Bitkisel ÇözümSağlık

Venöz Yetmezliği Bitkisel Tedavisi

Sabahları uyanıyorum ve bacaklarım oldukça iyi hissediyor, ancak gün geçtikçe bacaklarım sürüklenmeye başlıyor. Ayaklarımda veya masamın arkasında birkaç saat geçirdikten sonra bacaklarımda ağırlık, ağrı ve yorgunluk hissetmeye başlıyorum.

Bazen, özellikle uzun bir araba yolculuğundan veya bir uçuştan sonra ayaklarımda ve ayak bileklerimde şişlik olduğunu bile fark ediyorum. Bu semptomların hayatımı ve faaliyetlerimi etkilemesini nasıl durdurabilirim? Böyle semptomlara sahipseniz, korkarız ki venöz yetmezliği rahatsızlığına sahip olabilirsiniz.

 

İçindekiler

Venöz Yetmezliği İbrahim Saraçoğlu

 

Venöz Yetmezliği İbrahim Saraçoğlu
Venöz Yetmezliği İbrahim Saraçoğlu

 

Venöz yetmezlik, toplardamar yetmezliğidir. Genellikle ayaklarda daha çok görülür. Ağrı yapar, varisleri tetikler. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu venöz yetmezliğine karşı lahana kürünü öneriyor.

 

Venöz Yetmezlik Lahana Kürü

 

 1. Kaynar yarım litre klorsuz suyun içine lahananın en dış 3-4 yaprağını doğramadan atın. Tencerenin kapağı kapalı bir şekilde kısık ateşte yaklaşık 15 dakika haşlayın.
 2. Haşlandıktan sonra ılınmasını bekleyip ardından süzün.
 3. Elde ettiğiniz bu karışımı yemek öncesinde aç karna 1,5 su bardağı kadar için. Toplamda 14 gün boyunca uygulanması gerekir.
 4. 7 gün uygulanıp 3 gün ara verilmeli. Sonradan, tekrardan 7 gün uygulanıp kür tamamlanmalı. Ancak her defasında günlük olarak lahana suyu hazırlanması gerekir.
 5. Lahana kürü 3 ayda 1 şikayetlere bağlı olarak uygulanabilir.

 

Venöz Yetmezliğine Ne İyi Gelir

 

Venöz Yetmezliğine Ne İyi Gelir
Venöz Yetmezliğine Ne İyi Gelir

 

Venöz yetmezliğin nedenini tersine çevirmenin bir yolu olmadığını, sadece semptomların olduğu bilinmelidir. Damar içindeki hasarlı valfler tamir edilemez, ancak neden oldukları geri akışın etkisini en aza indirmenin birçok yolu vardır.

 

Varis Çorapları

 

Varis çorapları, venöz yetmezlik teşhisi konan her hasta için tedavi planının bir parçasıdır. Bunlar bacaklarda ağırlık, ağrı, yorgunluk ve şişme gibi semptomları tersine çevirmeye yardımcı olur. Ayrıca varis veya örümcek damarlarının hassasiyetini gidermeye yardımcı olabilirler.

 

Egzersiz Yapmak

 

Hareket ettiğinizde kanınız da hareket eder. Aslında, damarlarınız, kullanılmış, oksijeni giderilmiş kanı kalbinize geri döndürmelerine yardımcı olmak için kas kasılmalarına bağlıdır. Düzenli egzersiz olmadan, dolaşımınız denkleminin önemli bir bölümünü kaçırır. Gün boyunca oturma veya ayakta durmaya sık sık ara vermenin yanı sıra günde en az 30 dakika sürekli, düşük etkili egzersiz yapılmalıdır.

 

Yükseklik

 

Bacaklarınızı yukarı doğru kaldırdığınızda, yerçekiminin doğal olarak kanı kalbinize geri getirmesine izin verirsiniz. Bu muhtemelen bacaklarınızı daha az ağrılı ve şiş hissettirecek ve özellikle uzun bir günün sonunda iyi hissettirecektir.

Hafif venöz yetmezlik vakaları olan kişilerde bile, sadece birkaç dakikalık yükselmeden sonra semptomlar önemli ölçüde tersine dönebilir. İdeal olarak, bacaklarınız kalbinizin seviyesinin üzerinde olmalıdır.

 

Uygun Cilt Bakımı

 

Venöz yetmezlik genellikle kızarıklıklara eğilimli kuru, kaşıntılı cilde ve bazı ileri vakalarda enfeksiyonlara ve yaralara neden olabilir. Cilt tahrişi veya dermatit, bazen aşağıdakileri içerecek şekilde iyi bir cilt bakımı rejimiyle tersine çevrilebilir:

 • Cildinizi nemlendirin.
 • Parfüm ve anti-mikrobiyaller gibi sert kimyasallardan kaçının.
 • Gün boyunca cildinize dokunmaktan ve ovalamaktan kaçının.
 • Her gün temiz bir çift varis çorabı giyinin.

 

Venöz Yetmezlik Kendiliğinden Geçer Mi?

 

Venöz Yetmezlik Kendiliğinden Geçer Mi
Venöz Yetmezlik Kendiliğinden Geçer Mi

 

Venöz yetmezlik hastalığına yakalandıktan sonra ilaçla veya kendiliğinden geçmez. Üstelik damar ve varisler genişler, kapaklardaki deformasyon artar yani hastalıkta herhangi bir gerileme olmaz aksine ilerler.

 

Venöz Yetmezliği Nasıl Tedavi Edilir?

 

Genellikle bu kişilere cerrahi müdahaleler yapılarak tedavisi gerçekleşir. Venöz ablasyon, anjiyoplasti ya da stent gibi yöntemler uygulanır. Bunların yanında, hastadan bazı yaşam değişiklikleri yapılması istenir.

 

Venöz Yetmezliği Hareketleri

 

Venöz Yetmezliği Hareketleri
Venöz Yetmezliği Hareketleri

 

Venöz yetmezliği semptomlarına iyi gelecek bazı hareketler söz konusu. Egzersiz yapmayı düzenli hale getirmek, bu hastalıkla daha rahat başa çıkmayı sağlar.

 • Bisiklet sürmek
 • Squat yapmak
 • Yürüyüş
 • Ayak parmakları ve topuklar üzerinde yükselmek
 • Yüzme

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status