Bitkisel ÇözümSağlık

Topuk Dikeni Bitkisel Tedavi

Taban çukuru ile topuk kemiği arasında meydana gelen kemik benzeri kalsiyum birikintisine topuk dikeni denir. Fazla kilo, uzun süre ayakta kalmak, ortopedik olmayan ayakkabıların giyilmesi ve tabana ani yük binmesi gibi sebeplere bağlı olarak ayak topuğunda topuk dikeni oluşabilir.

Topuk dikeni sorunu yaşayan okuyucularımız için evde uygulayabilecekleri bitkisel tedavi yöntemlerinden bahsettiğimiz bir içerik hazırladık.

 

İçindekiler

Topuk Dikeni Nasıl Geçer Bitkisel Tedavisi

 

Topuk Dikeni Nasıl Geçer Bitkisel Tedavisi
Topuk Dikeni Nasıl Geçer Bitkisel Tedavisi

 

Topuk dikenini evde tedavi etmek isteyenler için 4 bitkisel yöntemden söz edeceğiz.

  • 1 çay kaşığı su ile yarım çay kaşığı karbonatı macun haline gelene dek karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı topuk dikeni olan kısma masaj yaparak sürün.
  • Ayaklarınız için ılık suya birkaç damla elma sirkesi ekleyin ve bu suya ayaklarınızı batırın. Ya da bir havluyu elma sirkesi ile ıslatın ve ardından ayaklarınızı bu havluyla sarın.
  • Lavanta veya biberiye yağlarıyla masaj yaparak topuk dikeninden kaynaklı ağrıyı geçirebilirsiniz.
  • Ayaklarınızın sığabileceği bir kaba su alın ve içerisine epsom tuzu serpin. Bu suya ayaklarınızı batırıp suyun içerisinde topuklarınıza masaj yapın.

Topuk Dikeni Vicks İle Tedavi

 

Topuk Dikeni Vicks İle Tedavi
Topuk Dikeni Vicks İle Tedavi

 

Vicks krem içerisinde sedir ağacı yaprağı yağı, vazelin, Hindistan cevizi yağı, okaliptüs yağı, mentol, çam terebentini kafur gibi şifalı yağlar yer alıyor. Topuk dikeni için vicks ile yapılan tedavide topuk dikenini rahatlattığı ve zamanla yok ettiği  gözlemlenmiştir.

Topuk Dikeni Vicks İle Nasıl Tedavi Edilir?

 

Topuk Dikeni Vicks İle Nasıl Tedavi Edilir
Topuk Dikeni Vicks İle Nasıl Tedavi Edilir

 

Vicks ile tedavi etmeden önce ayağınızı sıcak suyun içerisinde 30 dakika bekletin. Su soğudukça sıcak su ekleyebilirsiniz. Ardından, 1 tatlı kaşığı vicks kremden bu suyun içerisine ilave edin. Bu su içerisinde ayaklarınızı biraz tutun.

Ayaklarınızı sudan çıkardıktan sonra topuk kısmına vicks kremden sürüp üzerini tülbentle ya da pamuk koyup streçle kapatın. Bu uygulamayı, her akşam uyumadan önce yapmanız öneriliyor.

Topuk dikeni bal ve vicks tedavisi için ise, vicks kreminin 3/2’si vicks, 3/1’i ise, bal ekleyip karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı ayağınıza uygulamadan önce ayağınızı 30 dakika sıcak suda bekletin. Akabinde, topuk kısmınıza ballı karışımı sürüp ayağınızı streç filmle sarın. Bu işlemi, 1 hafta boyunca uyumadan önce uygulayın.

 

Feridun Kunak Topuk Dikeni Bitkisel Tedavisi

 

Dr. Feridun Kunak, topuk dikeninden kurtulmanıza yardımcı olacak bir kürden bahsetti. Bunun için, bir kabın içerisine 1 yemek kaşığı elma sirkesi, 1 tatlı kaşığı biberiye yağı ve yarım domatesi alıp güzelce karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı, topuk dikeni olan ayağınıza sürüp lahana yaprağı ile sarın.

Dr. Feridun Kunak’ın önerdiği bu uygulamayı akşam yatmadan önce yapıp uyuyun. Ve bu kürü 1 hafta boyunca düzenli uygulamanız tavsiye ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status