Genel

Sararan Beyaz Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Beyaz ayakkabılara sahipseniz, sararmış tabanlarla uğraşmanın zorluğunu bilirsiniz. Özellikle sıcak ve güneşle birlikte ayakkabı tabanlarındaki maddeler oksitlenir ve sararır. Peki onları eski ihtişamlarına nasıl geri getirebilirsiniz? Burada “sararan beyaz ayakkabı nasıl temizlenir” konusuna dair faydalı ipuçlarını paylaşacağız.

İçindekiler

Sararan Beyaz Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Beyaz spor ayakkabılarının sararan kısımlarını eski haline döndürmek için iki pratik yöntemden bahsettik. Neredeyse her evde olan malzemeler ile sararmış ayakkabınızı tekrardan beyazlatabilirsiniz.

Sararan beyaz ayakkabı nasıl temizlenir
sararan beyaz spor ayakkabı nasıl temizlenir

Cif İle Ayakkabı Temizleme

Hafif nemli bir bezin üstüne cif kremi döküp sararan beyaz ayakkabılarınızı hafif bir şekilde ovalayarak temizleyin. Ardından, temiz bir bezle ayakkabınızı silip kurumaya bırakın.

Diş Fırçası İle Ayakkabı Temizleme

Sararan beyaz ayakkabılarınızı ilk günkü gibi bembeyaz hale getirmek için yumuşak bir diş fırçası ve diş macununuza ihtiyacınız vardır. Macundan az miktarda fırçaya sürüp ayakkabınızı çok bastırmadan temizleyin. Sonrasında, kuru bir bezle ayakkabıdaki macunları temizleyin.

Güneşten Sararan Ayakkabı Nasıl Beyazlatılır?

Güneşten sararan ayakkabıları beyazlatmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Aşağıdaki yöntemlere göz atın ve sararmış ayakkabılarınızı eski haline çevirin.

Sararan beyaz ayakkabı nasıl temizlenir
güneşten sararan ayakkabı nasıl beyazlatılır

Karbonat İle Ayakkabı Temizleme

Bir kabın içine 1 çorba kaşığı su ile 1 yemek kaşığı karbonatı alıp macun kıvamını alana kadar karıştırın. Daha sonra, eski bir diş fırçası yardımıyla elde ettiğiniz karışımı ayakkabılarınızın üzerine sürün. Yaklaşık 30-45 dakika beklettikten sonra nemli bir bezle silin.

Limon İle Ayakkabı Temizleme

Limonu ortadan ikiye ayırıp bir parçasını ayakkabılarınızın sararan kısımlarına sürün. Yarım saat bekletip nemli bezle silin.

Sirke İle Ayakkabı Temizleme

Birer çorba kaşığı sıcak su, beyaz sirke ve karbonatı bir kabın içinde karıştırın. Ardından, diş fırçasını bu karışıma batırıp ayakkabınızı fırçalayın. 20-30 dakika bu şekilde beklettikten sonra nemli bir bez ile ayakkabınızı silin.

Islak Mendille Ayakkabı Temizleme

Anti-bakteriyel bir ıslak mendil de etkili olur. Spor ayakkabılarınızı anti-bakteriyel bir ıslak mendille de temizleyebilirsiniz.

Aseton İle Ayakkabı Temizleme

Ojeleri çıkarmak için kullanılan asetonu özellikle ayakkabı üzerinde oluşan siyah nokta ve çizgileri geçirmede kullanabilirsiniz. Sadece lekeli olan kısımlara pamuğa az miktar aseton döküp temizleyebilirsiniz.

Doğal Yağlar İle Ayakkabı Temizleme

Sararan ayakkabıları temizleme yöntemlerini uyguladıktan sonra ayakkabıların uzun ömürlü olmasını sağlamak için zeytinyağı, badem yağı veya Hindistan cevizi yağı gibi yağlarla ovalayın.

Diş Macunu ve Bebek Pudrası İle Ayakkabı Temizleme

İlk olarak, diş macununu ayakkabınızın üzerine sürüp belli bir süre bekletin. Ardından, bebek pudrasını az miktarda suyla karıştırıp macun kıvamına getirin. Elde ettiğiniz karışımı diş fırçası ile ayakkabılarınıza sürüp yarım saat bekletin. Daha sonra, nemli bez ile silin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status