Sağlık

Vajinal Enfeksiyon Belirtileri

Vajinal enfeksiyon, her kadının mutlaka yaşadığı bir rahatsızlıktır. Enfeksiyon sebebiyle kaşıntı, acı ve yanma gibi şikayetler görülebilir. Genital bölgede görülen kaşıntı vajinal mantarın habercisidir. Ancak başka sebeplerden dolayı da olabilir.

Sizler için bu yazımızda gebelikte vajinal enfeksiyon belirtileri, Saraçoğlu’nun vajinal enfeksiyon için doğal çözümleri ve vajinal mantara doğal çözümleri ele aldık.

 

Gebelikte Vajinal Enfeksiyon Belirtileri

 

Gebelikte Vajinal Enfeksiyon Belirtileri
Gebelikte Vajinal Enfeksiyon Belirtileri

 

Vajinal mantar enfeksiyonunun en sık rastlanan belirtisi kaşıntıdır. Zaman zaman hiddetlenip azalabilir. Bazen de acıma, yanma veya kızarıklık gibi sorunlarla hasta karşılaşabilir.

Bunun yanında, cinsel ilişki sırasında ağrı hissetmeniz mümkündür. Ağrı ile birlikte krem rengi veya süt kesiği kıvamında kokusuz bir akıntı gelebilir. Eğer kokulu bir akıntı olursa, anlayın ki sizin başka bir enfeksiyonunuz bulunuyor.

Gebelikte bağışıklık sistemindeki değişiklikler de mantar enfeksiyonlarının oluşmasında bir diğer faktördür.

 

Vajinal Enfeksiyon Bitkisel Tedavi Saraçoğlu

 

Vajinal Enfeksiyon Bitkisel Tedavi Saraçoğlu
Vajinal Enfeksiyon Bitkisel Tedavi Saraçoğlu

 

Vajinada ortaya çıkan kaşıntılar birçok kadının en az bir kez başından geçen bir durumdur. Aslında vajinal kaşıntının nedenleri oldukça çeşitlidir. Birçok nedenden dolayı vajinada kaşıntı görülebilir.

  • Vajinal kaşıntıların en fazla görülme nedeni ise hiç şüphesiz mikroplar, mantarlar, tek hücreli mikroorganizmalar olarak sayılabilir.
  • Diğer taraftan vajina bölgesinde görülen iltihaplanmalar da vajina kaşıntılarına neden olabilmektedir. Vajina bölgesinin hijyen şartlarından uzak olması, çeşitli hastalıklar nedeniyle gelişen akıntıların varlığı, hastalıklara sebep olan enfeksiyonel durumlar da vajina kaşıntılarının en temel sebepleri arasındadır.
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, cinsellik sonrası bölgenin temizlenmemesi gibi nedenler de vajina kaşıntılarına neden olabilmektedir.
  • Vajina kaşıntıları çoğu zaman bir hastalığa bağlı da gelişebilir. Bu nedenle temizlik kuralları ihmal edilmediği halde dahi vajina kaşıntıların görülmesi mutlak suretle doktora danışmayı gerektirir. Unutmamak gerekir ki çok ciddi bir hastalığa yakalanmış olma ihtimaliniz mevcuttur ve bu hastalık kendini vajina kaşıntısı şeklinde gösteriyor olabilir.

 

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu hocamızın enfeksiyon sonrası oluşan vajinal kaşıntıya karşı önerdiği bitkisel çözüm yöntemleri şunlardır:

  • Günde 1 kere yarım çay bardağı kadar elma sirkesi ile vajina dışını yıkamak oldukça etkili bir vajinal kaşıntı tedavi yöntemidir.
  • 2 litre soğuk suyun içine 100 gr ebegümeci atıp 12 saat bekledikten sonra kaynatılmasıyla elde edilen suyu süzün. Kaşıntılı bölgeyi sabah akşam 20 dakika boyunca yıkayın.
  • 1 çay fincanı kaynatılmış sirkenin içine 1 tatlı kaşığı sinameki katılıp kısa bir süre beklendikten sonra kaşıntılı bölgeye sabah ve akşam sürünüz.

 

Vajinal Mantar Nasıl Geçer Doğal Yöntemler

 

Vajinal Mantar Nasıl Geçer Doğal Yöntemler
Vajinal Mantar Nasıl Geçer Doğal Yöntemler

 

İlaç içmekten hoşlanmayan ve tedavi yöntemleri olarak bitkisel çözümlerle şifa bulmak isteyenler için bazı doğal yöntemlerden bahsedeceğiz.

Vajinal mantar için aşağıda önerilen yöntemleri yapmadan önce doktorunuza başvurunuz.

 

  • Temiz bir kabın içine 100 gr kadar vazelin, yarım kahve fincanı kükürt ve bu karışımı merhem haline getirecek kadar suyla birlikte karıştırılıp, söz konusu bölgeye günde iki defa sürünüz.
  • 1 lt suyun içine bir avuç ince kıyılmış aynısefa çiçeği kaynatılıp kaynatılmasının ardından süzülerek söz konusu hastalıklı bölge yıkanır. Bu durum sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa tekrarlanır.
  • Bir miktar toz haline getirilmiş beyaz haşhaş tohumu, sirke ile karıştırılıp mayi haline getirildikten sonra sorunlu bölgeye sürülür. 1 saat geçtikten sonra bölge yıkanır. Sabah ve akşam olmak üzere bu işlemi tekrarlayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status