Sağlık

Sezeryan Doğumda Kaç Gün Hastanede Kalınır

Yeni bir anne olduğunuzda, düşünceleriniz muhtemelen dünyaya yeni getirdiğiniz çocukla ilgilidir. Diğer her şey önemsiz görünüyor. Gerçek şu ki, çocuğunuz Sezeryan ile doğduysa, büyük bir ameliyat geçirmişsinizdir.

Bebeğinize bakmak her şeyden önemli olsa da, kendinize de çok önemli şekillerde bakmanız gerekir.

İçindekiler

Sezeryan Doğumda Kaç Gün Hastanede Kalmak Gerekiyor?

Sezeryan Doğumda Kaç Gün Hastanede Kalmak Gerekiyor
Sezeryan Doğumda Kaç Gün Hastanede Kalmak Gerekiyor

Normal doğuma kıyasla, sezeryan doğum sonrası hastanın taburcu olma süresi daha uzundur diyebiliriz. Sezeryan doğumda hastaya büyük bir kesi atılır ve bu sebeple, yaklaşık 2-3 gün hastanede kalmak gerekebilir. Ayrıca doğum sonrası kilo vermek de uzun sürebilir.

 

Sezeryan Kaç Dakika Sürer?

Sezeryan Kaç Dakika Sürer
Sezeryan Kaç Dakika Sürer

Gebeliğin 39.haftasında anne karnına ortalama 10 cm’lik bir kesi açılarak doğumun gerçekleşmesini sağlayan cerrahi bir işlemdir. Bu işlem yarım saat kadar sürer.

 

Sezeryan Doğumdan Sonra Ne Zaman Ayağa Kalkılır?

Sezeryan Doğumdan Sonra Ne Zaman Ayağa Kalkılır
Sezeryan Doğumdan Sonra Ne Zaman Ayağa Kalkılır

Sezeryan doğumdan 6-8 saat sonra ayağa kalkılır. Ancak annenin normal yaşantısına dönmesi yaklaşık 4-5 günü bulabilir. Özellikle genel anestezi yapılırsa, ilk birkaç saat ağrı hissedilir, fakat epidural anestezi de böyle bir durumla karşılaşılmaz.

 

Sezeryan Doğum Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Sezeryan Doğum Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli
Sezeryan Doğum Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli

Sezeryan doğum ile bebek dünyaya getirdiyseniz, büyük bir ameliyat geçirdiğinizin de farkındasınızdır. Ameliyattan sonra yaralarınızın hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamak ve normal yaşantınıza geri dönmek için aşağıdaki durumlara dikkate almanızı tavsiye ederiz.

Hastanede

 • Çoğu kadın sezaryen sonrası biraz rahatsızlık hisseder. Güçlü ağrı kesici ilaçlar alabilirsiniz ve ağrıyı kontrol etmek önemlidir, çünkü bu iyileşmenize yardımcı olacaktır. Ağrınız varsa veya mide bulantınız varsa doktorunuza bu durumu bildirin.
 • Epidural veya spinal anestezinizin etkisi geçene kadar hastanede kalmanız gerekecektir. Daha sonra, hemşireler yataktan çıkmanıza yardımcı olacaktır. Mesane kateter genellikle ilk 1 ila 2 gün içinde çıkarılır. Ayrıca istirahat sırasında yapmanız için nefes ve bacak egzersizleri verilecektir.
 • Yataktan çıkmanıza izin verildiğinde, hemşireler duş almanıza yardımcı olacaktır. Enfeksiyon veya kan pıhtılaşması olasılığını azaltmak için her gün nazikçe yürümelisiniz. Bir fizyoterapist, kaslarınızı yeniden inşa etmenize yardımcı olacak egzersizler verecektir. Sezaryen sonrası işleri sakince yapmak önemlidir.

Emzirme Dönemi

 • Sezaryen sonrası emzirmek mümkündür. Bununla birlikte, örneğin siz ve bebeğiniz çok fazla anestezi aldıysanız veya bebeğiniz uykuluysa, sezaryenin kısa vadeli etkileri olabilir. Sezaryen olmak, sütünüzün gelmesinde hafif bir gecikme olduğu anlamına da gelebilir.
 • Hemşire, bebeğinizi konumlandırmanıza yardımcı olacaktır. Yaranızı korumak için kucağınızda bir yastık olması, yanınıza yatmanız veya bebeğinizi ayakları sırtınıza doğru olacak şekilde kolunuzun altında tutmanız daha rahat olabilir.
 • Herhangi bir nedenle emzirme ertelenirse, kolostrumun sağılması için yardım isteyin. Kolostrum protein içerir ve doğumdan sonra bebeğinizin bağışıklığına yardımcı olur.

Evde İyileşme

 • Muhtemelen yaklaşık 3 ila 5 gün sonra evde dinlenmeniz istenecektir. Evde yeterince dinlendiğinizden emin olun ve bebekle mümkün olduğunca fazla yardım almayı kabul edin. Bebeğinizden daha ağır olan hiçbir şeyi kaldırmayın.
 • Mümkün olduğunca bol sıvı tüketin. Doktorunuz sorun olmadığını söyleyene ve kendinizi rahat hissedene kadar seks yapmaktan kaçının. Bu genellikle birkaç hafta hatta aylar sürebilir.
 • Yara dikişlerinin ameliyattan 3 ila 7 gün sonra çıkarılması gerekecektir. Dikişleriniz varsa, genellikle vücut tarafından emilirler. Yaranızı temiz ve kuru tuttuğunuzdan emin olun. Bol giysiler giyin ve enfeksiyon belirtileri olması durumunda doktorunuza haber verin.
 • Birkaç hafta boyunca kesi çevresinde kramp, ağrı ve sızı hissedebilirsiniz. Çoğu kadın yaklaşık 6 hafta sonra kendini iyi hisseder, ancak biraz uyuşukluk daha uzun sürebilir.
 • Tamamen iyileşene ve yaranız iyileşene kadar araba kullanmanıza izin verilmeyecektir. Araba kullanmanın ne zaman güvenli olduğu konusunda doktorunuzla konuşun.

Sezeryandan Kaç Saat Sonra Yemek Yenir?

Sezeryandan Kaç Saat Sonra Yemek Yenir
Sezeryandan Kaç Saat Sonra Yemek Yenir

Sezaryan doğumdan 6 saat sonra anne adayı yemek yiyip içebilir. Ancak yaklaşık 1 hafta boyunca gaz yaapn besinleri tüketmekten kaçınması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status