SağlıkYemek Tarifleri

Ton Balığı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Ton balığı, yaklaşık yarım metre uzunluğa kadar büyüyen ve 500 kilo ağırlığa kadar ulaşabilen bir tuzlu su balığıdır. Ton balığı etleri için popülerdir ve ticari balıkçılar tarafından yaygın olarak avlanır.

Sade veya suşi olarak yenir, konserve edilir ve otlar içinde marine edilir, salamura veya kürlenir. Ton balığı, okyanus ekosisteminin önemli bir parçasıdır ve diğer balıklar için bol miktarda besin sağlar.

Ton balığı ya vahşi yakalanabilir ya da çiftlikte yetiştirilebilir. Yakalandıktan sonra, hava ve buz olmaması nedeniyle tazeliğini koruyan daha küçük parçalara ayrılmadan önce kan ve yağın giderilmesi için işlenecektir. Ayrıca tüketime hazır olmadan önce pişirilir, tütsülenir, kurutulur ve fermente edilirler.

 

İçindekiler

Ton Balığı Türleri Nelerdir?

Ton Balığı Türleri Nelerdir
Ton Balığı Türleri Nelerdir

 

Ton balığı birçok farklı renkte olabilirken, satılan en yaygın iki renk vardır;

pembe (makaira/maivai) ve sarı/turuncu (mahimahi/mahimengi). İkincisi daha pahalıdır ve daha lezzetli olarak kabul edilir. Pembe tuzlu su balıkları ise lezzetli olmadıkları için daha ucuzdur.

Suşi için en popüler ton balığı türü albacore’dur, ancak en yaygın konserve veya dondurulmuş versiyonu albacore’dur.

 

Suşi Ton Balığı Çeşitleri

Suşi Ton Balığı Çeşitleri
Suşi Ton Balığı Çeşitleri

 

Suşi ton balığı, Japonya yakınlarındaki kuzey Orta Pasifik’ten ve güney tropikal Güney Pasifik’ten gelir. Büyük bir yüzer ağ kullanımını içeren sırıkla ve olta balıkçılığı yöntemleri veya gırgırlar kullanılarak yakalanır.

Gırgır gemileri genellikle kıyı sularında kullanılır ve daha küçük orkinos geceleri yakalanır ve daha büyük örnekler sabahları yakalanır.

 

Ton Balığının Faydaları Nelerdir?

Ton Balığının Faydaları Nelerdir
Ton Balığının Faydaları Nelerdir

 

Ton balığı protein açısından zengindir ve bu nedenle beslenme ihtiyacımızı karşılamak için fazlasıyla enerji (kalori) sağlar. Ayrıca yüksek düzeyde niasin, B12 vitamini, fosfor ve selenyum içerir. Niasin, sağlıklı cilt ve mukoza zarlarının korunmasına yardımcı olurken, B12 vitamini sinir sisteminizin iyi çalışmasına yardımcı olur.

Ek olarak, kan basıncını kontrol etmede önemli bir rol oynayan nispeten yüksek potasyum seviyeleri içerir. Ton balığı aynı zamanda selenyum ve fosfor gibi önemli mineraller açısından da zengindir, kanseri önlemeye yardımcı olabilecek güçlü bir antiinflamatuar ajandır.

Ton balığının besin değeri o kadar yüksektir ki çok sağlıklı bir besin olarak kabul edilir. Çoğu insan, uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenler için suşinin tüketilebilecek en iyi yemeklerden biri olduğunu bilir.

 

Neden Ton Balığı Tüketmeliyiz?

Neden Ton Balığı Tüketmeliyiz
Neden Ton Balığı Tüketmeliyiz

 

Ton balığının tarihinin büyük bölümünde dünya çapında yüz milyonlarca insan tarafından geleneksel olarak tüketilmesinin nedeni, yüksek seviyelerdeki omega-3 yağ asitleri ve yağsız protein sağlama yeteneğidir.

Ton balığı, %70’in üzerinde veya daha fazla omega-3 yağ asidi ve %70’in üzerinde esansiyel yağ asitleri (EFA) içerir. Bu yağ asitleri, vücuttaki ana ağrı kaynağı olan iltihabı kontrol etmeye yardımcı olur. Omega-3’ler ayrıca sağlıklı bir kalbi korumak ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için gereklidir.

Ton balığı aynı zamanda yağsız protein açısından en iyi kaynaklardan biridir. Ton balığının kalorisinin %50’den fazlası proteinden gelir, bu da tükettikten sonra tok hissetmenizi sağlarken bol miktarda enerji sağladığı anlamına gelir. Yağsız proteinler açısından zengin bir diyet, size bol miktarda enerji sağlarken daha uzun süre tok hissetmenizi sağladığı için kilo vermenize neden olur.

Haftada bir kez yağlı balık veya ton balığı yemenin önemli anti-inflamatuar ve anti-kanser etkilerine yol açacağı not edilebilir.

 

Ton Balığı Besin Değerleri Nelerdir?

Ton Balığı Besin Değerleri Nelerdir
Ton Balığı Besin Değerleri Nelerdir

 

Ton balığı protein açısından çok zengindir, bu da onu çok sağlıklı bir yemek seçeneği haline getirir. Ayrıca vücuttaki iltihabı azaltmaya ve kanserle savaşmaya yardımcı olabilecek yüksek düzeyde omega yağ asitleri içerir.

Ek olarak, ton balığı veya herhangi bir balık, vücudun bağışıklık sisteminde çok önemli bir rol oynayan iki önemli mineral olan selenyum ve fosfor açısından zengindir.

  • Kalori: 81 – 109
  • Protein: 54 gr
  • Yağ: 0,5 ila 5,5 g (0 trans yağ)
  • Karbonhidrat: 1 gr ila 2 gr
  • Şekerler: 0 g ila 1 g

Suşi Balığı İçin En Sağlıklı Balık Türleri

Suşi Balığı İçin En Sağlıklı Balık Türleri
Suşi Balığı İçin En Sağlıklı Balık Türleri

 

Aşağıda suşi balığı için en kullanışlı, en sağlıklı balık türleri aşağıda verilmiştir.

Sashimi Çeşitleri

Marketlerde bulabileceğiniz en yaygın orkinos türleri sürpriz, sarı yüzgeçli, iri gözlü, sarı yüzgeçli albacore ve ahi ton balığıdır. Ton balığı genellikle daha hafif bir balıktır ancak içerdikleri kalori ve diğer besin maddeleri oldukça yüksektir.

Ahi Ton Balığı

Yüksek düzeyde omega-3 ve B12 vitamini, fosfor ve selenyum gibi diğer besin maddeleri ile bilinir. Bazıları onu en sağlıklı balık türü olarak kabul eder.

Skipjack (Katsuo)

Ên iyi balık türlerinden biridir. Diğer ton balığı türlerinden biraz daha az yağlıdır ancak yine de yüksek düzeyde omega-3 içerir. Ek olarak, ızgara veya tütsülenmiş tadı harikadır ve yağlı dokusu, kilo sorunları olanların sağlıklı bir diyet sürdürmelerine yardımcı olan çok yüksek düzeyde protein içerir.

Palamut veya Sarı Yüzgeçli Orkinos

Çok sağlıklıdır. Diğer orkinoslardan daha az kalori sağlar ancak cildi, vücudunuzun yara ve virüslerden kaynaklanan enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan büyük miktarda A vitamini içerir.

Bigeye veya Ahi Orkinos

Sağlıklı kalmanıza yardımcı olan B12 vitamini, niasin ve diğer besinler açısından zengindir.

Albacore

Ahi ton balığının beyaz etini ifade eder. Bu özel ton balığı türü, diğer ton balığı türleri ile karşılaştırıldığında, diğerlerinden daha yüksek miktarda kalori ve protein içerir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status