Genel

Sigara Kokusu Nasıl Giderilir?

Sigara dumanından kurtulma süreci sabır gerektirebilir. Sigara içiyorsanız veya sigara içen biriyle yaşıyorsanız, muhtemelen kokuya alışmışsınızdır ve ne kadar güçlü olduğunun farkında değilsinizdir. Sigara kokusu nasıl giderilir konusunda cevap arıyorsanız, bu kapsamlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Sigara dumanının kendine özgü kokusu, maruz kaldıktan sonra havada, mobilyalarda veya vücudumuzda kalarak, kötü bir koku oluşmasını sağlar. Bazıları için koku sorun olmayabilir, ancak bir sigarayı oluşturan karmaşık kimyasal karışım kesinlikle sorundur.

Bir sigaranın bileşenleri arasında birkaç isim vermek gerekirse karbon monoksit (CO), formaldehit, uçucu kimyasallar ve nikotin bulunur. Koku ve kimyasal bileşenler arasında, kendimizden ve çevremizden neden bunlardan kurtulmak istediğimiz gayet açıktır.

İçindekiler

Odadaki Sigara Kokusu Kısa Sürede Nasıl Giderilir?

Odanızdaki sigara dumanı kokusunu temizlemenin en iyi yolu, dumanı havalandırma yoluyla dışarı çıkarmaktır. Alanda hava sirkülasyonu mümkün değilse veya duman miktarı çok fazlaysa, evinize ve eşyalarınıza kokusu mutlaka sinecektir.

Kapıları ve pencereleri mutlaka açık tutun. Dumanın kaynağı ortadan kalktıktan sonra, odaya biraz temiz hava alın. Güvendiğiniz kaliteli bir oda kokusu, havadaki dumanı ve kokuları temizlemenize yardımcı olacaktır.

Ağızdaki Sigara Kokusu Nasıl Giderilir?

Sigara içmenin ağız sağlığınızı ciddi anlamda olumsuz etkiler. Sigaranın ağız ve diş sağlığına olumsuz etkilerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Lekeli Dişler, Ağız Kokusu, Koku ve Tat Kaybı: Sigara içmek koku ve tat alma duyunuzu etkiler, tütün ve nikotin dişlerinizi lekeleyebilir, dilinizin rengini bozabilir ve ağız kokusuna yol açabilir.
 • Zayıf Bağışıklık Sistemi: Sigara içenlerin bağışıklık sistemleri tehlikeye girer, bu da ağız hastalıklarına karşı savunmanın zayıflamasına yol açar.
 • Diş Çürümesi ve Kaybı: Sigara içmek, boşluklara, çürümeye ve diş kaybına yol açan bakteri, plak ve tartar oluşumuna yol açar.
 • Ağız Yaraları ve Ülserler: Bu yaygın ağız sağlığı sorunları sigara içenlerde çok daha yaygındır.
 • Ağız Kanseri: Sigara, puro ve dumansız tütünde bulunan zararlı kimyasallara maruz kalmak, ağzınızın ve boğazınızın sağlıklı hücrelerinde mutasyonlara neden olarak, muhtemelen çok ciddi ve tedavisi çok zor olan ağız kanseri riskinizi artırır.

Dişlerinizi düzenli olarak fırçalayın. Sigara içiyorsanız, her sigaradan sonra diş fırçalamak, diş ipi kullanmak, gargara yapmak ve dil temizleyici kullanmak kokuyu gidermenin en iyi yoludur. Her sigaradan sonra dişlerinizi fırçalamak tütün ve nikotinin dişlerinizde neden olabileceği lekelenmeyi azaltmaya yardımcı olacaktır.
Bir pastil deneyebilirsiniz. Sert şekerler, öksürük pastilleri, naneli şekerler ve sakız da kokuyu kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir.

Üzerine Sinen Sigara Kokusu Nasıl Geçer?

Öncelikle, dumandan etkilenen giysilerinizi havalandırmanız akıllıca olacaktır. Hafif bir esintinin ve güneş ışığının dumandan etkilenen eşyalar üzerinde etkisi olduğunu göreceksiniz. Çamaşırlarınızı dışarıda bir çamaşır ipine asabilir , onları bir elbise askısına veya bir sandalyenin arkasına koyarak gece boyunca açık bir pencerenin yanına bırakabilirsiniz. Bununla birlikte, duman kokusunu giysilerden gerçekten çıkarmak için güvenilir bir sıvı deterjana ve işin büyük kısmını yapacak bir çamaşır makinesine ihtiyacınız olacak.

Sigara kokusu nasıl giderilir
üzerine sinen sigara kokusu nasıl geçer
 • Çamaşır makinenizi her zamanki gibi doldurun.
 • Ağır duman kokularıyla gerçekten başa çıkmak için kötü kokulara karşı güçlü bir sıvı deterjan seçin.
 • Beyaz sirke, elma sirkesi veya kabartma tozu bazen giysilerden duman kokusunun çıkarılmasına yardımcı olabilir.
 • Ürünü etiketindeki bakım talimatlarına göre en yüksek ısı ayarında yıkayın.
 • Yıkama bittikten sonra, duman kokusunun gidip gitmediğini kontrol etmek için giysiyi koklayın. Değilse, aynı sıvı deterjanla tekrar yıkayın.
 • Mümkünse çamaşırları açık havada kurutun, duman kokusunun gittiğinden emin olana kadar kurutucuya koymayın.

Eşyaya Sinmiş Sigara Kokusu Nasıl Giderilir?

 • Sigara ile ilgili her şeyi atın. Kül tablalarını, sigara izmaritlerini, paketleri ve çakmakları atarak başlayın.
 • Evdeki tüm pencereleri açın. Evdeki eşyalara sinmiş duman kokusunu nasıl çıkaracağınıza ilişkin hızlı bir başlangıç, tüm pencereleri hemen açmak olacaktır. Temizliğe başlamadan önce pencereleri açmak da önemlidir, bu nedenle etkili bir temizlik için evi havalandırın.
 • Sigara kokusunun en çok sindiği yüzeyler halılar, perdeler ve koltuk kılıflarıdır. Evdeki döşemeleri halıları elektrikli süpürge güzelce temizleyin. Perde, minder, koltuk kılıfları kısacası kokunun sindiği her parçayı yıkayın. Kokunun çıkmadığını düşünüyorsanız tercih ettiğiniz bir deterjanla ikinci bir tur yıkamada yapabilirsiniz.

Duvara Sinen Sigara Kokusu Nasıl Çıkar?

Sigara dumanı sadece sağlığınız için kötü değildir; duvarlarda katran ve nikotin lekelerine neden olabilir. Araştırmacılar, duman kalıntılarının zamanla biriktiğini ve içilen sigara kalıntılarının yıllar sonra bile hala halılarda, duvarlarda ve dolaplarda kaldığını öne sürmüştür. Tütün dumanı kimyasalları zamanla birikir çünkü kimyasallar yapışkan niteliktedir.

sigara kokusu nasıl giderilir
duvara sinen sigara kokusu nasıl çıkar

İnsanlar yeni bir eve taşındığında, ev sahipleri duvarları boyayabilir veya halıları değiştirebilir, ancak kalıntılar yine de tezgahlarda, duvarlarda ve dolap yüzeylerinde kalır. Katran ve nikotin lekeleri sigaranın bayat kokusunu tutar, bu nedenle bir odadaki sigara dumanı kokusunu gidermenin en etkili yolu bunları temizlemektir. Size sigara dumanını ve nikotini duvarlardan temizlemenin adımlarını göstereceğiz.

 • Duvarları bir vakum ve bir döşeme fırçası aparatı ile hafifçe temizleyerek başlayın. Bu, kalıntıların giderilmesine yardımcı olacaktır.
 • Sıcak su, üç yemek kaşığı bulaşık deterjanı ve yarım bardak kabartma tozu ile bir temizleme solüsyonu yapabilirsiniz. Duvarları bu solüsyonla ovmak için bir bez kullanın. Küçük bölümler halinde çalışın ve alçıpanın ıslanmasını önlemek için hemen ardından duvarın her bir alanını bir bezle kurulayın.
 • Başka bir seçenek de bir bardak sirke (beyaz veya elma sirkesi), limon suyu veya amonyak bir sprey şişesine dökmektir. Eldiven ve koruyucu gözlük takın, pencerelerinizi açın ve evi havalandırın. Bu güvenlik önlemleri, solunması tehlikeli olan ve cilt ve göz tahrişine neden olan amonyak gibi ürünler kullanıldığında çok önemlidir.
 • Bu iki yöntemi denedikten sonra koku devam ederse, kokunun sindiği bölgeleri yeniden boyamanız ve halı veya perdeleri yıkamanız gerekebilir. Boya bazen şiddetli sigara dumanı kokusunu ve nikotin lekelerini örtmeye yardımcı olabilir.

Arabadaki Sigara Kokusu Nasıl Geçer?

Sprey ya da yanan motor yağı gibi kötü bir kokunun yanından geçerken ya da araba sürerken o kötü kokunun birdenbire yüzünüze çarptığını düşünün. Kokudan uzaklaşmaya devam etseniz bile kokunun dağıldığını ve o yoğun kokunun hiç gitmediğini hayal edin. Duman kokusuyla dolu bir arabayı sürmek tam da böyle bir şey.

Sigara ve tütün dumanından kaynaklanan kokudan kurtulmanın bu kadar zor olmasının nedeni, dumanın bir mikro parçacık olmasıdır, yani arabanızın içindeki her yere nüfuz edecek kadar küçüktür. Araba koltuklarınız, halınız ve tavan döşemeniz gibi yumuşak yüzeyler oldukça emicidir ve bu da duman kokusunun minderlere ve elyaflara daha da derine işlemesini sağlar.

sigara kokusu nasıl giderilir
arabadaki sigara kokusu nasıl çıkar

Duman aynı zamanda, aracınızın içindeki kumaşı zamanla sarartan veya rengini bozan katran ve diğer organik maddeleri de taşır. Yani duman arabanızın içinin kötü kokmasının yanı sıra kötü görünmesine de neden olur.

 • Bu can sıkıcı duman lekelerinden ve mikro parçacıklardan kurtulmanın en kolay yolu, arabanız kirlendiğinde her zaman yaptığınız şeyi yapmak ve içini güzelce temizlemektir. Tüm eşyalarınızı arabanızın içinden çıkarın ve güvenli bir yerde saklayın. Paspaslarınızı ve varsa koltuk kılıflarını çıkarın ve ayrı yıkayın.
 • Arabanızın içindeki yeni temizlenmiş yüzeyler kuruduktan sonra, hala duman kokusu alıp almadığınızı kontrol edin. Eskisi kadar kötü olmasa da arabanızın içinde hala kokunun izleri olabilir. Hala duman kokusu alıyorsanız, kokunun nereden geldiğini tespit edin. Tavan kaplaması da dahil olmak üzere sorunlu alanlara koku giderici sprey sıkın.
 • Artık arabanızdaki duman kokusu çok daha az fark edilebilir hale gelmiş ancak hala bazı izlerin kokusunu alıyorsanız, bunun nedeni aracınızın klima ünitesinin içindeki havalandırma deliklerinin ve filtrelerin tütün kokusunu da emmesi olabilir. Bu durumda, tüm arabanızın kokusunu bir hava temizleyici ile giderebilirsiniz. Bu difüzör, hoş olmayan koku ve kokuların her bir kaynağını ortadan kaldırmak için arabanızın içindeki her zerreye ulaşan güçlü bir koku salar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status