Genel

Tül Perde Beyazlatma Yöntemleri

Tül perde nasıl beyazlatılır? Meltem Açıkel tül perde beyazlatma formülü nedir? Tül perde nasıl yıkanır? gibi sorularınızın yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Öncelikle tül perdeyi incitmeden, yıpratmadan üstünde lekeleri çıkarmaya yardımcı olacak şeyleri aşağıda özetledikten sonra, nasıl uygulama yapacağınıza dair örnekler verelim.

 

Tül Perde Nasıl Beyazlatılır

 

Tül Perde Nasıl Beyazlatılır
Tül Perde Nasıl Beyazlatılır

 

  • Tül perdelerinizi beyazlatmak istiyorsanız, makinenizin deterjan gözüne bir ölçek sirke eklemeniz yeterli.
  • Perdelerinizi bir gece öncesinden içerisinde kaya tuzu olan suda bekletin ve ertesi gün makinede normal yıkayın. Eğer bir perde yıkayacaksanız, 4 yemek kaşığı kaya tuzu eklemeniz gerekiyor.
  • Bir başka yöntem ise, makineye perdenizi yerleştirdikten sonra arasına bir adet bulaşık makinesi tableti koyun ve yıkayın.
  • Makinenin yıkama bölümüne perdenizi yerleştirdikten sonra, deterjan gözüne 2 çorba kaşığı karbonat ekleyin ve normal yıkama ayarında makinenizi çalıştırın.
  • Tül perdenin üzerine 2 tatlı kaşığı toz şeker serpiştirdikten sonra makinenizin yıkama bölümüne alın ve düşük ayarda makinenizi çalıştırın. Tül perdelerinizin eskisinden daha beyaz olacağını iddia edebiliriz.

 

Meltem Açıkel Tül Perde Beyazlatma

 

Meltem Açıkel Tül Perde Beyazlatma
Meltem Açıkel Tül Perde Beyazlatma

 

Meltem Açıkel, tül perdeleri beyazlatmanızı sağlayacak tüyoyu bizimle paylaştı. Tül perde beyazlatmanın püf noktası işte şöyledir;

  • Öncelikle perdelerinizi geniş bir leğenin içerisine alın ve içerisine ılık su ekleyin. Ardından, at kestanesini havanda dövün ve tülbent içine sarın. Daha sonra bu tülbenti tüllerin olduğu leğenin içerisine koyun. Yaklaşık 2 saat bekletin.
  • Sonrasında, tülleri leğenden çıkarıp makinenin yıkama bölümüne alın. Deterjan gözüne kullandığınız deterjanın yarısını ve az miktar da boraks ilave edin. Yumuşatıcı bölümüne de elma sirkesi ekleyip makinenizi çalıştırın ve yıkandıktan sonra kar gibi beyaz perdelere tanık olun.

Tül Perde Nasıl Yıkanır

 

Tül Perde Nasıl Yıkanır
Tül Perde Nasıl Yıkanır

 

Tül perde veya diğer perdeleri yıkamak için makinenin yıkama bölümüne ayrı ayrı yerleştirmeniz gerekiyor. Zira, tüller daha narin kumaşı olduğu için diğer perdelerle aynı derecede yıkanmaz.

Tüller için makinede 30 derece ayarlanmalı. Ayrıca makinenin sıkma ve kurulama programları kullanılmamalı. Hatta kurutmaya yakın sıkma da önerilmemektedir. Zira, kurutma ve sıkma programları, tülleri yıpratmaya ve kırıştırmaya müsait olduğu için tavsiye edilmez.

Mümkün olduğunca tül ve perdeleri düşük ayarda ve hafif nemli kalacak şekilde yıkamalısınız. Ardından, direkt asarak kurumasını sağlayın. Böylelikle, perdelerinizde herhangi bir kırışıklık olmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status