demektir çünkü sade gelinlik modellerinde iddialı olabilirsiniz. Tüm kesimleri tercih edebilirsiniz ancak balık kesim giyinmeniz şiddetle tavsiye edilir.

 

askılı sade gelinlik modeller,
askılı sade gelinlik modelleri

 

Armut tipi vücuda sahipseniz tül veya satenin ağırlıklı olduğu A kesim sade gelinlik tercih edebilirsiniz. Böylelikle kalçalarınızı gizleyebilirsiniz ve straplez ya da kayık yaka kullanarak gövdenizi ön plana çıkarabilirsiniz. Göğüs dekoltesi olarak da derin V kesimi seçmeniz gelinliğinize bir derinlik katacaktır.

 

 

Sade Gelinlik Modelleri 2020

 

göğüs dekolteli sade gelinlik
göğüs dekolteli sade gelinlik

 

Elma vücut tipine sahipseniz yani geniş omuzlarınız ve büyük göğüsleriniz varsa belden aşağısı şifon kumaştan yapılmış, kare ya da küçük V yakalı bir gelinlikle karar kılabilirsiniz. Eğer isterseniz bir yırtmaçla da fark oluşturabilirsiniz.

 

işlemeli taşlı sade gelinlik
işlemeli taşlı sade gelinlik

 

Vücut yapınız dikdörtgen ise mesela omuz genişliğiniz ile kalça genişliğiniz orantılı biçimde ise bel bölgenizi daha kıvrımlı göstermek gerekir. Bu nedenle iki parçalı gelinlik modellerini tercih edebilirsiniz.

 

sırt dekolteli kolları uzun sade gelinlik
sırt dekolteli kolları uzun sade gelinlik

 

Örneğin üst kısmı dantelli ya da tüllü, alt kısmı ise ipek ya da satenden olabilir. Böylece farklı yapılar belinize kıvrım detayı kazandıracaktır. Buradaki omuz ve göğüs detayı tamamen göğüs ölçülerinize bağlı olarak değişebilir. Ön plana çıkarmak istediğiniz kısmı seçip buna göre tercih yapmalısınız. Üçgen askılar ve V yakalı dekolteler omuzlarınızı daha dar gösterebilir.

 

Sade Gelinlik Modeli Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

kapalı sade gelinlik modeli
kapalı sade gelinlik modeli

 

Gelinliğin omzunun açık ya da kapalı olması da gelinliğe hareket sağlayan unsurlardandır. Genellikle yaka kısımlarına boncuk ya da pullarla hareket katılır. Bazı modellerde ise eteğin üstü kabarık olmayacak şekilde tüllerle kaplanır.

Düğününüz ilkbahar ya da yaz aylarında olacaksa havuz başı, kır ya da sahil düğünü düşünüyorsanız bu modellerin tam size göre olduğuna emin olabilirsiniz.

 

Tesettür Sade Gelinlik Modeli

 

tesettür sade gelinlik modeli
tesettür sade gelinlik modeli

 

 

Gelinliğinize kattığınız ufak bir tül bile uçuş uçuş aynı zamanda sade bir gelin olmanızı sağlayacaktır. Eğer kapalı alanlarda olacaksa -örneğin restoran gibi- tülsüz, straplez ya da düz kesim tercih etmelisiniz. Yalnızca romantik bir gelin olmak istiyorsanız da Fransız dantelini kesinlikle kullanmalısınız. Bu size romantizmin yanında zarafet de katacaktır.

 

sır dekolteli düğmeli sade gelinlik
sır dekolteli düğmeli sade gelinlik

 

Ancak kış veya sonbahar gelini olacaksanız yine aynı kesimlerin uzun kollu ya da yakası kapalı olan modellerini tercih edebilirsiniz. Şıklığınızdan hiçbir şey eksilmeyecektir.

Seçiminizi yaparken fakir kol boylarına dikkat etmeyi de unutmamak önemli. Bu kol kesimleri İngiliz kraliyet ailesinde çok kez tercih edilen bir kesimdir. Kar yağarken ya da kızıl ve turuncu yapraklar üzerinize dökülürken herkes zarafetinizi konuşacaktır.

 

omuz detaylı sade gelinlik modeli
omuz detaylı sade gelinlik modeli

 

Son olarak 2019 yılı sadeleşme etkisinin yoğunlukla görüldüğü bir yıl oldu. Yaz aylarında kır düğünü yapan gelinlerin tercihleri arasında ilk sıralarda olduğunu gördük. Önümüzdeki yıllarda da devam edecek mi bilmiyoruz ancak sadelik her zaman zarafetin göstergesi olarak yerini koruyacak gibi görünüyor.

 

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status