GenelSağlık

Unutkanlığa İyi Gelen Bitkiler

Çağımızın hastalığı unutkanlık, tabi çağımızın getirdiği stres ve aşırı sorumluluk duyguları da unutkanlık problemini arttırıyor. Peki unutkanlığa ne çare olur, ilaç tedavisi hariç neler yapabiliriz. Unutkanlığa iyi gelen bitkiler nelerdir. Sizlere bu yazımızda bu bitkileri ve besinleri vereceğiz

Her insan zaman zaman unutkanlık yaşamıştır. Bunun birçok sebebi vardır; bazen vitamin eksikliği bazen psikolojik sebepler bazen de stres. Bu sebeplerden ötürü hafızamızı güçlendiren besinler kullanarak şikayetlerimizi azaltabilir ya da yok edebiliriz. Birçok diyetisyen ya da beslenme uzmanı hafıza güçlendirmek için besinsel önerilerde bulunuyor. Hafıza güçlendirici besinlerin başını tahmin ettiğiniz üzere Omega-3’e ve B 12’ye sahip besinler alıyor.

 

Unutkanlığa İyi Gelen Bitkiler Nelerdir

 

Omega 3 yağ asidi beyin açısından çok önemlidir. Trans yağ asitlerinden çok farklı yapısıyla sağlık açısından değerlidir. Üzerinde yapılan araştırmalar Omega 3’ün Alzheimer hastalığı riskini de azalttığını gösteriyor.

Unutkanlığınızı yok etmek ya da azaltmak için haftada en az 2 kere balık yemelisiniz. Omega 3 bakımından en zengin balıklar somon, sardalya, hamsi, palamut, lüfer, ton balığı ve uskumrudur. Balık yemiyorsanız Omega 3 bakımından zengin olan ceviz fındık gibi gıdalar tüketebilirsiniz. Her gün 2-3 ceviz içi ya da 1 avuç fındık tüketmek yeterli olacaktır. Ayrıca Omega 3 içeren takviye haplar da alabilirsiniz. Eczacınızdan ya da doktorunuzdan bu konuda tavsiye alabilirsiniz.

Diğer önemli olan vitamin B 12 vitamini. Azalmasıyla birlikte birçok problem ortaya çıksa da en sık karşılaşılan unutkanlıktır. Bu vitamin daha çok hayvansal gıdalarda bulunuyor; kırmızı et, balık, tavuk, karaciğer, böbrek, süt, yoğurt, peynir ve yumurta. Özellikle kırmızı et en etkilisi ve en dolusudur. Bu nedenle imkanınız varsa haftada 1 ya da 2 kez tüketmelisiniz. B12 hapları ve iğneleriyle de takviye alabilirsiniz.

 

Unutkanlığa İyi Gelen Bitkiler ve Besinler

 

Şaşıracağınız bir seçenek ise bitter çikolata. Evet evet bitter çikolata hafızayı güçlendiren bir besin. Şekersiz çay ile birlikte tüketebileceğiniz bir parça bitter çikolatanın unutkanlığınıza iyi geldiğini göreceksiniz. Ancak bu tüketim miktarını abartırsanız kilo alabilirsiniz.

Yaban mersini de içerisinde bulunan polifenol sayesinde beynin yaşlanmasını geciktiriyor, engellemeye yardımcı oluyor. Bildiğimiz gibi meyve tüketimi zaten oldukça sağlıklıdır bu nedenle hayatımızın bir parçası olması gerekiyor. Yaban mersinini de günlük meyvelerinizin arasına katıp tüketmeyi deneyin.

Kepek içeren tahıllar da beyne oksijen taşınmasını kolaylaştırıp kan akışını düzenlediğinden unutkanlığı geçiren ve hafızayı güçlendiren besinlerdendir. Tam tahıllı ekmekler, yulaf ezmeleri, kahverengi pirinç gibi gıdalar tüketmek damar tıkanıklığının da önüne geçer.

Kuruyemişler neredeyse her insanın sevdiği besinlerdir. E vitamini yönünden zengin olan bu gıdalardan hafızanız için en iyi olanlar; ceviz, fındık, kaju, badem, yer fıstığı, ay çekirdeği, keten tohumu ve susamdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status