Tesettür GiyimGenelTesettür

Ten Rengine Göre Şal Seçimi Nasıl Yapılmalı

Şal seçiminizi sadece desenlere, trend modellere göre yapılması doğru değildir. Yüz şeklinizin yanında ten renginize göre de şal seçimi yapmanız gerekmektedir.

Özellikle yüzünüzün güzelliğini ön plana çıkarmak istiyorsanız şal ya da eşarp seçiminde hangi renklerin cildinize uyum sağlayacağını öğrenmeniz gerekiyor. Peki, esmerler, sarışınlar ya da buğday tenliler hangi renkte şalları kullanmalıdırlar? Tüm bu sorularınızın cevabı bu yazımızda yer alıyor.

Esmer Tenli Kişiler İçin Doğru Şal Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Esmer Tenli Kişiler İçin Doğru Şal Seçimi Nasıl Olmalıdır
Esmer Tenli Kişiler İçin Doğru Şal Seçimi Nasıl Olmalıdır

Koyu bir ten rengine sahipseniz size yakışacak çok az şal rengi olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu düşünceniz oldukça yanlış bir düşüncedir. Esmerlerin diğer ten rengine sahip olanlara göre  daha şanslı olduğu bir gerçektir.

Esmer tenli kadınlar  güzelliklerini daha çok ön plana çıkarmak istiyorlarsa ten renginin zıt renginde olan renkleri seçmeleri gerekiyor. Daha açık tonlarda seçilen şal veya eşarplar size uyum sağlayacağı için daha şık ve uyumlu bir görünüme kavuşacaksınız.

Esmer tenli kadınlar için en uygun olan tonlar açık ve yumuşak tonlardır. Sıcak ve pastel tonlar da esmer tenli kişilerde hoş bir görünüm sağlayacaktır. En uygun renkler ise; toz pembe, yeşil , eflatundur. Ayrıca şeftali tonlar da, yine esmer tenlilerin ten rengini ön plana çıkaracak tonlar arasında yer almaktadır. Kumaş seçiminde de benzer şekilde dikkat çeken desen ve renkler tercih edilmelidir. Örnek olarak leopar ve vizon desenler, parıltılı kumaşlar esmer tenli kişilere oldukça yakışacak örnekler arasında yer alıyor.

Buğday Tenli Kişiler İçin Doğru Şal Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Buğday Tenli Kişiler İçin Doğru Şal Seçimi Nasıl Olmalıdır
Buğday Tenli Kişiler İçin Doğru Şal Seçimi Nasıl Olmalıdır

Buğday tenli kişilerin  eşarp ya da şal seçiminde esmer tenli kişilere oranla daha fazla dikkat etmeleri gerekiyor. Ten renginiz ile uyumlu bir şal rengi arıyorsanız yönetebileceğiniz renk sayısı maalesef fazla değildir.

Eğer buğday tenli biriyseniz, pembe ve mavi renklerin açık tonları ve lacivert rengi size oldukça yakışan renklerin başında yer alıyor. Buğday tenlilerin koyu renkleri tercih etmemeleri gerekmektedir. Sıklıkla açık renkleri tercih etmeleri daha doğru tercih olacaktır.

Çünkü koyu tonlar, yüzde sert ve katı bir ifadenin oluşmasına neden olmaktadır. Hem şık hem de rahat bir kombin oluşturulmasını sağlayan tunikleri seçip yazı temsil eden açık renkli bir eşarpla oldukça hoş bir görünüme kavuşurlar.

Beyaz Tenli Kişiler İçin Doğru Şal Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Beyaz Tenli Kişiler İçin Doğru Şal Seçimi Nasıl Olmalıdır
Beyaz Tenli Kişiler İçin Doğru Şal Seçimi Nasıl Olmalıdır

Beyaz tenli kadınlar da yine esmer tenli kadınlarda dediğimiz  gibi ten renginin tam tersinde olan bir renkte şal kullanmaları daha doğru bir tercih olacaktır.

Çünkü yanlış seçim yaptıklarında ten rengi açık olduğundan dolayı daha solgun ve beyaz görünüme kavuşacaklardır. Bu yüzden ten rengine uyumlu olan eşarp veya şalı seçmeleri konusunda oldukça dikkatli ve seçici olmaları gerekiyor.

Beyaz tenli kadınlar için en ideal renkler sıcak renklerdir. Kırmızı, lacivert veya mavinin koyu tonları, turuncu yine yeşilin koyu tonları beyaz ten rengine sahip kadınlar için en uygun renkler arasında yer alıyor. Beyaz, krem, açık pembe ise tercih etmemeleri gereken renklerin en başında yer alan renklerdir.

Sarışın Kişiler İçin Doğru Şal Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Sarışın Kişiler İçin Doğru Şal Seçimi Nasıl Olmalıdır
Sarışın Kişiler İçin Doğru Şal Seçimi Nasıl Olmalıdır

Sarışın olanların  kişiler ise çok iddialı ve parlak renk tonlarını kullanmamalıdırlar. Örneğin parlak kırmızı sizin ten renginize uygun olan bir renk tercihi olmayacaktır.

Çünkü yüzünüzün gölgede kalmasını ve daha sert bir görünüme sebep olabilir. Siyah ve lacivert yine şal seçiminde sarışınların uzak durması gereken renk tonları arasındadır. Sarışın kişiler daha çok mercan rengini, griyi, maviyi, açık turuncu tonlarını ve koyu sarı tonlarını kullanmaya çalışmalıdırlar.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status