DiyetGenel

Sakız ve Su Diyeti | Sakız Kilo Verdirir Mi

Sakız çiğnemenin kilo verdirmedeki etkisi farklı çalışmalar yapılarak araştırılmaktadır. Bu sonuçlara göre yemek sonrası 15 dakika çiğnenen sakızın yaklaşık olarak 36 kalori verilmesine katkısının olduğu belirlenmiştir. Diyet yapılırken ek bir katkı sunmasını istiyorsanız sakız çiğneme şansınız bulunur. Genel olarak kalori alımında küçük bir yeri olsa da motivasyonunuz için sakız çiğnemeyi tercih edebilirsiniz.

Öğünlerin arasında sakız çiğnemek bir sonraki öğünde daha az yemek yeme isteği uyandırmaktadır. Bazı kişiler bunun faydalı olduğunu tatbik etmişlerdir. Ama bazı kişilerde sakız çiğnemenin daha fazla acıkmaya sebep olduğu bilgisini paylaşır. Bu konuda herkes için geçerli net bir durum söz konusu değildir.

Sakız çiğnemek diyet yaparken meyve tüketme isteğini azaltır diye sonuca varan bir araştırma bulunmaktadır. Buna dayanarak siz de sakız çiğneyerek diyetinize katkı sağlayıp sağlamadığını anlayabilirsiniz.

Su tüketimi diyet listelerinde en çok tüketilmesi gereken içecekler arasında yer alır. Günde en az 2,5 lt su tüketimi ile saha sağlıklı olursunuz. Ayrıca daha hızlı olarak kilo verebilirsiniz.

Sakız ve su diyeti listenizde yer alan besin ve hareketlere ek olarak deneyebileceğiniz sağlığınıza olumlu katkıları bulunan alternatiflerdir. Kilo vermek zorlayıcı bir süreç olduğu için kendinize küçük motivasyon kaynakları yaratarak yaşadığınız dönemi daha pozitif hale getirebilirsiniz.

Sakız çiğnemenin en önemli etkisi ağız sağlığına katkı sunmasıdır. Sakız çiğnendiğinde salgılanan tükürük miktarı artar ve bu da ağız sağlığı açısından faydalıdır. Yemeklerden sonra çiğnenen şekersiz sakızın diş çürüklerini önlemede olan faydası da bilinmektedir.

 

Sakız Çiğnemek Metabolizmayı Hızlandırır Mı

Sakız Çiğnemek Metabolizmayı Hızlandırır Mı
Sakız Çiğnemek Metabolizmayı Hızlandırır Mı

Sakız çiğnemenin metabolizmayı hızlandırabileceği ve kilo vermeye katkısı olacağı söylenmektedir. Sakız çiğnemek sayesinde metabolizmanız hızlanır ve daha çabuk kilo verebilirsiniz.

Çiğnenen sakızın içeriğinde tatlandırıcı bulunmaması önemlidir. İçeriğinde tatlandırıcı bulunan sakızlar aynı etkiyi sağlamamaktadır.

Metabolizmanızın çalışmasıyla ilgili farklı bir sorununuz bulunmuyorsa, kilo vermenize engel bir durum yoksa sakız çiğnemenin olumlu etkilerinden faydalanmanız mümkün olmaktadır.

 

Sakız Çiğnemek Yüzü Zayıflatır Mı

Sakız Çiğnemek Yüzü Zayıflatır Mı
Sakız Çiğnemek Yüzü Zayıflatır Mı

Sakız çiğnemek yüz kaslarını çalıştıran bir harekettir. Sakız çiğnemek yüzü zayıflatır. Bu sebepten gıdı problemi olan kişilerin sakız çiğnemesi önerilir. Bu sayede yanaklardaki ve gıdıda bulunan fazlalıklardan kolayca kurtulabilinir.

Sakız çiğnemenin avantajlarından faydalanmak için tatlandırıcısız sakızlar tercih edilmelidir. Günde 1 saat sakız çiğnemenin 11 kalori vermenize katkısı bulunduğu ortaya çıkan bulgular arasındadır.

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status