Bitkisel ÇözümSağlık

Uyuz Hastalığı Bitkisel Tedavisi

Uyuz hastalığı bitkisel tedavisi var mı? Dr. Feridun Kunak uyuz hastalığı için ne önerdi? Tuzlu su uyuza iyi gelir mi? Uyuzu en hızlı ne geçirir? benzer soruların yanıtlarını verdiğimiz içeriğimize göz atarak hastalığın semptomlarını hafifletebilirsiniz.

Uyuz genellikle bir kişiden diğerine yakın cilt teması yoluyla geçer. Enfekte ebeveynlerin çocuklarına (özellikle bir bebeğe) yakın temas sonucu uyuz geçirmesi veya tam tersi olması yaygındır. Bununla birlikte, okul çağındaki çocukların birbirlerine uyuz bulaştırması alışılmadık bir durumdur.

Enfeksiyondan sonra ilk uyuz enfeksiyonunun belirtileri veya semptomlarının ortaya çıkması yaklaşık üç ila dört hafta sürer. Daha önce uyuz bulaşmış kişilerde, başka bir maruziyetten sonraki birkaç gün içinde semptomlar gelişebilir.

Uyuza neden olan akarlar, cilt ile temasları kesildikten sonra ancak 24 ila 36 saat arasında hayatta kalırlar; ancak daha soğuk koşullarda daha uzun süre hayatta kalabilirler. Sonuç olarak, uyuz kış aylarında yaza göre daha yaygın olma eğilimindedir.

İçindekiler

Uyuz Hastalığı Nasıl Geçer Bitkisel Çözüm

Uyuz Hastalığı Nasıl Geçer Bitkisel Çözüm
Uyuz Hastalığı Nasıl Geçer Bitkisel Çözüm

Uyuz hastalığı için doktorlar uyuz kremi ve çeşitli losyonlar verirler. Bunlara ek olarak, evde uygulanan bitkisel çözümler sayesinde, hastalığın semptomları azaltılabilir ve kısa sürede iyileşme sağlanabilir. Uyuz için doğal yöntemler arasında beyaz sirke, çay ağacı yağı, zerdeçal, aloe vera ve kolonya uygulaması gelmektedir.

Uyuz Hastalığı Bitkisel Tedavisi İbrahim Saraçoğlu

Uyuz Hastalığı Bitkisel Tedavisi İbrahim Saraçoğlu
Uyuz Hastalığı Bitkisel Tedavisi İbrahim Saraçoğlu

Uyuz hastalığının kaşıntı ve döküntüler en yaygın belirtileridir. Uyuz hastalığı bitkisel tedavisi için Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu bilinmeyen kaşıntı ve alerji tedavisinde kullanılabilecek bitkisel kür önerisinde bulundu.

Uyuz Hastalığı Bitkisel Tedavisi Saraçoğlu Kürü

Uyuz Hastalığı Bitkisel Tedavisi İbrahim Saraçoğlu
Uyuz Hastalığı Bitkisel Tedavisi İbrahim Saraçoğlu

1 bardak suyun içine 1 tutam kurutulmuş yeşil yulaf samanı atıp ortalama 5 dakika kadar kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra ılıması için bekleyin. Ilıyınca süzün ve kaşınan bölge/bölgelerinize pamukla sürün. Haftada 3 defa bu yönteme devam edin.

Alternatif olarak, 1 kase yoğurdun içine havanda dövülmüş 1 tatlı kaşığı siyah üzüm çekirdeği ekleyip karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı öğle ve akşam yemeğinden 30 dakika öncesinde aç karnına tüketin.

Feridun Kunak Uyuz Tedavisi

Feridun Kunak Uyuz Tedavisi
Feridun Kunak Uyuz Tedavisi

Dr. Feridun Kunak alerji karşıtı kaşıntı için iki farklı bitkisel kür önerisinde bulundu. Uyuz hastalığında da kaşıntı ve döküntüler görüldüğünden, bu kürü uyuz hastalığı tedavisinde de kullanabilirsiniz.

Gerekli malzemeler:

  • 1 fincan üzüm çekirdeği
  • 1/2 litre zeytinyağı
  • Bir fincan ısırgan tohumu
  • 1 fincan çörek otu

Hazırlanışı ve Uygulama:

Yarım litre sızma zeytinyağının içine havanda dövülmüş 1 fincan üzüm çekirdeği, ısırgan tohumu ve çörek otu ilave edin.

Ardından, bu karışımı blenderdan geçirin. Hazırladığınız bu karışımı 15 gün sonunda süzüp başka bir kaba aktarın ve serin bir yerde muhafaza edin. Bu kürü kaşınan yerlerinize sürerek faydasını görebilirsiniz.

2. yöntem için gerekli malzemeler:

  • 1/2 kara erik kurusu
  • 1 su bardağı kurutulmuş ısırgan yaprağı
  • Bir çay bardağı dövülmüş kişniş
  • Bir bardak sirke
  • 1 çorba kaşığı tuz
  • 4 litre su

Hazırlık ve uygulama:

Tüm malzemeleri bir bidonun içine alıp iyice karıştırın. İçindekiler dibe çöktüğü zaman sirkeniz olmuş demektir. Bu sirkeyi kaşıntılar için kullanabilirsiniz.

Sirkeyle Uyuzdan Kurtulabilir Miyim?

Sirkeyle Uyuzdan Kurtulabilir Miyim
Sirkeyle Uyuzdan Kurtulabilir Miyim

Antiseptik, antiflamatuar özelliklere sahip olan beyaz sirke, asidik yapısı sayesinde ciltteki uyuz parazitlerin ölmesine yardımcı olur. Uyuz hastalığı tedavisinde sirke kullanmak için öncelikle pamuğa bir miktar sirke dökün, ardından uyuzlu olan bölge/bölgeler üzerinde ortalama 5 dakika kadar bekletin. Süre sonunda, cildinizi ılık suyla yıkayın. Eğer beyaz sirke evinizde yoksa, elma sirkesini de kullanabilirsiniz.

Uyuzu En Hızlı Ne Geçirir?

Çok hızlı bir şekilde bulaşabilen uyuz hastalığı, en hızlı beyaz sirke yardımıyla geçirilebilir. Uyuz hastalığı tedavisinde beyaz sirkeden yararlanılabilir.

Tuzlu Su Uyuza İyi Gelir Mi?

Tuzlu Su Uyuza İyi Gelir Mi
Tuzlu Su Uyuza İyi Gelir Mi

Tuz, peeling etkisi sayesinde cildin yenilenmesine ve rahatlamasına yardımcı olur. Bu noktada, bir cilt rahatsızlığı olan uyuz hastalığına da iyi gelmektedir.

Uyuzdan kaynaklı kaşıntı ve döküntüler için tuzlu su yönteminden yararlanabilirsiniz. Ancak hassas bir cilde sahipseniz, tuzlu su cildinize iyi gelmeyebilir, bu sebeple, denemeden önce mutlaka doktora danışınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status