Genel

Sararan Plastik Nasıl Temizlenir?

Sararan plastik nasıl temizlenir? Sararmış plastik nasıl beyazlatılır? Sararan PVC nasıl beyazlatılır? Sararan kablo nasıl beyazlatılır? gibi sorularının yanıtlarını bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

Sararmış Plastik Nasıl Beyazlatılır?

 • Küçük boyutta plastiği beyazlatmak için bir kabın içine az miktarda alkol koyup içine plastiği atıp bekleyin. Sonrasında, deterjan ve su ile yıkayın.
 • 240 ml suyun içine 15 ml çamaşır suyu ekleyin. Ardından, sararmış plastikleri içine atıp yaklaşık 1-2 saat bekletin. Daha sonra, deterjan ve bol su ile yıkayın.
 • Sararan plastiği öncelikle deterjan ile temizleyin. Ardından, ince dış zımpara ile çok bastırmadan plastiğin üzerini törpüleyin.
 • Beyazlamasını istediğiniz plastiğin üzerine bol miktarda tuz dökün ya da ılık nemli bir bezin içine tuzu döküp ovalayarak silin. Beyazlığı elde edene kadar bu işlemi sürdürün. Sonrasında, su ile durulayın.
 • Uygun bir kabın içine karbonat ile az miktarda su alıp macun kıvamını alana kadar karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı sünger ya da bez yardımıyla plastiğin üzerini ovalayarak silin.
 • 1 ölçüye 1 ölçü olacak şekilde beyaz sirke ile suyu karıştırın. Elde ettiğiniz karışım içine sararmış plastikleri bırakın ve 1-2 saat bekletin. Ardından, su ile yıkayın.
 • Güneşten sararan plastikleri limon ile beyazlatmak mümkün. Bunun için bir adet limonu ortadan ikiye ayırıp yarısını plastiğin üzerine sürün. Ardından, güneşin altında bekletin. Sonrasında, su ve bulaşık deterjanı ile yıkayın.

Hidrojen Peroksit İle Plastik Beyazlatma

Küçük plastikleri beyazlatmak için hidrojen peroksitten yardım alabilirsiniz. Ancak işleme başlamadan önce eldiven, maske ve gözlük takmayı unutmayın.

Bir kovanın içine hidrojen peroksit döküp içine plastikleri atın ve güneş ışığında yaklaşık 3-4 saat bekletin. Sonrasında, deterjan ve bol su ile yıkayın.

Sararan Kablo Nasıl Beyazlatılır?

Şarj kabloları zamanla sararır. Onu beyazlatmak için kağıt havluya diş macunu sıkıp sararmış kabloyu ovarak temizleyin. Daha sonra, başka bir kağıt havluyu ıslatıp kabloyu macundan arındırın. Eğer sararma geçmediyse, bu işlemi birkaç kere tekrarlayın.

Sararan PVC Nasıl Beyazlatılır?

 • Sararan pencereler için bulaşık deterjanını temiz bezin üstüne döküp köpürtün. Ardından, bu köpüklü bez ile pencerelerinizi silin. Kalan lekeler için de cam sil kullanabilirsiniz. Daha sonra, cam için özel olarak üretilmiş bezlerle kurutun.
 • Pimapen pencereler için beyaz sirke ile temizleyip bir 5 dakika bekleyin. Daha sonra, temiz bir bez ile durulayın.
Sararan plastik nasıl temizlenir
sararan pvc nasıl beyazlatılır
 • Pimapen pencereleriniz oldukça sararmış ve toz olmuşsa, karbonat ile limonu karıştırıp bir bezle bu karışımı pencerelerinize sürün. 5 dakika beklettikten sonra su ile durulayın. Bu uygulamayı birkaç kere yapabilirsiniz.
 • Islatılmış beze az miktarda çamaşır suyu damlatıp sararan pencerelerinizi beyazlatabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status