GenelSağlık

Tampon Nedir | Nasıl Kullanılır

Regl döneminde pedlere alternatif olarak kullanabileceğiniz iki ürün vardır birisi regl kabı olarak bilinen ve silikon malzemeden yapılan küçük bir huniyi andıran tampon birde pamuktan yapılan tamponlar vardır, bu yazımızda pamuktan yapılan tamponlara değineceğiz.

Özellikle pede allerjisi olan kadınlar tampon yada silikon kap kullanabilir.

İlk defa vajinal tampon kullanmak kadınlarda stres yaratabilir. İçeriye bir şey yerleştirme düşüncesi haliyle itici gelebilir.

 

İçindekiler

Vajinal Tampon Nedir ve Nasıl Kullanılır

 

Vajinal tamponların pamuktan yapılmaktadır, sıkıştırılmış pamuk, regl kanını emerek kanın vajinadan dışarı çıkmasını engeller.

Bir çok soru geliyor tamponun nereye yerleştirileceğin dair, tampon vajinanın üst kısmına yerleştirilir, vajina kasları sayesinde burda duracaktır.

 

Vajinal Tampon Nasıl Kullanılır
Vajinal Tampon Nasıl Kullanılır

 

Gayet yerleştirilmesi kolaydır klozete oturarak yada yatarak yapabilirsiniz. Ellerinizi yıkamanız çok önemlidir, hijyen kuralları sebebiyle, tamponun ipinin sağlam olup olmadığını çekerek kontrol edin.

Pelvik kaslarınızı sıkmadan rahat bir şekilde tamponu yerleştirmeyi deneyin. Bir elinizle vajina girişini ve iç dudakları açmanız gereklidir.

Kullandığınız tamponun ipi aşağı bakacak şekilde tutup yavaşça içeri doğru ilerletin.

Tamponun tamamı vajina içinde kaybolunca, tamponun ipli ucuna parmağınızı koyun yukarı doğru itebildiğiniz kadar itin.

Tamponlar farklı boyutlarda satılır, daha önce doğum yapmamış biri en küçük boyutu kullanabilirken, doğum yapmış kadın daha büyük boy alabilir.

 

Tampon acı verir mi
Tampon acı verir mi

 

Unutulan Tampon Zarar Verir Mi

 

Tampon Kaybolursa Ne Yapabilirim
Tampon Kaybolursa Ne Yapabilirim

 

Farz edelim ki tamponu değiştirmeyi unuttunuz, 24 saatten uzun bir süre kaldı, ne gibi durumlar oluşur. 24 saatten fazla kalırsa tampon toksik şok sendromu denen bir hastalığa neden olur ve bakteriler tampon üzerinde çoğalır ve vücuda yayılır.

Bu ciddi bir zehirlenmedir, tedavi edilmezse ölümcül bir hastalığa dönüşebilir.

Belirtileri ateş, bulantı, kasık ağrısı, kusma, deride soyulma ve bilinç kaybıdır.

 

 

Kesinlikle 6 saatten fazla aynı tamponu kullanmanız önerilmez. Ayrıca her tamponu değiştirmeden önce mikrop ve bakteri kapmayı engellemek için ellerinizi yıkamanız önerilir.

 

Toksik Şok Sendromu
Toksik Şok Sendromu

 

Tampon sol elle takılır, genelde markaların kullanım klavuzunda zaten size detaylı olarak anlatım yapılır.

Bakireler tampon kullanamazlar.

 

Tamponda Sızdırma Problemi Olur Mu

 

Tampon Sızdırır Mı
Tampon Sızdırır Mı

 

Doğru boy tampon kullanırsanız ve tamponu sık sık değiştirirseniz, herhangi bir sızdırma problemi yaşamazsınız.

 

Tampon ile Ped Beraber Kullanılır Mı

 

Tampon ped ile birlikte kullanılır mı
Tampon ped ile birlikte kullanılır mı

 

Tampon ile pedin birlikte kullanılması amaca aykırıdır. Çünkü tampon iç çamaşırınızın hava geçirmesine olanak verir. Bazı kadınlar ilk tampon kullanımlarında ne olur ne olmaz diye ped ile birlikte kullanabilir çünkü tam olarak emin olamazlar. Fakat doğru boyu seçtiyseniz, doğru bir şekilde yerleştirdiyseniz ve sık sık tamponunuzu değiştirirseniz, hiçbir sorun olmaz.

 

Tampon Havuzda Kullanılır Mı

 

Tampon Havuzda Kullanılır Mı
Tampon Havuzda Kullanılır Mı

 

Tamponun tercih edilmesinde ki en büyük sebeplerden birisi havuzda yada denizde kullanılabilmesidir. Yüzme, cimnastik, dans ve bu gibi aktivitelerde çok idealdir.

Sadece havuzdan çıkar çıkmaz kullandığınız tamponu değiştirmeye özen gösterin.

Yüzerken tampon suyu emebilir. Bu sebeple havuzdan sonra çok fazla içerde tutmasanız iyi olur.

 

Tampon Boyu Seçimi Nasıl Olmalıdır

 

Tampon Boyu Seçimi Nasıl Olmalıdır
Tampon Boyu Seçimi Nasıl Olmalıdır

 

Son olarak en çok gelen sorulardan birisi tampon boyu seçimi nasıl olmalıdır hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. 3 tip var bunlar markadan markaya değişiyor ama, ben genel olarak verdim.

Regular Boy: 6-9 gram kan toplama hacmine sahiptir. Hafif akıntılar için tasarlanmıştır, İlk defa tampon kullanacaklar için, yeni başlayanlar için idealdir.

Süper Boy: 9-12 gram kan toplama hacmine sahiptir. Hafif ile orta arası akıntılar için tasarlanmıştır. Şiddetli akıntının olduğu regl/adet günlerinde bu boy kullanılabilir.

Süper Plus Boy: 12-15 gram kan toplama hacmine sahiptir. Çok şiddetli regl günlerinde kullanılabilir. Bu boy eğer normal adet günlerinizden farklı olarak çok şiddetli kanama varsa kullanılabilir.

 

Bu konuda aktaracaklarım bu şekilde, yorum bölümünden her hangi bir sorunuz olursa paylaşabilirsiniz bu tarz paylaşımlarımız devam edecek.

 

Adet Kanının Rengi Sağlığınız Hakkında İşaret Veriyor

 

Yukarıda ki içeriğimizde ise adet kanı rengi sağlınız hakkında bilgi vermesi ile ilgili harika bir içeriktir. Bu içeriğimizden çok faydalı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status