Bitkisel ÇözümGenelSağlık

Tırnak Mantarı Bitkisel Tedavisi | Tırnak Mantarına 3 Günde Son

Tırnak mantarı birçok kişinin yaşadığı ve rahatsızlık duyduğu bir problemdir. Erken teşhis sayesinde müdahale edilerek ilerlemesi önlenebilir. Tırnak mantarının oluşumu gözle görülebilen bir durumdur.

Bu sebepten belirtileri bilindiğinde kısa sürede geçirilmesi için tedaviye başlanabilir.

Tırnak Mantarı Nasıl Belli Olur

 

Tırnak Mantarı Nasıl Belli Olur
Tırnak Mantarı Nasıl Belli Olur

Tırnak mantarı tırnağın rengini siyah, sarı veya beyaz olarak değiştirir. Tırnak dökülmeye ve pul pul olmaya başlar.
Tırnağın üzerinde yatay veya dikey çizgiler meydana gelir. Tırnak mantarı olan tırnakta kırılmalar oluşur.

Tırnak mantarı anlaşıldıktan sonra bitkisel olarak uygulanabilecek tedavilerle 3 günde mantardan kurtulma şansı bulunmaktadır.

Tırnak Mantarına Evde Bitkisel Çözüm

 

Tırnak Mantarına Evde Bitkisel Çözüm
Tırnak Mantarına Evde Bitkisel Çözüm

 

Elma sirkesi ve aynı miktarda su karıştırılarak tırnakta mantar olan bölgeye uygulanır. Bandaj halinde bir süre tutulduğunda birkaç güne gözle görülür bir değişim olmaktadır.

Sarımsağı ezip tırnağınızın üzerine bandaj yapıp 45 dakika her gün uygulayın. Sarımsağın antibiyotik etkisiyle mantar tedavisinde olumlu sonuçlar alındığı bilinmektedir.

Çay ağacı yağını tırnak mantarı üzerine birkaç damla olacak şekilde dökerek hafifçe masaj yapmanız önerilir. Birkaç gün boyunca yapacağınız masaj sonrasında tırnak mantarınızın yok olduğunu gözleyebilirsiniz.

Limon Kolonyası ile Mantar Tedavisi

 

Limon Kolonyası ile Mantar Tedavisi
Limon Kolonyası ile Mantar Tedavisi

 

Tırnak mantarından kurtulmak için kullanılan bir diğer yöntem de limon kolonyasıdır. Bir pamuğa döktüğünüz birkaç damla limon kolonyası ile tırnak mantarı olan bölgeyi silin ve sonrasında bu pamuğu bir süre tırnağınızda bekletin.
Limon kolonyası ile mantar tedavisi için bu yöntemi birkaç defa deneyerek sonuç almanız mümkün olmaktadır.

Kekik Yağı Tırnak Mantarı Tedavisi

 

Kekik Yağı Tırnak Mantarı
Kekik Yağı Tırnak Mantarı

 

Tırnak mantarından kurtulmak için kekik yağı da kullanılır. Kekik yağını tırnak mantarı olan tırnağınızın üzerine en fazla 3 damla olacak şekilde damlatın. Sonra bu bölgeye yavaş yavaş masaj yapın.

Uygulanan yağı tırnağınızın içine çekinceye kadar masaja devam edin. Tırnak mantarı geçinceye kadar günde iki defa kekik yağı masajına devam edebilirsiniz.

Tırnak mantarı tedavisinde evde uygulanacak birçok farklı bitkisel yöntem bulunmaktadır. Sağlığınıza kavuşmak için bu yöntemlerden biriyle başlayabilirsiniz. Evde bulunan malzemelerle hazırlanan kürlerin içeriğinde yenilebilecek malzemeler bulunduğu için sağlığınıza zarar verecek özellikte bir durum oluşmaz.
Yine de uygulamalarınız sonucunda tırnak mantarı tedaviniz olumlu sonuçlanmazsa bir uzmandan yardım almanız önerilmektedir.

Tırmak Mantarı Tedavi Edildikten Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Tırnak mantarından kurtulduktan sonra ise dikkat etmeniz gereken bazı yollar bulunmaktadır.

Bunlar arasında ayağınızı terleten özellikte çorap ve ayakkabı tercihi yapmamak, aynı ayakkabıyı sürekli giymemek ve giyilecekse de muhakkak havalandırmak.

Pedikür malzemelerini ortak kullanmamak, ayaklarınızı her gün düzenli olarak yıkamak ve tırnak mantarı sorununuz bittikten sonra mümkünse eski ayakkabılarınızı değiştirmek sayılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status