GenelSaç Modelleri

Vaklı Saç Modelleri | Düzleştirici ile Vak Yapımı

İngilizce adıyla “finger waves” yani parmak dalgası olarak anılan bu saç modeli 1920’lerden beri varlığını koruyor. Kırmızı halılarda bolca gördüğümüz bu model şıklığın zirvesinde olmaya alışkın. Bu dalgayı diğer dalgalardan ayıran zig zag buklelere ve daha net bir görüntüye sahip olmasıdır. Nostaljik bir görüntü yaratmasına karşın günümüzde de sıkça görüyor ve tercih ediyoruz.

Şık olmasının yanı sıra yapımı da oldukça basittir. İster maşayla isterseniz de saç pensleri yardımıyla yapabilirsiniz. Maşa ile yapacaksanız maşa, doğrudan vak şekli vermez sadece size dalga hazırlar. Siz maşa yaptıktan sonra tarayarak bu modele ulaşacaksınız.

 

esmerler için Vaklı Saç Modelleri
esmerler için Vaklı Saç Modelleri

 

Kısaca anlatacak olursak; maşa yaparken saçı hep aynı yöne dolamalısınız. Bu ortaya çıkan dalgaları kolay yönlendirmenizi sağlayacaktır. Ardından yaptığınız bukleleri açarak birleştirin. Pensler yardımıyla bukleleri birbirine tutturup spreyle kalıcılığını sağlayabilirsiniz.

 

Kısa Saça Vak Dalgası Yakışır Mı?

 

klasik vaklı saç modeli
klasik vaklı saç modeli

 

Kısa saçlara sahip olmanın tek dezavantajı istediğimiz her modeli doğal saçlarımızla yaptıramamak. Ek saçlarla istediğimiz sonuca ulaşsak da günlük kullanımlarda pek kullanışlı olmuyor. Ancak bazı modeller saç uzunluğunu ayırt etmiyor. Vak dalgası modeli de bunlardan biri. Vak dalgayı her boy saçta görmek mümkün. Kısa saçta parmak dalgasının olmayacağına dair olan inanç kesinlikle yanlıştır.

 

sarışınlar için Vaklı Saç Modelleri
sarışınlar için Vaklı Saç Modelleri

 

Mesela Nichole Kidman’a bakarsanız kısa saçlarını sürekli vak dalgasıyla şekillendirdiğini görebilirsiniz ve bu onun çok çekici saçlara sahip olmasını sağlayan etkenlerden biri. Saçlarınız düzleştirici ya da maşayla işleme girebilecek kadar uzunsa bu model için de yeterlidir.

 

Kısa Saçta Vak Modelleri

 

kısa Vaklı Saç Modeli
kısa Vaklı Saç Modeli

 

Saçınız çok kısaysa pensler yardımıyla vak dalgası yapabilirsiniz. Nasıl mı? Öncelikle saçınızdan bir tutam alıp üzerine saç spreyi sıkın. Aldığınız tutam vak yapılabilecek kalınlıkta olmalıdır buna dikkat edin. Eğer saç spreyiniz yoksa jöleyi sulandırıp aynı amaç için kullanabilirsiniz.

 

turuncu Vakli Sac Modeli

 

Spreylediğiniz saçı, tarafk yardımıyla kendinize doğru gerdirin ardından aksi yönde ittirin böylece hafif bir bombe yapmış olacaksınız. Tarağı saçınızdan çıkardıktan sonra kötü görüntü oluşmamasına dikkat edin ve tarağı çıkardığınız yere pensler takın. Pensleri sağlı sollu şekilde takmalısınız.

 

şık vaklı saç modeli
şık vaklı saç modeli

 

Saçınızın uzunluğuna göre her bir dalga için bu işleme devam edin. Başlatacağınız yeni dalgayı tutturduğunuz penslerin hemen önünden başlatın. Dalga yapmayı bitirdikten sonra yeniden saç spreyiyle sabit hale gelene kadar bekleyin. Eğer işiniz acilse kurutması için kurutma makinası kullanabilirsiniz ama saçın dağılmamasına özen gösterin. Bu işlemlerin ardından pensleri çıkarın ve aynaya bakın. Vak dalganız kusursuz olmuş olacak.

 

Düzleştirici ile Vak Yapımı

 

Eğer maşanız yoksa ve vak dalgasını düzleştirici ile yapmak istiyorsanız düzleştiricinizi maşa niyetine kullanarak aynı sonucu elde edebilirsiniz. Öncelikle saçlarınızı yeniden parçalara ayırın ve toplayın.

 

modern vaklı saç
modern vaklı saç

 

Küçük parçalar halinde aldığınız tutamları düzleştiriciye dolayarak bi süre bekleyin ve aşağıya doğru açın. Saçınızın dalgalandığını göreceksiniz. Diğer bir dalga çıkarma yöntemi ise aldığınız bir parça saçı düzleştiriciden çok sık bir şekilde yavaşça bükmenizdir. Bu şekilde de dalga yaptığınızı göreceksiniz.

 

pembe vakli sac

 

Dalgaları oluşturduktan sonrası yukarıda anlattığımız işlemin aynısı. Dalgaları spreylerip aynı yönde olacak şekilde tarayıp penslerle birleştirin. Pensleri sağ ve sol tarafına da aynı çizgide tutturun ki dalgaların şekli bozulmasın. Sprey kuruduktan sonra harika bir sonuç elde etmiş olacaksınız.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status