Bitkisel ÇözümSağlık

Saman Nezlesi Bitkisel Tedavi

Saman nezlesi nedir? Saman nezlesi belirtileri nelerdir? Saman nezlesi için evde uygulayabileceğiniz bitkisel yöntemler hangileridir? İbrahim Saraçoğlu ve Ahmet Maranki’nin alerjik rinit (saman nezlesi) için önerileri nedir? Alerjik rinit kesin çözüm bulunuyor mu?

Baharın gelmesiyle birlikte saman nezlesi (bahar alerjisi/alerjik rinit) rahatsızlığında da şiddetlenme yaşanıyor. Saman nezlesinin şiddetlenmesini önlemek için dikkat etmeniz gereken bazı durumlar bulunuyor. Bunların yanında, bitkisel tedavi yöntemleri ile de bu rahatsızlığı dengede tutabilirsiniz.

 

İçindekiler

Saman Nezlesi Nedir?

 

Saman nezlesi
Saman nezlesi nedir

 

Üst solunum yollarında gerçekleşen alerjiye saman nezlesi veya diğer adıyla alerjik rinit denir.

Baharın gelişiyle artan alerjik rinit, 18-25 yaş arasındaki kişilerde daha sık görülür. Ve bu rahatsızlık, başka hastalıkların ilerlemesine ve gelişmesine de neden olmaktadır. Örneğin; sinüzit, astım, uykusuzluk ve kulak enfeksiyonu gibi.

Saman Nezlesi Belirtileri

 

 • Burun tıkanıklığı
 • Geniz akıntısı
 • Şişmiş göz altları
 • Halsizlik
 • Burun akıntısı
 • Göz sulanması
 • Boğaz ağrısı
 • Öksürük
 • Göz kaşıntısı

Saman Nezlesi İçin 5 Bitkisel Çözüm

 

Saman nezlesi için evde yapabileceğiniz 5 bitkisel çözümden bahsedeceğimiz bir başlık hazırladık. Bu başlık altında önerdiğimiz çözümler sayesinde,  alerjik rinit rahatsızlığınıza biraz olsun iyi gelecektir.

1.Lavanta Kürü

1 su bardağı suyun içinde 1 tatlı kaşığı kurutulmuş lavantayı yaklaşık 5 dakika kaynatın. Ilındıktan sonra, süzüp suyunu her gece uyumadan önce içiniz. Ve ayrıca küre pamukla batırarak burun deliklerinize de sürünüz. Bu uygulamayı 2 hafta boyunca her gün yapabilirsiniz.

Saman nezlesi

Eğer genizde bir kaşıntı söz konusu ise, bu karışımla gargara yapmanız yeterli olacaktır.

2.Papatya Çayı 

500 ml kaynar suya 3 yemek kaşığı kurutulmuş papatyayı ekleyip 5 dakika demlendirin.Ardından süzün ve kahvaltı ve akşam yemeğinden sonra 1 fincan içebilirsiniz.

Saman nezlesi

3.Tuzlu Su

2 su bardağı sıcak suyun içerisine 1 tutam karbonat ve 1 çay kaşığı tuz katın. Bu karışımla ister gargara isterseniz burnunuzu temizleyebilirsiniz.

Saman nezlesi

4.Keçiboynuzu 

İlk olarak, 5 tane keçiboynuzunu soğuk suda yıkayalım. 500 ml suyu kaynatıp içerisine 2 parmak kalınlığında kesilmiş keçiboynuzlarını katalım. Kısık ateşte yaklaşık 10 dakika kaynamaya bırakalım. Kaynayan karışımı süzüp cam bir kavanoza alalım.

Saman nezlesi

1 ay boyunca kahvaltı ve akşam yemeğinden önce 1 çay bardağı içelim. Bu uygulamayı yılda en çok 3 kere tekrarlanmanız önerilir.

5.Nane Çayı

2 yemek kaşığı kuru nane, 1 tane limonun suyu ve kaynamış 500 ml suyu bir demliğin içerisine alalım. Yaklaşık 10 dakika kadar demlenmeye bırakalım. Demlendikten sonra içebilirsiniz.

Saman nezlesi

Saman Nezlesi Bitkisel Tedavi İbrahim Saraçoğlu

 

Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu’ya göre, üzerlik tohumu ve incir çekirdeği yağı saman nezlesi için son derece şifadır. Peki, nasıl kullanabiliriz?

 

Saman nezlesi
Saman nezlesi bitkisel tedavi İbrahim Saraçoğlu

 

Kaynayan 1 lt suyun içine 3 tepeleme tatlı kaşığı üzerlik tohumu atalım. Kısık ateşte kaynarken yüzümüzü ona çevirip hem ağızdan hem de burnumuzdan teneffüs etmemiz gerekiyor. Haftada 4 gün uygulayabilirsiniz.

Günde 1 kez üç öğünden birinde 1 yemek kaşığı incir çekirdeği yağı içmenizle alerjiye karşı direnç oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Alerjik Rinit Bitkisel Tedavi Maranki

 

Dr. Ahmet Maranki, alerjik rinit tedavisi için bitkisel çözüm olarak ısırgan otu ile bir kür hazırlamanızı tavsiye ediyor. Düzenli kullanımda etkili sonuçlar almanız mümkün.

1 su bardağı kaynar suya 1 tatlı kaşığı ısırgan otu ekleyip yaklaşık 3-5 dakika kaynatın. Günde 2-3 kez içmeniz öneriliyor.

Alerjik Rinit Kesin Çözüm

 

Bahar aylarının gelmesiyle alerjik rinit problemi nüksedip burun kaşıntısı, hapşırık ve burun akıntısını beraberinde getirir. Bu durum genellikle hayatımızı ve sağlığımızı olumsuz yönde etkiler.

Özellikle bahar aylarında dikkat etmeniz gerekenler;

 • Ev içerisinde toz oluşturabilecek eşyalar kaldırılmalı.
 • Her gün ev temizliği yapılmalı.
 • Kedi, köpek gibi hayvanlardan uzak durulmalı.
 • Sigara ve sigara içilen ortamlarda bulunmamaya dikkat edilmeli.
 • Sağlıklı beslenme ve egzersizle bağışıklık sisteminizi güçlü tutmaya çalışmalı.
 • Ağır kokular (çamaşır suyu, deodorant, parfüm vb.) yerine kokusuz ürünler kullanılmalı.

Alerjik rinit için kesin çözüm bilinmemektedir. Fakat hastalığın ilerlemesini ve şiddetini aza düşürmenin yöntemleri sayesinde kontrol altında tutulabilir. Bunun için alerji aşıları ve ilaç tedavisi ile mümkün olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status