Bitkisel ÇözümSağlık

Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu Kürü

Kuru cilt, yanlış ayakkabı seçimi, vitamin eksikliği, yeterli su tüketmeme, yaşlanma, bazı hastalıklar ve genetik faktörler topuk çatlağına neden olur. Peki, Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir?

İçindekiler

Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir?

Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir
Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir
 • Ilık suyun içerisine az miktar limon suyu ekleyip ayaklarınızı bu suda 15 dakika bekletin. Daha sonra, ponza taşı ile topuğunuzu fırçalayın. Sonrasında, ayaklarınızı ılık su ile durulayıp havlu ile kurulayın.
 • Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, susam yağı ya da badem yağı gibi bitkisel yağlar ile topuk çatlağını tedavi edebilirsiniz. Öncesinde ayaklarınızı ılık suda bir süre bekletip ardından topuğunuzu ponza taşı ile ovun. Akabinde, ayağınızı temizleyip kurulayın. Son olarak, tercih ettiğiniz bitkisel yağlardan herhangi biriyle tabanlarınıza masaj yapın. Bu işlemin sonunda ayağınıza çorap giyip uyuyun. Topuktaki çatlaklar geçene kadar her gece tekrar edebilirsiniz.
 • Topuk çatlağını kısa sürede iyileştirmek için her gece ayakları ılık suda yıkadıktan sonra ponza taşı ile ovun. Sonrasında, ayaklarınızı kurulayıp nemlendirici krem uygulayın. Bu rutini düzenli uyguladığınızda topuktaki çatlaklar kolayca iyileşecektir.
 • Ilık su dolu bir kabın içine az miktarda bal ilave edip ayaklarınızı bu suyun içinde yaklaşık 15 dakika bekletin. Ardından, ayaklarınızı durulayın ve ponza taşı ile ovup sonrasında kurulayın. Topuktaki çatlaklardan tamamen kurtulana kadar bu işlemi tekrar edin.
 • Olgun bir muzu ezip püre haline getirin ve ardından, topuklarınıza muz püresi ile ovun. Yaklaşık 5-10 dakika topuğunuzda beklettikten sonra ılık su ile temizleyin. Daha sonra, ayaklarınızı soğuk suyun içinde 5-10 dakika kadar bekletin.
 • 1 avuç pirinç unu ile birkaç çay kaşığı bal ve elma sirkesini macun kıvamı alana kadar karıştırın. Ardından, ılık suda ayaklarınızı ılık suda 10-15 dakika bekletip sonrasında kurulayın. En son hazırladığınız macunla ayak topuklarınızı ovarak işlemi tamamlayın.
 • Ilık su dolu bir kovaya epsom tuzu atıp ayaklarınızı bu suyun içinde 10 dakika kadar bekletin. Ardından, ponza taşı ile topuklarınızı ovun. Daha sonra, tekrardan epsom tuzlu suya ayaklarınızı batırıp 10 dakika bekletin. Sonrasında, ayaklarınızı kurulayıp topuklarına nemlendirici sürün.
 • Gliserin ile gül suyunu eşit miktarda karıştırın ve uyumadan önce topuklarınıza sürün. Sonrasında, ayağınıza çorap giyip uyuyun.

Ayak topuğu neden çatlar sorusu için aşağıda ki linke tıklayın;

Ayak Topuğu Neden Çatlar

Topuk Çatlağına Vazelin İyi Gelir Mi?

Topuk çatlağına iyi gelen krem arasında yer alan vazelin, topuğu yumuşatmak ve nemlendirmek için kullanılabilir. Bunun için öncelikle her zamanki gibi ayaklarınızı ılık suda bekletip ponza taşı ile ovun. Ayaklarınızı kuruladıktan sonra topuğunuza vazelin sürün ve üzerine çorap geçirip uyuyun.

Ayak kabuklanması sorununuz varsa, ne iyi gelir için aşağıda ki linke tıklayabilirsiniz;

Ayak Kabuklanmasına Ne İyi Gelir?

Çatlamış Topuklar İçin Ne Yapılmalı?

Çatlamış Topuklar İçin Ne Yapılmalı
Çatlamış Topuklar İçin Ne Yapılmalı

 

 • 10-12 tane maydanozu doğrayıp ılık su dolu bir kabın içine atın. Ardından, ayaklarınızı bu suda 30 dakika bekletin. Bu işlemi günlük olarak tekrarlayın.
 • Ilık su dolu bir kabın içine birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin. Ayaklarınızı 15 dakika boyunca bu suda bekletin.
 • Uygun bir kabı ılık su ile doldurun. Ardından, bu suya yarım çay bardağı kadar elma sirkesi ilave edin. Ayaklarınızı 20 dakika boyunca bu suyun içinde bekletin. Süre sonunda, topuklarınızı ponza taşı ile ovup kurulayın.

Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu

Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu
Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu

 

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu topuk çatlakları için bitkisel bir kür önerisinde bulundu. Bunun için yarım litre kaynayan suya 1 yemek kaşığı ebegümeci atıp kısık ateşte yaklaşık 5 dakika kaynatın. Hazırladığınız bu karışıma her akşam ayaklarınızı sokup, 30 dakika bekletin. Bu işlemden sonra ayakları yıkamayıp kurulayın. Uyumadan önce de topuk bölgesine Hindistan cevizi yağı uygulayın.

Saraçoğlu’nun önerdiği bu kürü en az 3-4 gün boyunca uygulayın. Sonrasında, 1 gün ara ile uygulayarak 30 gün boyunca devam edin.

 

Topuk Çatlağı Nasıl Geçer?

Evde topuk çatlağını gidermek için bol bol su tüketilmeli, dengeli ve sağlıklı beslenmelidir. Ayrıca düzenli olarak nemlendiriciler ile topuk çatlağı tedavi edilebilir.

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status