DiyetSağlık

SDM Diyeti Nasıl Yapılır

Daha önce duyduğunuz ketojenik diyete çok benzeyen sdm diyeti, porsiyon ürünleri ile Türkiye piyasasına girdi. Daha önce halk arasında zengin diyeti olarak tabir edilen bir kaç diyet vermiştik. Dukan diyeti ve gaps diyeti zengin diyetine örnek olan diyetlerin başında geliyordu. Yine bu diyette yüksek protein ve düşük karbonhidrat tüketimli yiyeceklere dayalı olduğu için, protein ağırlıklı beslenmek ise pahalı olduğu için bu diyeti de zengin diyeti olarak adlandırabiliriz.

Daha önce bahsettiğim diyetlerden farklı olarak sdm diyeti porsiyonlarını kendi satıyor, yani makarnasından tutun, çorbasına, tatlısına, reçeline kadar kendi ürünlerini satıyor. Bu satılan ürünlerin ne avantajı var derseniz, bu ürünler karbonhidrat olarak azaltılmış, protein bakımından zenginleştirilmiş ürünlerden oluşuyor.

İçindekiler

Sdm Örnek Diyet Listesi

sdm örnek diyet listesi

sdm örnek diyet listesi

 

Sdm diyeti protein ağırlıklı olduğu için kabızlık problemi çekebilirsiniz. Ayrıca vitamin eksikliğinden dolayı halsizlik, halsiz hissetme gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu sebeple sdm diyeti yaparken mutlaka vitamin ve probiyotik takviyesi kullanılmalıdır.

klasik sdm diyeti

klasik sdm diyeti

 

Sdm örnek diyet listesi çok soruluyor, bu sebeple örnek bir sdm diyeti listesi vereceğim. Fakat sdm diyeti yaparken mutlaka bir diyetisyene başvurularak bir program hazırlanması tavsiye ediliyor. Bu sebeple sdm örnek diyet listesi sadece bilgi amaçlı verilecektir, eğer yapmaya karar vermişseniz yardım isteye bilirsiniz.

 • Sdm diyeti kahvaltı programında ilk olarak güne sdm kızarmış ekmek, 2 tatlı kaşığı sdm çilek reçeli, yeşillik ve salatalık ile başlıyoruz.
 • Öğle yemeğinde ise 1 öğünlük SDM mercimek çorbası, 1 kase yeşillik salata tüketiyoruz.
 • Ara öğünde 1 adet sdm sütlü çikolatalı bar ve salatalık tüketiyoruz.
 • Akşam yemeğinde ise 200 gr ızgara balık ve haşlama sebze tüketerek günü tamamlıyoruz.

Görüldüğü üzere çok az besinle besleniyoruz fakat, bu gıdaların içinde ki protein oranı fazla olduğuna, yağ ve karbonhidrat da az olduğuna dikkat çekelim.

karışık sdm diyeti

karışık sdm diyeti

 

Sdm Diyeti Nasıl Yapılır

 

sdm diyeti ile kilo verme
sdm diyeti ile kilo verme

Sdm diyeti yapacak kişinin boy ve kilosuna göre günlük alacağı sdm porsiyonu belirlenir. Bu porsiyonların haricinde diyetisyeninizin sizin için hazırladığı sebze, et, balık yumurta da ilave edilebilir. Aşağıda boy ve kilonuza göre alabileceğiniz günlük sdm porsiyonu sayısını görebilirsiniz. Bu diyette sdm porsiyonu ve diyetisyenin tavsiye ettiği ürün ve sebzeler haricinde başka bir gıda tüketilmesi istenmez. Ayrıca kremasız, sütsüz ve şeker koymadan sınırsız kahve, çay tüketimi serbesttir.

sdm diyeti önce sonra

sdm diyeti önce sonra

 

Bu diyet şekli yıllardır yurt dışında yapılıyordu, ürünleri Türkiye’ye yeni girdi ve burada da kullanılır oldu. Kilo kaybı yağların yakılması şeklinde olduğu için 10 günde 1 beden incelebilirsiniz. Sdm diyeti yağ yakımını amaçladığı için, kas kütlesi azalmadan haftada 1.2-2 kg kilo verebilirsiniz. Ayrıca bu diyetin en önemli özelliği bölgesel kilo kaybına yol açmasıdır. Vücutta yağ yakımı başlayacağı için sdm diyeti yaptığınız ilk haftadan itibaren gözle görülür bir biçimde bölgesel zayıflama görebilirsiniz.

Sdm diyeti düzenli bir diyettir, üç aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada diyet yapan kişinin amaçladığı kilo yakalanır. İkinci aşamada ise sdm diyeti yaparak verilen kiloların kalıcı olması sağlanır. Son aşamada ise Akdeniz tipi beslenme programı ile beslenmeye dikkat edilir.

 

Sdm Diyeti Nedir

 

sdm diyeti nedir
sdm diyeti nedir
 

Bu diyeti İtalyan bir endokrinolog geliştirmiş olup, günlük belirli miktarda sdm ürünleri porsiyonu tüketilerek yapılan bir diyettir. Sdm diyeti uzun yıllarıdır Avrupa ve Amerika’da obezite tedavisinde kullanılan düşük yağ, düşük karbonhidrat, yüksek protein ile beslenme felsefesine dayanan bir diyettir.

Bu diyette vücut diyetin başlangıcının 4. gününden itibaren kullanılan enerjiyi yağlardan sağlayarak vücutta yağ depolarının yakılmasını sağlar ve kilo verme süreci başlar. Diyetin felsefesi yağların yakılmasıdır, vücut karbonhidratları acil durum için saklar ve yağ yakımına başlar.

 

Sdm Diyeti ile Zayıflayanlar

 

sdm diyeti kilo verme
sdm diyeti kilo verme

 

Bu bölümde sdm ile zayıflayanlar ve sdm diyeti yapanlar hakkında bulabildiğimiz sonuçları vermeye çalışacağız. Öncelikle şunu söylemem gerekir ki çok pahalı bir diyet, yani resmi sitesinde satılan ürünler şahsen bana pahalı geldi. Buna siz karar vereceksiniz, ürünleri resmi sitesinden inceleyebilirsiniz. Neti taradım, bulabildiğim sdm diyeti ile zayıflayanlar ve yorumlarını vereceğim.

 

 • Sdm diyeti özel bir hastanede bir arkadaşıma yapıldı. Resmi sitesinde yer alan sdm ürünleri ile yapılıyor. Ürünleri satın almadan önce bir diyetisyen kontrolünden geçti ve onay aldı. Onay almadan bu diyeti uygulamanıza izin verilmiyor. Mantık olarak protein ağırlıklı beslenmeyi temel alıyor. Mesela bir makarna ürününde normalden 5 kat fazla protein var, aynı şekilde karbonhidrat oranı da normalden 7 kat daha az bulunuyor.
 • Ürünler bana aşırı pahalı geldi, 10 paket makarna en son baktığımda 500 TL idi. Yani dışarıda lüks bir lokanta da yemek yemekle aynı derecede pahalı.
 • Sdm diyeti tavsiye eden diyetisyenden öğrendiğime göre ürünlerinde peynir altı suyu, whey proteini ve yumurta varmış. Yani ürünlerin protein bakımından zengin olmasında bunlar etkenmiş. Ben de whey proteini direk kullanmayı önerdim fakat nedense aynı şey değil deyip tavsiye etmedi. Bu da bende ister istemez bir çelişki yarattı.
 • Sadece diyetisyen tarafından kullanabildiğiniz bir diyet olmasının yanı sıra hiçte zor olmayan bir diyet. Yiyecekler yüksek proteinli olduğu için açlık yaşamıyorsunuz, porsiyonlar az ama öz doyuruyor. Bunların yanı sıra karbonhidrat bakımından düşük olan yeşillikler tüketebilirsiniz. Eğer uzun süredir hiçbir diyetle kilo veremediyseniz, bu diyet tam size göre, sdm diyeti ile kilo verebilirsiniz.
 • Ben sdm diyeti yaptım fakat sadece 1 hafta yapabildim. 3 kilo verdim, düşük kalorili yiyecekleri ve protein ağırlıklı olması sebebiyle enerji verici bir diyet. Bir çok diyet yaptım, uzun süredir kilom sabitti veremiyordum. Bu diyet bana çok iyi geldi. Ancak maddi imkanlarım sayesinde diyete devam edemedim.
 • Ürünleri ithal geliyor 1 hafta kullandım, ürünleri inceleyecek olursam. Makarnasını hiç sevemedim, çikolata ve krakerin hakkını vereyim güzeldi, çorbalarda ne iyi ne kötüydü normaldi.
 • Sdm diyeti ile 2 ayda 15 kilo verdim, diyetisyenim Müge hanıma çok teşekkür ediyorum. Halen devam ediyorum.
 • Sdm diyetini 1 haftadır yapıyorum, şu ana kadar 5 kilo verdim.

Sdm Diyeti Zararları

sdm diyeti ile zayıflayanlar

sdm diyeti ile zayıflayanlar

 

Sdm diyeti zararları var mı, ne gibi zararları var yok tamamen faydalı mı gibi sorulara gelecek olursak. Aslında sdm diyeti bir tedavi yöntemidir. Obezite tedavisinde ve çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

İlk olarak 30 yıl önce geliştirilen Blackburn metodu olan ketojenik bir diyete dayansa da, 15 yıl önce societa dietetica medica isimli bir firma diyeti gıda teknolojisi ile geliştirmiştir. Yüksek proteinli çeşitli formlardan elde ettiği proteinler ile ürünlerini protein bakımından zenginleştirmiştir.

S.d.m şirketinin Türkçesi bilimsel beslenme ve diyet çözümleridir, bu firma Avrupa da 15 yılı aşkın hizmet vermektedir. Bu ürünler Fransa, İtalya ve İspanya’da tarım bakanlığı onayı ile üretilmektedir. Tarım bakanlığı onayı ile sağlık bakanlığı onayını karıştırmamak gerekir.

Sdm diyeti gibi ketojenik diyetler Avrupa ve Amerika da kanser tedavisinde bile kullanılmaktadır. Ayrıca diyabet, insülin direnci, uyku apnesi, hipoglisemi gibi hastalıkların obezite hastalığı olan birine intikal etmesi durumunda kullanılabilmektedir.

Sdm diyeti mutlaka bir uzman kontrolünde yapılmalıdır. Ülkemizde bir kaç yıldır faaliyet gösterdiği için şikayetçi olan yada bu diyetten zarar gören olduğunu sanmıyorum. Sdm diyeti yapacaklar, bu konu hakkında uzman olduğuna emin oldukları diyetisyenleri yada doktorları tercih etmelidirler.

 

Sdm Diyeti Editör Yorumu

Son olarak benim yorumuma gelecek olursak, sdm diyeti yapanlar ve sdm diyeti ile zayıflayanlar hakkında araştırmalarım sonucu, genel olarak memnun kalındığı yönünde izlenim aldım.

Fakat 10 günlük 3 öğünlü programın kargo dahil 613 lira oluşu, Türkiye de bir çok kişinin maddi durumunu zorlayacağını düşünüyorum. Yani Avrupa da bu fiyatlar euro ile maaş alındığı için gözden çıkarılabilir fakat Türkiye için bu fiyatların fazla olduğunu düşünüyorum.

Fakat ketojenik diyet oluşu proteine dayanması aynı dukan diyeti gibi ilgi çekici. Bu tarz diyetleri tavsiye edenler olduğu kadar hunharca eleştirenlerde mevcut. Ben sadece fiyat konusuna takıldım, yani bu fiyatları vermek yerine bütçenize göre başka diyetler tercih edilebilir. Fakat maddi durumunuz yerindeyse denenebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status