GenelModaŞal ve Eşarp BağlamaTesettür

Şal Bağlama Modelleri 2023

İslam dinine uygun olarak tesettürlü giyinen kadınlar doğal olarak kadının tek bir saç telinin bile görünmemesi gereğinden yola çıkarak başlarını şal ile kapatıyorlar. Son yıllarda piyasada son derece trend şallar var ve hemen her yaştan genç kızlar, bayanlar bu şalları bağlayarak saçlarını kapatırken güzelliklerini ortaya çıkarmayı ve başı kapalı iken de güzel görünmeyi ihmal etmiyorlar.

Eskiden klasik biçimde çene altında bağlanan eşarpların yerini bugün son derece trend olan farklı renk ve desende olan şallar almış durumda üstelik öylesine güzel olan modeller var ki insanın başı kapalı olmasa bile bağlamak isteyeceği türden olan modeller bunlar.

 

Model Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli

 

İnsanlar şal bağlarken dikkat etmesi gereken en temel husus kişinin kendi yüz yapısına uygun olarak şal bağlaması gerektiğidir. Kişinin hem kendi yüz kusurlarını kapatacak, hem de onu daha güzel gösterecek biçimde şal bağlaması gerekir.

Üçgen yüzler için şal bağlanır iken onun yüzünün üçgenliğini ortaya çıkarmak yerine yüzünü daha yuvarlak gösterecek ve üçgen yüzün odağını değiştirecek biçimde şal bağlaması yapılmalıdır. Bu noktada bağlanan şalın uçlarının yanlara doğru atılması ideal olan bir modeldir.

 

şal bağlama modelleri ilk adım
şal bağlama modelleri ilk adım

 

şal bağlama modelleri ikinci adım
şal bağlama modelleri ikinci adım

 

şal bağlama modelleri üçüncü adım
şal bağlama modelleri üçüncü adım

 

şal bağlama modelleri dördüncü adım
şal bağlama modelleri dördüncü adım

Yuvarlak yüzü olan bayanlarda ise dünyanın her yerinde Asya kesimi denilen modellerin seçilmesi gerekir. Bu modele aynı zamanda dolama şal modeli ismi de verilir ve şal bağlandıktan sonra boyuna şal iyice sarılır.

 

Oval yüzler ise şal bağlanır iken en ideal olan yüz tipleridir istedikleri gibi şal bağlama yapabilirler. Bu yüzler sadece şal değil arzu ederler ise eşarp da kullanabilirler.

Kare yüzlerde ise yüz hatlarının keskinliği kamuflaj yapabilmek için şalın bol bir biçimde bağlanması idealdir.

 

14 Adet Resimli Eşarp Bağlama Modelleri

 

Kombin Yaparken Bilinmesi Gerekenler

 

Üstte belirtilen tüm bu bilgilerden sonra şallar ile kombin yaparken mutlaka renk desen ve doku uyumuna dikkat edilmelidir. Çizgili desenli seçilen bir şal kullanılıyorsa o zaman kendi içinde olan renkler ile tek renk giyilerek tercih yapılmalıdır. Keza desenli ile desenli olmadan şık ve sade kişinin kendi yaşına kombin uygun modeller kullanılmalıdır.

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status