Sağlık

Testis Kireçlenmesi (Testiküler Mikrolitiyazis) Neden Olur | Tedavisi Nasıldır

Kaba tabir ile testisin içerisinde küçük küçük kum tanelerinin oluşması anlamına gelen testis kireçlenmesi çok sık rastlanan bir rahatsızlık değildir. Genellikle rastlantısal olarak, tesadüfen teşhisi konulan bir rahatsızlıktır.

Bu rahatsızlık genel itibari ile sperm üretilen yerlerde, çok küçük hatta ultrasonda gölgesi olmayan kalsiyum içeren kalsifikasyonlardır. Böbrek taşlarının ultrasonda gölgesi olur fakat bunların yoktur. Halk arasında testiste taşlaşma denmektedir.

 

Testis Kireçlenmesi Neden Olur

 

Ultrasonografi de genel olarak rastlantısal olarak saptanan bir rahatsızlık olduğunu söylemiştik. Erkeklerin %0-%4.2 arasında görülür. Gördüğünüz üzere çok düşük ihtimalli bir rahatsızlıktır.

Ağrıya sebep olmadığı için tanının konulması genellikle hasta şikayeti ile olmamaktadır. Bazı hastalıklar bunu tetikleyebiliyor, mesela;

  • Testisler doğuştan inmemişse yada ameliyatla sonradan indirildiyse,
  • Kişide kısırlık yada hormonsal bozukluklar varsa,
  • Varikosal hastalığı varsa,
  • Testis kendi etrafında dönmüşse
  • Down sendromlu hastalarda

 

Testis Kireçlenmesi Kansere Sebep Olur Mu

 

Testis Kireçlenmesi Kansere Sebep Olur Mu
Testis Kireçlenmesi Kansere Sebep Olur Mu

 

En çok korkulan konulardan birisi testis kireçlenmesi kanser midir yada kansere sebep olur mu? Bu bir kanser değildir. Bu hastalık kanser öncüsü de değildir, bu rahatsızlık bazı özel şartlar dışında kansere dönüşmemektedir.

Yani premaling denilen kanser öncesi lezyon değildir.

 

Hangi Hastalara Biyopsi Yapılır

 

Kişide kısırlık varsa, bu her iki yumurtada da varsa, testileri çalışmıyorsa küçük ve minikse, daha önce bu testiste kanser tanısı konmuş ise, çocukluktan testisleri inmemişse bu testisten biyopsi alınması gerekmektedir.

Bunların hiçbirisi yoksa o zaman kişiye kendi kendine muayene yöntemi doktoru tarafından gösterilmektedir. Haftada bir testislerini kontrol edip, anormal bir sertlik oluşumuna karşın kontrol edilmesi gerekmektedir.

Bazı doktorlar bu tür hastalara yılda bir kez ultrason muayenesi önermektedir. İşi şansa bırakmamak adına yılda bir kez bu riski taşıyorsanız sizde check up yaptırabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status