SaçSaç BakımıSaç Rengi

Toz Açıcı İle Saç Açma

Saçlarında değişiklik yapmak isteyen kadınlar, ya bir toz açıcı alarak evde kendileri boyuyor ya da saçlarını profesyonel ellere teslim ediyor. Toz açıcı diğer bir adı oryal ile saç açma, kuaförlerin de sıkça kullandığı yöntemlerden birisidir.

Toz açıcı hakkında en çok merak edilenleri bu yazımızda sizin için yer verdik. Oryal ile saç açma yöntemini kullanmadan önce yazımıza bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

Oryal Nedir

 

Oryal Nedir
Oryal Nedir

 

Saçı açmak için kullanılan kimyasal toz açıcılara oryal denir. Genellikle beyaz ve mavi renkte bulunur. Ancak kuaförler mavi toz açıcının saç açmada daha etkili olduğunu söylerler.

Saçınızı açmak için toz saç açıcıyı aktif hale getiren peroksit sıvısı kullanmanız gerekiyor. Peroksit sıvısı 10, 20, 30 ve 40 volüm olarak bulunabiliyor. 20 volüm 2 ton açar, 30 volüm 3-4 ton açar, ve son olarak 40 volüm 5-6 ton kadar saçınızı açar.

“Toz saç açıcı saça zarar verir mi, saçı döker mi, saçı yakar mı?” gibi sorular kafanızda canlanabilir. Elbette ki kimyasal bir saç açıcı olduğu için kontrolsüz ve yanlış kullanımda zararlarını görebilirsiniz. O yüzden bizim size tavsiyemiz, saçınızı evde kendiniz açmak yerine uzman kişilere saçınızı emanet etmeniz.

 

Toz Açılan Saç
Toz Açılan Saç

Toz Açıcı Nasıl Kullanılır

 

Toz Açıcı Nasıl Kullanılır
Toz Açıcı Nasıl Kullanılır

 

İlk olarak, ellerimize eldiven takalım. Ardından oryal diye de bilinen 2-3 yemek kaşığı toz açıcı ile 1 çay bardağı peroksit sıvısını(oksidan) bir kabın içerisinde güzelce karıştıralım. Daha sonra saçınızın ucundan dibine doğru sürelim. 20-25 dakika beklettikten sonra işlem tamamdır.

 

Saçınızı kaç ton açmak istediğinize göre peroksit sıvısının derecesi değişebilir.

Toz Açıcı İle Saç Açmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

 

Toz Açıcı İle Saç Açmadan Önce Bilmeniz Gerekenler
Toz Açıcı İle Saç Açmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

 

  • Kimyasal bir açıcı olduğu için saçınıza olası zararları aza indirgemek adına doğal saçlar üzerinde deneyin. Ya da boyalı saçlara sahipseniz, en az 3 ay öncesinden saçınızı boyamayı bırakmalısınız.
  • Saç renginizi açmadan en az 2 hafta öncesinde saçınıza yoğun bakım yapacak maske ve saç kremi edinin.
  • Şampuanınızda değişikliğe giderek alkol ve sülfat içemeyen bir ürün kullanmanız saç sağlığınız açısından iyi olacaktır.
  • Saç açıcıyı kullanmadan birkaç ay öncesinde ısı ile saç şekillendirme yapmayı bırakmanız gerekiyor. Böylelikle daha sağlıklı saç üzerine toz açıcı kullanımı saçınıza daha az zarar vermiş olacaktır.
  • Toz açıcı kullanmadan önceki gecesinde Hindistan cevizi yağı ile bakım yapıp uyuyun. Bu şekilde daha az zarar görmüş saça kavuşmuş olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status