GenelSağlık

Tiroit Bezi Ne İşe Yarar | Hipotiroit Nasıl Teşhis Edilir ve Tedavi Edilir

Tiroit bezi, tiroit hormonu salgılar. Vücutta tiroit hormonu oranı korunmalıdır, bu hormon dengesi bozukluğu tiroit hastalarında ortaya çıkar. Sağlıklı bireyler kendi kendilerine tiroit hormonu dengesini sağlarlar.

Sağlıklı bir insanda tiroit hormonu dengesini yiyecekler bozamaz, vücut bunun önlemini almaktadır. Sağlıklı bir insanda yiyecekler içerisinde iyot kesinlikle tüketilmelidir.

İyot; tiroit hormonu üretilmesi için ham madde görevini görmektedir.

 

İyot’un eksik olması durumunda tiroit hormonunun eksikliğine yol açabilmektedir. Bu da tiroit bezinde yapısal değişikliklere yol açmaktadır.

Bunun tam tersi durumunu düşünecek olursak yani iyot çok fazla bir şekilde vücuda alınıyorsa, vücutta tiroit fonksiyonlarını bozacaktır.

Tiroit hastası olan ve tiroit eksikliğini dışarıdan bir yardımla gideren hastanın tiroit hormon dengesini belli bir seviyede tutabilmek için sürekli olarak tahlil ve tetkikler yapılmalıdır.

 

İçindekiler

Tiroit Bezi Ne İşe Yarar

 

Tiroit Bezi Ne İşe Yarar Hipotiroit Nasıl Teşhis Edilir ve Tedavi Edilir
Tiroit Bezi Ne İşe Yarar Hipotiroit Nasıl Teşhis Edilir ve Tedavi Edilir

 

Tiroit bezi boynumuzun ön alt tarafında, nefes borusunun hemen önünde küçük kelebek şekline benzeyen bir organdır. Tiroit bezinin görevi tiroit hormonu salgılamak, tiroit hormonunun görevi ise vücudumuzun çalışma hızını yani bir nevi metabolizmayı ayarlamaktır.

Saç tellerinden ayak tırnağına kadar bütün hücrelerin nasıl bir hızda çalışacağını tiroit hormonu ayarlamaktadır.

Kalp, beyin, bağırsaklar, cilt hücreleri vücutta ki tiroit hormon seviyesine göre çalışma hızını ayarlamaktadır. Tiroit problemleri, tiroit bezinin fonksiyonları ile ilgili problemlerdir, bunlar hormon oranında artma yada azalma yapabilir.

Bunun dışında tiroit bezinin yapısı ile ilgili bir problem olabilir. Böyle bir durumda tiroit bezi şişebilir, büyüyebilir.

Tiroit bezinin içerisinde kendi kendine büyüyen ismine modül adı verilebilen alanlar oluşabilmektedir. Bu modüller tiroit bezinin büyümesine sebep olabilirler.

Tiroit hormonu çocukluktan itibaren vücudun gelişmesi için çok önemli olan bir hormondur. Özellikle gebelerde hamileliğin devam etmesi ve bebeğin anne karnında normal gelişimi için gereklidir. Bu yüzden hamilelerin tiroit bezinde yaşanan problemleri ve hastalıkları daha ciddiye almaları gerekir.

 

Tiroit Bezindeki Sorunları Nasıl Anlayabiliriz

 

Tiroit Bezindeki Sorunları Nasıl Anlayabiliriz
Tiroit Bezindeki Sorunları Nasıl Anlayabiliriz

 

Tiroit hormonun eksikliği bazı hastalıklara sebep olmaktadır. Genç yaşlarda yani yirmili, otuzlu ve kırklı yaşlarda hipotiroite bağlı hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Vücudun bağışıklık sistemi tiroit bezine karşı bir reaksiyon göstermektedir, bu sebeple tiroit hormon üretmeye devam edememektedir.

Fakat yaşlılığa bağlı tiroit eksikliği de görülmektedir. Aynı zamanda tiroit eksikliği ameliyat sonrası da görülebilmektedir.

Tiroit eksikliği vücutta şu şekilde ortaya çıkar;

 

  • Halsizlik
  • Yorgunluk, Bitkinlik
  • Kilo Alma
  • Cilt Kuruluğu
  • Kilo Verememe
  • Saçlarda matlaşma
  • Depresif duygu durumu
  • Alınganlık
  • Uykuya Eğilimli Olma

 

Eğer bu semptomlardan bir kaç tanesini birlikte yaşıyorsanız tiroid hastalığı ihtimaliniz fazladır. Kontrole gitmek gerekir, teşhis edilmesi gereklidir, tedavisi mümkündür.

 

Tiroit Bezi Neden Yetersiz Çalışmaya Başlar

 

Tiroit Bezi Neden Yetersiz Çalışmaya Başlar
Tiroit Bezi Neden Yetersiz Çalışmaya Başlar

 

Vücut bağışıklık sisteminin tiroit hormonuna bir reaksiyon göstermesi sonucu hashimoto hastalığı oluşur.

Bu hastalık kadınlarda erkeklere göre 6-7 kat daha fazla görülmektedir. Bu hastalığın en çok görülme yaşı 20 ila 40 yaş arasındadır. Bu hastalık genetikte olabilir, daha önce ailenizde varsa dikkatli olunması gerekmektedir.

Bu hastalığın ortaya çıkmasında stres önemli bir faktördür. Bu hastalığın ortaya çıkmasında aşırı yorgunluk ve stresinde önemi büyüktür. Diğer tiroit hastalığına sebep olacak etmenler yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkabilir. Yaşla ortaya çıkan tiroit hastalığı, tiroit tembelliği ile alakalıdır.

 

Hipotiroit Nasıl Teşhis Edilir

 

Hipotiroit Nasıl Teşhis Edilir a
Hipotiroit Nasıl Teşhis Edilir a

 

Hipotiroit semptomlar yada tiroit şüphesi ile doktora gelen hastada kan tahlilleri ile vücuttaki tiroit hormonu eksikliği saptanır. Tiroit antikorlarının vücutta yüksek olması, bağışıklık sisteminin tiroit hormonuna reaksiyon gösterdiği anlamına gelmektedir. Hastalık bu şekilde tespit edilmektedir.

Teşhis etmek için tiroit ultrasonografisi kullanılır. Tiroit dokusunda ki değişiklikleri göstermek ve tiroit yapısında ki farklılaşmaları belirlemek için ultrasonografi kullanılmaktadır.

 

Hipotiroit Nasıl Tedavi Edilir

 

Hipotiroit Nasıl Tedavi Edilir a
Hipotiroit Nasıl Tedavi Edilir a

 

Burada ana mantık üretilmeyen tiroit hormonunu yerine koymaktır. Bunun için tiroit hormonu eksikliği olan kişiye dışarıdan tiroit hormonu verilmektedir. Önemli olan vücuttaki eksikliği dolduracak kadar kişiye tiroit hormonu verilmesidir, eğer eksik verilirse kişide tiroit hastalığına bağlı oluşan semptomlar devam edecektir.

Tam tersi de sorundur, eğer dışarıdan fazla hormon verilirse ona bağlı bazı semptomlar görülür. İlaç kullanımında denge sağlamak önemlidir, bu sebepten ötürü 2 ay ilaç kullandıktan sonra tahlil yaptırılmalıdır. Çıkan tahlillerde ki tiroit durumuna göre ilaç dozu ayarlanabilir.

Tiroit hormonu aç karnına alınmalıdır. Tiroit hormonu alındıktan sonra yarım saat yemek yenmemelidir. Çünkü yiyecekler ilacın kullanımını etkileyebilmektedir.

 

Tiroit ilacı mineral içeren haplarla beraber kullanılmamalıdır.

 

Tiroit dengesi 2-3 aylık bir periyotta ayarlanabilmektedir.

 

Vücutta Tiroit Hormon Dengesi Nasıl Korunabilir

 

Vücutta Tiroit Hormon Dengesi Nasıl Korunabilir
Vücutta Tiroit Hormon Dengesi Nasıl Korunabilir

 

Sağlıklı bir insan da zaten tiroit hormon dengesi korunmaktadır. Vücudumuz kendi kendine tiroit hormon dengesini sağlayacak kapasitededir.

Yediğimiz yiyecekler içerisinde tiroit hormon seviyesini etkileyecek bazı maddeler bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi iyottur, iyot tiroit hormonunun üretilebilmesi için bir ham maddedir.

İyot’un uzun süre eksikliği tiroit hormonunu etkileyebilmektedir. Mutlaka vücuda iyot yeteri kadar alınmalıdır.

Fakat tam tersi bir durumda yani iyot vücuda gereğinden daha fazla alınıyorsa tiroit fonksiyonlarında bozulma görülebilmektedir.

Tiroit bezi hakkında bu kadar bilginin yanı sıra birde aşağıda konuya ait video paylaşıyorum. Tiroit bezi ile ilgili soru ve düşüncelerinizi yoruma yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status