GenelTesettürTesettür Gelinlik

Tesettür Nikah Elbisesi Modelleri

Tesettür kullanımı tarihte ilk ve tek olarak İslam dininde görülmüştür yanılgısını düzelterek, binlerce yıl eskiye uzanan başörtü tarihini öncelikle doğru yorumlamak gerekmektedir. Tarihçilerin araştırmalarında görüyoruz ki, Asurlular tesettür izlerine ilk rastladığımız toplumdur.  Geçmişten bugüne statünün de bu yolla belirlendiği eski toplum düzeni içerisinde tesettür giyim oldukça önemli bir metadır.

Günümüzde İslam dinini benimsemiş Ülkelerde yaygın olarak kullanılan tesettür, son yıllarda oldukça revaçta olan giyim piyasası içerisindeki yerini almıştır.

 

Tesettür Nikah Elbise sade
Tesettür Nikah Elbise sade

 

1970’ler sonrasında belirgin olarak popülerleşen İslami akım, moda ve tekstil sektörü üzerinde de oldukça yüksek bir etki sahibi olmuştur. İslami yaşam tarzı, kendi içerisinde bir kimlik yaratarak özgün tesettür giyim formunu ortaya çıkardı.

Müslüman Ülkelerde bu alana dair duyulan ihtiyaç piyasalar üzerindeki karşılığını 1980’ler sonrasında bulmaya başlamıştır. İslami olarak el, yüz ve bilekler hariç bütün vücut hatlarının örtüldüğü bu giyim tarzı günümüze kadar birçok değişim sürecinden geçmiştir.

 

Tesettür Nikah Elbiseleri
Tesettür Nikah Elbiseleri

 

Elbette sembolik kişilerin tesettür giyim üzerindeki etkilerini de unutmamak gerekmektedir. Örneğin Türkiye’nin ilk tesettürlü modeli Amina Muzur. 1992 yılında ilki gerçekleştirilen Türkiye’de tesettür giyim defilesi Avrupa Ülkeleri tarafından da yüksek ilgi görmüştür.

 

Tesettür Giyimde Günümüz Modası

 

Tesettür Nikah Elbisesi 2020
Tesettür Nikah Elbisesi 2020

 

Günümüzde günlük hayat içerisinde farklı desen ve renklerde hazırlanmış giysiler ön plana çıkmaktadır. Tesettürlü kadınların ilk tercihi, kişisel tarzlarını ve kombin tercihlerini farklı aksesuarlar ile bütünleştirmektedir. Alışveriş büyük bir tutku olarak hayatımızdaki yerini almıştır. Elbette mevsimlere göre değişen renk tercihleri ve sezonun öne çıkan renleri olarak değerlendirdiğimizde giyim sektörü oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir.

 

Tesettür Nikah Elbisesi Modeli
Tesettür Nikah Elbisesi Modeli

 

Kadınların her gün kıyafet kombinlemek için geçirdikleri zaman azımsanmayacak bir süredir. Son yıllarda kadınları bu sıkıntıdan kurtaracak ikili tesettür takımlar oldukça iyi bir alternatif oluşturmuştur. Gündelik hayat içinde tunik, ferace, elbise ve diğer ürünlerin dışında özel günler için çok fazla çeşitli ürün bulunmaktadır.

 

Tesettür Giyimde Nişan ve Nikâh Elbiseleri

 

Tesettür Nikah Elbisesi Modelleri
Tesettür Nikah Elbisesi Modelleri

 

Geleneksel olarak hayatımızda belirleyici rol oynayan anlamlı günler vardır. Nişan ve Evlilik törenleri bu özel günlerin başında gelmektedirler. Günümüzde söz ve nişan törenleri bir arada kutlanan ve sık sık tercih görmeye başlayan yeni konseptlerden olmuştur. Elbette durum böyle olunca gelin adayları için “söz, nişan ve nikah elbisesi nasıl olmalı? “sorusu akıllara geliyor.

 

Tesettür Nikah Elbisesi
Tesettür Nikah Elbisesi

 

Nişan elbiseleri abiye giyim sektörü içerisinde en gösterişli konseptlerden biridir. Söz elbiseleri ise nişan elbiselerine kıyasla daha sade olmaktadırlar. Bir arada kutlanan bir törende gelin adayları hem sade hem de şık bir kıyafet tercihi yapabilirler.

 

Beyaz sade tesettür nikah elbisesi
Beyaz sade tesettür nikah elbisesi

 

Canlı renk tonları ve ışıldayan taş detayları, danteller, payet işlemeler ve inciler tesettür nikah modelleri için vazgeçilmez detaylardır. Pek çok seçenek ile mercek altına alınan nişan ve nikah süreçleri, tesettür tercih eden kadınlar arasında genellikle uzun ve hareketi kısıtlamayacak modeller ile tercih görmektedir.

 

çiçek detaylı bebekmavisi tesettür nikah elbisesi
çiçek detaylı bebekmavisi tesettür nikah elbisesi

 

Son zamanlarda sıkça tercih edilen nişan elbiseleri balık modelleri, taşlı detaylar ile süslenerek daha gösterişli bir kalıba bürünmektedir.

 

Çok sade tesettür nikah elbisesi
Çok sade tesettür nikah elbisesi

 

Tesettür giyimde Nikah ve nişan elbiselerinin tercihini mekan seçimlerimiz ve mevsim gereklilikleri ile doğru orantılı olarak seçmeyi de unutmamalıyız.

Şıklığı tamamlayan en zarif ve en güzel nikah elbiseleri hazır giyim ve tasarım- dikim sektörü içerisinde her kesimden gelin adayına geniş bir fiyat aralığı ile hizmet vermektedir.

 

Tesettür beyaz nikah elbise modeli
Tesettür beyaz nikah elbise modeli

 

Tesettür Nikah Elbisesi Renk Seçimi

 

Tesettür Bol Nikah Elbisesi

 

Günümüzde tesettür giyim alanında hizmet veren mağazalar ve dikim evleri çok çeşitli renkler üzerinden kıyafetler sunmaktadırlar. Ancak belirgin olarak diğerlerinden ayrılan renkler mevcuttur. Sadeliğin ve duruluğun sembolü haline gelen ekru, pudra ve beyaz tonları oldukça rağbet gören renk tonlarıdır.

 

Ekru Tonlarda Tesettür Nikah Elbisesi

 

Tesettür Dantelli Elbise Modelleri
Tesettür Dantelli Elbise Modelleri

 

Gelin adaylarının oldukça sık tercih ettiği ekru ve krem rengi tonları tesettür giyim içerisinde oldukça popüler bir yere sahiptir. Zarif bir kıyafet tercihi yapmak isteyen tüm kadınlar aydınlık tonların hâkimiyetinde bu rengi seçmektedirler. Tarihin en eski zamanlarından beri kırık beyaz ve krem, ekru tonlarda olduğunu gördüğümüz nikâh töreni elbiseleri; annelerimiz ve anneannelerimizden de önceki dönemlerden beri süregelmektedir. Gelenekselleşmiş bir form olan ekru ton kıyafet, tesettürlü giyim sektöründe; zarif inciler ve taşlarla ve dantellerle süslenerek özel vitrinlerdeki yerini alır.

 

tesettür dantel detaylı nikah elbisesi
tesettür dantel detaylı nikah elbisesi

 

Muhafazakâr bir yaşam tarzını benimsemiş olan bayanların da son derece şık olabileceklerini markaların üretmiş oldukları tesettür giyim modelleriyle günümüzde görmekteyiz.

 

Tesettür Dantelli Elbise Modelleri
Tesettür Dantelli Elbise Modelleri

 

Açık renk tonlarıyla temizlik ve duruluk mottosunu da vurgulayan bu özel anlamlı gün için oldukça fazla model ve seçenek bulunmaktadır.  Batı giyim sektöründen dilimize geçen yeni “Nude” ton modası içerisinde her türlü aksesuar ve desenle, ekru ve krem tonlar her sezonun tercih edilen rengidir.

 

Pudra Rengi Tesettür Nikah Elbisesi

 

Tesettür nikah elbise modeli 2020
Tesettür nikah elbise modeli 2020

 

Kullandığımız renklerin verdiği farklı enerjiler vardır. Pudra rengi kadınların en çok beğendiği ve kullandığı renkler arasındadır. Bunun en önemli nedenlerinin arasında pudra rengin huzur verici ve sakinleştirici etkileri sayılabilir.  Giyim alanında çok zarif ve ferah görünümler oluşturan pudra nikah elbiseleri oldukça masum ve elegant bir tarz yaratmaktadır.

 

Tesettür Nikah Elbise Modelleri
Tesettür Nikah Elbise Modelleri

 

Klasik kombinlerde abartıdan uzak tercih ettiğimiz pudra tesettür nikah elbiseleri 2010 yılı sonralarında oldukça tercih görmeye başlamıştır. Her yıl değişmekte olan en moda renkler karşısında pudra renk derinlik ve sadelik alanında galip gelen tonlardandır.

Altın ve gümüş aksesuar yansımalarıyla birlikte kombinlenen pudra rengi tesettür nikah elbisesi oldukça naturel bir tercihtir. Elbette parlak ve mat olarak tercih edilebilen pudra tonu giyim sektörü içerisinde oldukça fazla detaya sahiptir. Son yılların geometrik kesim ve çiçek desenleri modasına da uygun olarak bahar mevsimi esintilerini tüm sezona yayabilen bu tonu oldukça sık görmekteyiz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status