Genel

Sakız Yutmak Zararlı Mı?

Kulağa ürkütücü geliyor ama aslında vücudunuzun sindiremeyeceği şeyleri yutmak o kadar da alışılmadık bir durum değil. Çiğ tohumlar, mısır taneleri ve dolmalık biberin kabuğu, tipik olarak sindirim sisteminizden nispeten dokunulmadan geçen yaygın gıdalardan sadece birkaçıdır. Özellikle bu içeriğimizde, sakız yutmak zararlı olup olmadığı konusuna değineceğiz.

İçindekiler

Sakız Çiğnemenin Faydaları

Sakız yutmanın zararlarından bahsedecek de olsak, sakız çiğnemenin başlı başına temel yararları vardır.

sakız yutmak
sakız çiğnemenin faydaları

Konsantrasyon ve Hafızayı Geliştirir

Pek çok çalışma, sakız çiğnemenin zihinsel performansı artırdığını göstermiştir. Sakız çiğnemek konsantrasyon, hafıza ve reaksiyon süreleri gibi bilişsel işlevleri geliştirmektedir. Ayrıca çiğneme yoluyla beyne giden kan akışı artmaktadır. Bu da beyne giden oksijeni artırır,  hafızayı ve diğer bilişsel işlevleri geliştirmeye yardımcı olur.

Uyanıklığı Artırır

Hafızaya ek olarak, birçok çalışma sakız çiğnemenin uyanıklığı artırabileceğini de göstermiştir. Çenenin çiğneme hareketinin, kan akışını artırmanın yanı sıra sinirleri ve beynin uyarılma ile ilişkili kısımlarını uyardığı düşünülmektedir. Bu, insanların daha uyanık hissetmelerine veya daha uzun süre uyanık kalmalarına yardımcı olabilir. Nane aromalı sakızın bu amaç için özellikle yararlı olduğu düşünülmektedir.

Stres ve Kaygı ile Mücadele Eder

Sakız çiğnemek, stresli hissettiğinizde tırnak yeme ve bacak sallama gibi sinirsel alışkanlıkların yerine harika bir alternatif olabilir. Bu, sakız çiğnemenin birçok denekte stres hormonu olan kortizolü azaltmaya yardımcı olduğunu gösteren çalışmalarla destekleniyor.

Dişleri Korur

Yemeklerden sonra 20 dakika şekersiz sakız çiğnenmesi önerilir, çünkü plağı azalttığı, diş minesini geliştirdiği, boşlukları azalttığı ve diş eti iltihabını azalttığı kanıtlanmıştır. Bunun nedeni, dişlerinizdeki çürümeye neden olan asidi azaltan artan tükürük akışıyla ilgilidir. Sakızınızın şekersiz olduğundan emin olun, çünkü şeker içeren sakızlar aslında asit birikimine katkıda bulunabilir.

Reflü ve Mide Yanmasını Azaltır

Reflü ve mide ekşimesi ile mücadele eden bazı insanlar için yemeklerden sonra sakız çiğnemek yemek borusundaki asidi azaltmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, asit seviyelerini yükseltebilen ve mide ekşimesini daha da kötüleştirebilen nane ve nane aromalarından kaçınmak akıllıca olacaktır.

Ağız Kokusunu Giderir

Ağız kokusuyla savaşmak istediğinizde ağzımıza hemen bir sakız atarız. Sakız nefesimizi tazeler. Doğru sakızı seçmenin anahtarı, çoğunlukla bitki yağlarından gelen, bakterilerle savaşan ve sadece kokuyu maskelemeyen aromalara sahip olanları bulmak gibi görünüyor.

Yeme Alışkanlıklarını İyileştirir

Şekersiz sakız çiğnemek otomatik olarak kiloları eritmezken, araştırmacılar, sakız çiğnemenin yemek yeme isteklerini engellemeye ve daha az tüketmenize yardımcı olabileceğini gösteriyor. Öğünler arasında kalorili tatlı bir atıştırmalık yerine sakız çiğneyebilirsiniz. Ayrıca, yemekten hemen sonra, TV seyrederken size zararlı olabilecek atıştırmalıklar tüketmek yerine sakız çiğnemek/patlatmak kalori tasarrufu sağlayabilir.

Sigara İçenlerin Bırakmasına Yardımcı Olur

Sigara içmeyen biri olarak bile sakızın sigarayı bırakmak için sihirli değnek olmadığını biliyorum ama Nikotin sakızı gibi ürünler sigarayı bırakmanıza yardımcı olmayı amaçlıyor. Ek olarak, sakız çiğnemek, sigara isteğini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Ağız Kuruluğunu Giderir

Şekersiz sakız çiğnemenin bir başka ağız sağlığı yararı, ağız kuruluğuyla mücadeleyi içerir. Şekersiz sakız çiğnemenin tükürüğü dinlenme oranının 10 katına kadar uyardığı kaydedilmiştir. Bu, ağız kuruluğunun ve ağız kuruluğuyla ilişkili rahatsızlık ve sorunların tersine çevrilmesinde çok büyük bir yardımdır.

Uçuş Esnasında Kulak Ağrısını Giderir

Birçok kişi uçuşta kalkış ve iniş sırasında hava basıncı değişikliklerinden dolayı kulak ağrısı çeker. Bu durumda en kolay yol biraz sakız çiğnemek olabilir. Bu, tükürüğün üretilmesine yardımcı olur, böylece daha fazla yutarsınız, bu da kulaklarınızdaki basıncı eşitlemeye yardımcı olabilir.

Mide Bulantısına İyi Gelir

Sabah bulantısı veya taşıt kullanmanızdan kaynaklanan mide bulantısına karşı midenizi rahatlatmak için sakız çiğneyebilirsiniz. Yapılan çalışmalarda sakız çiğnemenin bulantı, kusma vb. rahatsızlıklara olumlu etkileri olduğu belirlendi.

Sakız Yutmak Kilo Aldırır Mı?

Sakızın kendisi sıfır kalori içerir. Tüm kaloriler eklenen şeker ve tatlardan gelir, bu nedenle sakız yutmak da kilo alma olasılığınızı artırmaz. Bununla birlikte, sakız yutmayı düzenli bir alışkanlık haline getirmemelisiniz.

Mideniz tarafından kolayca sindirilmediğinden, midenizde büyük miktarlarda sakız birikebilir ve bu da midenizin daha büyük görünmesine neden olabilecek rahatsız edici şişkinlik ve kabızlığa yol açabilir.

Sakız çiğnemek kilo almanıza neden olmayacağı gibi, sakız çiğnemenin kilo vermenize yardımcı olabileceği de kanıtlanmıştır! Sakızın kilo vermeye çalışanlara sunduğu en büyük fayda, kalori alımını düşürmeye yardımcı olması, kalori yakma sürecini arttırması ve iştahı bastırmasıdır.

Kalori açısından yoğun, ultra şekerli bir atıştırmalık almak yerine, sakız (tercihen şekersiz), akşam yemeği saatine kadar acıkma dürtünüzü frenlemeye yardımcı olabilir.

Sakız Yutmak Zararlı Mıdır?

Halk arasında yutulan sakızın sindirilmeden önce midenizde yedi yıl kaldığı dile getirilmiştir. Ama bu doğru değil. Sakız yuttuğunuzda, vücudunuzun onu sindiremeyeceği doğrudur. Ancak sakız midenizde kalmaz. Sakız sindirim sisteminizde nispeten bozulmadan hareket eder ve dışkınızla atılır.

Çok nadir durumlarda, büyük miktarlarda yutulan sakız, kabızlıkla birleştiğinde çocuklarda bağırsakları tıkamıştır. Bu nedenle, özellikle çocuklarda sık sık sakız yutulmaması tavsiye edilir.

Sakız eskiden ağaç reçinesinden elde edilirdi. Ancak bu günlerde sakız, büyük ölçüde sentetik olan ve herhangi bir gerçek gıda maddesinden yapılmayan, sakız bazı denilen bir maddeden yapılıyor. Sakız mayası besleyici değildir, yani herhangi bir besin değeri sağlamaz ve sindirilemez, yani vücudunuz onu diğer yiyecekler gibi parçalayamaz.

Arada sırada bir parça sakız yutmanın herhangi bir zararı olmayacaktır. Ancak, bir miktar zarar verme potansiyeline sahip olduğundan, sakızınızı düzenli olarak yutma alışkanlığı edinmemelisiniz.

Sakız Neden Yutulmaz?

Tek bir sakız yutmak muhtemelen canınızı yakmaz ama bundan fazla yutmamaya dikkat edin. Kısa bir süre içinde çok fazla sakız yutmanın – örneğin, bir hafta boyunca günde bir parça veya bir seferde dört parça sakız yutmak  sindirim sisteminizi tehlikeye atabilir.

Bunu her gün veya günde birkaç kez yapmanız, bağırsak tıkanıklığına neden olabilir. Bu da bağırsaklarınızda  ağrı ve baskıya yol açabilir. Evinizdeki tıkalı bir boru gibi düşünün, boruya bir şey sıkışırsa, tüm sistemi tıkar. Boru içinde artan basınca neden olan tıkanıklığın ötesine başka hiçbir şey geçemez. Ve tıkanıklık giderilmezse, borular sonunda çatlayabilir ve hatta patlayabilir.

Yutulan sakız sindirilmediğinden, yanlışlıkla yemek borusuna girdiği zamanki kıvamında olacaktır. Bu nedenle nadir durumlarda bağırsak tıkanıklığına neden olabilir. Tedavi edilmediğinde, gastrointestinal sistemin yırtılmasına neden olabilir. Çok fazla sakız yuttuysanız ve aşağıdakiler gibi bağırsak tıkanıklığı belirtileri yaşamaya başlarsanız hemen tıbbi yardım alın:

  • Karın ağrısı
  • Kabızlık
  • Aşırı dolgunluk veya şişlik hissi
  • Şiddetli kramp
  • Kusma

Bağırsak tıkanıklığı tedavisi, şiddetine bağlı olacaktır. Bazı durumlarda, tıkanıklığın geçmesine yardımcı olmak için bir dışkı yumuşatıcı işe yarayabilir. Çok ciddi vakalarda ameliyat gereklidir.

Peki ya çocuğunuz sakızını yutarsa? Çocuklar, almamaları gereken her türlü tuhaf şeyi (misketler, minyatür oyuncak vs.) yutma eğilimindedir, ancak bu durumda çok fazla endişelenmenize gerek yoktur. Çocuklar, tıpkı yetişkinler gibi birkaç saat içinde yuttukları sakızları dışarı atacaktır.

Yine de, çocuğunuz birden fazla sakız yutmuşsa, herhangi bir gastrointestinal rahatsızlık belirtisi olup olmadığına dikkat edin ve çocuğunuza sakız vermeden önce, bunun yutması gereken bir şey olmadığını anladığından emin olun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status